MarekĎuriš
30.04.17,21:19
Akého psa by som si mal vybrať keď som žiadneho predtým nemal? Pes by býval v byte. Nechcem malého psa ale ani veľkého keďže bývam v byte ideálnych by bolo cca 50cm. Nemal by mať problém s trochu dlhšími prechádzkami (2-2 a pol hod) ale ani s tým že niektoré dni bude vonku iba ráno, pol hod poobede a večer pretože keď chodím do školy nemám volné každé poobedie aby som sa s ním mohol ísť vyblázniť von :) Rozmýšľal som nad Borderskou kóliou a Západosibírskou Lajkou ale u obidvoch som sa dočítal že nie sú vhodné do bytu a výcvik zvládne iba skúsený kynológ čo ja nie som :/ Chcel by som váš názor na to či by som ako začiatočník vedel vycvičiť Lajku alebo Kóliu a či by neutekali ak si všimnú nejaké zviera napr zajaca. Samozrejme môžete dať aj návrh na iné plemeno ;)
Mila123
30.04.17,19:20
a čo tak začínať s plyšákom?
Valcake
30.04.17,19:25
Súhlas!
Terezia13
30.04.17,19:32
neodporúčam žiadneho, trpeli by ste obaja, pes potrebuje prítomnosť človeka, on nevie, že máš školu, že chceš ísť aj s kamarátmi von, že chceš.toho by bolo asi viacej, kým neskončíš školu, neviaž si ďalšie povinnosti, pes potrebuje tvoj čas - veľa času -to nie je hračka a tam neplatí, že máš práve iné povinnosti
keď už veľmi túžiš po psovi, môžeš vo vašom meste chodievať venčiť psíky z útulku a to sa dá kedykoľvek, keď budeš ma na to čas a chuť
fortunka
30.04.17,19:40
Súhlasím úplne. Je to záväzok na dlhé roky.... Nič pre mladého človeka čo má záujmov kopec.... A nevie čo bude o rok.
bubkoch
30.04.17,19:48
ziadneho ! pes do bytovky nepatri ...
casper27
30.04.17,19:51
Ked ta nahodou nepresvedcil nazor od Terezie a aj tak budes chciet psa, tak skus ist do utulku u Vas v meste. Na zaciatok si vyber nejakeho street teriera (orecha) najlepsie fenku. Cistokrvne psy su velakrat najhorsie-preslachtene a vela krat hlupe :-) Ked nechces chodit po vystavach alebo sa nim chvalit, tak ten orech je najvdacnejsia volba.
Dav
30.04.17,19:58
Popozerať útulky. Sú tam psy, už naučené na hygienu a pracovníci útulkov poznajú aj ich povahu, nároky, vedia poradiť, ktorý by bol vhodný k Tvojmu spôsobu života. Pretože pes je na 7/24 hodín nonstop, radšej skús najprv dočasnú opateru. Ak by sa ukázalo, že sa nestíhaš venovať psovi tak, ako si si to predstavoval,nič sa nedeje. Pes pôjde do trvalého domova, Ty získaš skúsenosti a lepšiu predstavu o tom, ako vyzerá život so psom.
Terezia13
30.04.17,20:04
všetci tu vedia, že sa snažím zvieratá chrániť, neodporúčam vrtkavé túžby po zvieratách dôkaz vrtkavosti lásky človeka k zvieraťu - plné útulky, hromada nájdených kostier psov uviazaných niekde v lese, vyhodených vo vreciach na smetisku alebo tie šťastnejšie niekoľko kilometrov od domu, a preto neviem, či by bol v tomto prípade, keď nemá čas, znovu vystavovať zviera ďalšej traume, keď ho už nebude potrebovať, ale veľmi fandím každému bundášovi z útulku, aby našiel nového ale dobrého, veľmi dobrého nie majiteľa ale priateľa
alaya1
30.04.17,20:13
nesuhlasim, su aj bytove plemena, vhodne len do bytu.
alaya1
30.04.17,20:24
Ak si sa rozhodol pre dane plemena psov, urcite si vyber psa z registrovanej chovatelskej stanice s rodokmenom, co ti zarucuje exterier aj povahu psika.

Najlepsie urobis, ak chces konkretne informacie o danych plemenach, o ich vychove a vycviku, ked sa skontaktujes s poradcom chovu daneho plemena a najdes kluby na tejto stranke

http://www.skj.sk/phpmenu.php?s=24

Pripadne sa vyber na niektoru vystavu psov a chovatelia a majitelia ti radi ukazu psikov, aj ti povedia, co chces.

Aj ludia, ktori pracuju, chodia do skoly mozu mat psika, ved nie len dochodcovia, ci nezamestnani maju psa, avsak treba, aby si si uvedomil, ze je to zivy tvor, ktory bude zit cca 12-15 rokov a potrebuje tiez opateru, veterinarnu starostlivost, potravu a hlavne vela tvojej lasky a pozornosti.

Myslim, ze aj tri vychadzky do dna su pre psika postacujuce, dni ked si v skole, ak su intenzivne.
Vzdy je to lepsie, ako psi, ktori su cele dni zavreti v koterci, ale pre mnohych je to v poriadku - ved nie su v byte.

Zelam ti, aby si sa dobre rozhodol, hlavne nepodporuj mnozitelov, kupou psa od nich ktori ich inzeruju, ako " cistokrvne bez PP". - take psy neexistuju

Doplnim text - najdi si forum, tam najdes vela uzitocnych informacii.... Fogforum http://dogforum.sk/index.php
MarekĎuriš
30.04.17,20:36
Viem že pes potrebuje veľa času ale ako som napísal v otázke že niekedy to nebudú dlhé prechádzky keďže chodím do školy tak som to nemyslel tak že každý druhý deň bude zavretý doma takéto niečo sa bude stávať max 3-4 do mesiaca čo sa týka školy tak o to by som si nerobil starosti som v 1. ročníku na strednej škole a zatiaľ každý rok som prospel s vyznamenaním a to som sa učil maximálne na veľké 1/4 a 1/2 ročné písomky no a chodenie von s kamarátmi tiež není problém pretože von chodíme väčšinou do hory na bicykle a býva tam s nami minimálne 1 pes takže o spoločnosť by nemal núdzu :) písal som 2- 2 a pol hodinové prechádzky pretože keď idem na bicykel sám tak tam nie som tak dlho ako keď idem s kamarátmi :) takže tie 2 hod budú fakt minimum :) Psa som chcel hlavne preto aby mi mal kto robiť spoločnosť keď idem na bicykel sám. Poradil mi to kamarát ktorý sa už dlhšie venuje športu kde ide bicyklovať so psom ale naozaj si nespomeniem ako sa ten šport volal :D
bubkoch
30.04.17,20:36
nesuhlasim ... ziaden pes do bytu nepatri ... alebo s tym tvojim "bytovym" plemenom sa vykonava potreba doma na WC ? alebo tak ako s kazdym sa zasiera verejne priestranstvo a verejna zelen ?
alaya1
30.04.17,20:42
Moj pes nevykonava potrebu doma, venci sa mimo obytnej zony a trus zbieram.

A tu minusku ti teraz vratim aj ja.
Žabinka
30.04.17,20:42
no to je argument..:rolleyes: poznám plno majiteľov psov, žijúcich v rodinných domoch, ktorí chodia zasierať verejné priestranstvo, aby si nezasierali dvorčeky..
bubkoch
30.04.17,20:49
alaya mne je jedno kde chodis ty, ale nie je mi jedno kde chodi 99% dementnych psickarov ... tebe by sa asi nepacilo keby som sa ti 3x denne vymocil pod balkonom, ze ? pre vas psickarov je to normalne
MarekĎuriš
30.04.17,20:54
To že niektorý sú schopný uviazať psa v lese a nechať ho tam neznamená že to urobí každý...Najhoršia vec ktorá by sa mu u mňa mohla stať je to že by som ho dal mojim krstným rodičom kým by som neurobil veci ktoré mi bránia venovať mu dostatok času krstný majú rodinný dom a 2 ďalších psov o ktorých sa starajú ukážkovo a stále by som s ním bol v kontakte minimálne 4-krát do mesiaca takže by určite neskončil uviazaný niekde v lese ;)
alaya1
30.04.17,20:54
No, myslim, ze mocia aj hlodavce, tulave macky a v neposlednom rade narkomani, alkoholici., aj male deti. Len psikov je teraz akosi dost vela.

Kazdy je za seba zodpovedny. Su mnohi taki, ako ja. Mne si adresoval koment, len som odpovedala.

Tiez mi vadia ti, ktori nerespektuju pravidla, neockuju psov, nezbieraju. Ale nemozes preto napisat, ze pes nepatri do bytu.
MarekĎuriš
30.04.17,21:03
Nad tým budem uvažovať predsa len je lepšie aby som vedel aspoň niečo než si zadovážim psa ktorý by bol členom rodiny najbližších 10-15 rokov :)
MarekĎuriš
30.04.17,21:08
Uvidím čo mi odpíše Terezia13 po tom čo som jej odpísal a napísal som jéj trochu obsiahlejšie prečo psa chcem a koľko by som naňho mal času :) Čítal som tu aj o tom že v útulkoch sa dá vybaviť aj dočasná starostlivosť takže vyskúšam najprv to aby som zistil či sa mu teda budem vedieť dostatočne venovať :)
MarekĎuriš
30.04.17,21:16
Ďakujem za odpoveď určite sa ešte poradím so susedou ktorá cvičí psov už cca 10 rokov aby som vedel kde a ako si zadovážiť psíka :) Ale zatiaľ ako písal Dav si pravdepodobne zoberiem do dočasnej starostlivosti psíka z útulku aby som zistil ako moc času mu budem môcť denne venovať :)
alaya1
30.04.17,21:18
tak to neviem, ci ti daju psa do docasky, nakolko docaskari su vacsinou uz skuseni psickari a utulky si ich preklepavaju. Ale snad sa ti nieco podari. Dav ti napisala dobre.
MarekĎuriš
30.04.17,21:27
V mojom prípade s ním budem väčšinou na lúke ďaleko za mestom kam chodím na bicykli poobede alebo v hore kam chodím zase s kamarátmi takže pravdepodobne by toho moc nezasral. čo sa týka toho že pes do bytovky nepatrí tak by som s tým moc nesúhlasil keďže poznám ľudí ktorý majú v byte aj psi ako je husky a sú často krát viac vychované ako psy ktoré bývajú v kotercoch celé dni a majitelia ich púšťajú max na pol hod aby sa vybehali po záhrade.
MarekĎuriš
30.04.17,21:30
dúfam že áno mám známu ktorá chodí do toho útulku a cvičí psov takže ak by som sa o psíka staral zle tak by mi určite poradila čo robím zle :)
Terezia13
01.05.17,15:08
chápem, ako si to myslel, ale pes nie je hračka, ktorej môžeš vyčleniť hodinu, dve možno tri zo svojho času, pes ťa potrebuje stále a je dokázané, že cca 70 % psov trpí separačnou úzkosťou v neprítomnosti pána, on nevie, že teraz ideš s kamarátmi, teraz do školy, on ťa potrebuje na maximum jeho času
fortunka
15.05.17,10:53
Btw. podla typu psika, si predstav ze napr. rok si popri bicykli nepobeha.. budes mat doma "babatko" ;) moj dostal zakaz lietat, behat, skakat, CHODIT PO SCHODOCH :D Mame ho v tom brzdit.. cize je to riadna brzda, kedze niekto ho chcel na tury brat a teraz ho treba doma strazit (mne to neprekaza:D), nakolko nie je rad sam...
jslancik
15.05.17,12:02
nesúhlasím. pokiaľ sa nejedná o fakt aktívne plemeno ako husky či RR, tak pes sa bez problémov prispôsobí životnému štýlu svojho pána. väčšina psov nemá problém prespať väčšinu dňa, keď nemá doma páníčkov. Robiť nejakú drámu z toho, aby sa chudák pes nenudil... Potom sú plné útulky, keď adopcia psa je snáď náročnejšia ako adopcia dieťaťa...
korela
15.05.17,13:13
Dobrá pripomienka, fortunka, pes nie je na kľúčik, nemusí mu vydržať jeho zdravie behávať za každých okolností popri bicykli kilometre, niekedy sa to končí aj infarktom, najmä v teplom počasí. Viac mu povie veterinár, al. iný odborník.