SNEICA
01.05.17,08:29
Ahojte poradaci.prosim o pomoc .zajtra idem podať výpoveď v zamestnaní počas PN.Nasledne sa musím evidovať na úrad práce predpokladám kôli odvodom.rozviazem pracovný pomer dohodou a vzniká mi nárok na odstupné?a keďže som na PN finančné je lepšie ostať na PN alebo radšej na podpore síce len na krátky čas kým zoženiem novú prácu...dakujem
Katy a R
01.05.17,06:34
najskôr si ujasni, či chceš dať výpoved, alebo chceš skončiť PP dohodou (na dohodu treba ale obidve strany;)). Skončiť PP môžeš aj počas DPN - ale počas jej trvania by si zbytočne šla na UPSVaR - nezaevidujú ťa.
nemocenské je 55% z VZ a dávka v nezamestnanosti je 50% z VZ (len tie VZ nemusia byť rovnaké)
Tweety
01.05.17,06:37
Ujasníme si,skončenie PP výpoveďou, skončenie PP , PP končí až po uplynutí VD. Dohodou podľa § 60 ZP, to je skončenie PP ku dňu, na ktorom sa dohodnete. Zaevidovať sa do evidencie môžeš ísť až po samotnom skončení PP. Samozrejme, nemôžeš byť už vtedy na DPN, to ťa nezaevidujú.
SNEICA
01.05.17,06:44
Chcem ukončiť pp dohodou.teda obidve strany sa dohodnú.ale keď budem na PN a nezamestnaná na PN kto bude platiť odvody? Nieje lepšie ukončiť PN ísť sa zaevidovať?
Katy a R
01.05.17,06:45
nikto nebude platiť odvody - ale ak ukončíš PP, nebudeš mať postenie v SP ... ak počas DPN vydržíš v zamestnaní -- tak poistenie mať budeš. Ak sa vieš v robote dohodnúť - tak skonči PP zároveň s ukončením DPN.
Tweety
01.05.17,06:48
AK si na PN, tak je lepšie mať PP, pretože sa ti počítajú roky poistenia. Nevidím výhodu v skončení PP počas PN.
SNEICA
01.05.17,14:44
Takže budem na PN nezamestnaná takže mi bude rásť dlh v zdravotnej aj soc.poistovni
ivka70
01.05.17,14:49
nie nebude, SP zamestnanec nema dlhy a potom tam odvody povinne nie su a v ZP sa prihlasis ako poistenec statu
Ale naco by si to robila, dohodni sa na ukonceni PP dohodou k poslednemu dnu PN, je to najjednoduchsie riesenie, ak sa aj zamestnavatel bude chciet dohodnut.
SNEICA
01.05.17,15:53
Čo znamená poistenec štátu?
Tweety
01.05.17,15:54
Že poistné za poistenca platí śtát.