Alfa147
01.05.17,08:52
Zamestnávateľ nám nariadil aby sme si na pracovisku s ostatnými kolegami z iných oddelení navzájom vykali. Taktiež aby sme si vykali s manažmentom. Pričom s niektorými si tykáme kvôli tomu že sme boli predtým kolegami, alebo sa stretávame aj v súkromí. Zatiaľ to nariadil ústne, ale pripravuje to písomne. Môže vôbec niečo také nariadiť? Je samozrejmé že riaditeľovi a zákazníkom, prípadne novým zamestnancom každý vyká.
misoft
01.05.17,07:01
Môže - ak to jeho interné predpisy nezakazujú. Ale na druhej strane - dobrú krv týmto medzi zamestnancami nerobí - popudí ich proti sebe. A pokiaľ vydá takto nariadenie (aj keď jeho pravidlá) - kto ho vie, čo nariadi nabudúce?
ivka70
01.05.17,07:42
Nariadit to moze v ramci pracoviska, je to iste riesenie firemnej kultury.
Ci prave stastne, je uz asi ina otazka.
Zaujimave musia byt aj dovody, co vedenie k takemu nariadeniu vedie.
Ing. Ľubomír Janoška
01.05.17,08:18
Všetko závisí od toho, či ide o pracovisko, na ktoré majú prístup cudzí ľudia, pred ktorými sa treba prezentovať. Ak pracujete medzi klientmi, požiadavka šéfa je pochopiteľná. Naopak, ak je pracovisko uzavreté pred návštevami, takáto prezentácia nemá význam.
PS - ak sa ukáže, že šéfov príkaz nemá logiku, ešte stále si môžete vykať "s nádychom srandy".
misoft
01.05.17,08:47
Vykanie s nádychom srandy - kedysi sa "onikalo".... to by bola sranda na pracovisku: Oni pán kolega, vedeli by mi poradiť?.....:D:D:D
Ing. Ľubomír Janoška
01.05.17,08:51
Veľmi dobre to povedali, brat Dušan!
Katy a R
01.05.17,09:09
však nemci onikajú stále;)
ale musíte uznať, že oveľa "elegantnejšie vyzerá, ak niekomu poviem "Vy hlupák", ako "Ty hlupák" ;)
veronikasad
01.05.17,09:10
Oslovenie funkciou (p.veduci, p.riaditel) a tykanie by bolo veľkým prehreškom pred klientami? Najmä ak ide o primeraný vekový rozdiel ...
buchač
01.05.17,09:28
Hm....

Len by som bol zvedavý, čo v prípade, ak by boli na pracovisku (firme, podniku) kolegovia manželia...lebo aj také poznám prípady.

Čo v takejto situácii ?
Ing. Ľubomír Janoška
01.05.17,09:36
Alebo po poľsky - Pan je glupek.
:D
Ing. Ľubomír Janoška
01.05.17,09:40
Treba sa postarať, aby mali na pracovisku tichú domácnosť :)
ivka70
01.05.17,17:44
v praci vykat, mimo prace si mozu tykat - ak si zatial nezvyknu :)
Terezia13
01.05.17,18:07
na prvý pohľad je to smiešne aj nepochopiteľné, ale asi s tým sleduje, aby bol medzi zamestnancami určitý odstup, to prináša aj menej "kamarátšágov", menej intríg, možno s tým chce docieliť aj väčšiu disciplínu, menej súkromia do práce
Ing. Ľubomír Janoška
01.05.17,18:33
pracovné návyky ;)
buchač
01.05.17,18:41
ivka70 (Dnes 20:44) v praci vykat, mimo prace si mozu tykat - ak si zatial nezvyknu
=======================
Hm...dobrá onačina....a aj to nariadenie.

By som bol aj rád vedieť, že čo je to za firmu - zamestnávateľ....či nejaká štátna alebo súkromná.
Katy a R
01.05.17,18:55
juraj - a to si sa s niečím podobným fakt ešte nestretol? podľa mňa to nie je až také neobvyklé ... a nielen medzi kamarátmi, ale aj manželmi /lekárske prostredie, úrady - niekde je povinná etiketa .../
misoft
01.05.17,19:19
Oni pán inžinier, majú tam malinkatú chybičku. Dovolil by som ich poopraviť.
Pan jest glupcem.....
misoft
01.05.17,19:20
Tak, tak múdro vravia.... Každý VYká, VYká, na pracovné náVYky si zVYká..:D:D:D
buchač
01.05.17,19:29
Katy a R (Dnes 21:55) juraj - a to si sa s niečím podobným fakt ešte nestretol?
==========================
Pozor na jedno.
Netvrdím a ani som netvrdil, že som sa s tým nestretol.
Aj mne v služobnom styku vykali a v súkromí tykali...a naopak, pred podriadenými sa ani inak nedalo.

Ale (ako vravím),záleží od okolností a aj od firmy.
Vezmime príklad nejakého hypermarketu.
Je jasné, že manažmentu podriadení vykajú...spoločne vykajú aj zákazníkom.
Ale aby pracovníci jednotlivých oddelení si museli vykať medzi sebou a to aj napriek tomu, že si inak tykajú ?
Nuž sorry, trochu choré...
Preto by bolo dobré vedieť, o akú firmu ide.

Zamestnávateľ je kto ?
Riaditeľ, majiteľ... alebo nebodaj "kapitán" ;)...lebo to je také čistá kapitánčina (čítaj úplne iný výraz ;)).
alaya1
01.05.17,19:38
mimotemyJa osobne nie som zastancom tykania v zamestnani. Tiez si netykam.

Otazka vsak nie je jasna, preto odpoved nemoze byt jednoznacna.
misoft
01.05.17,19:41
Kedysi bolo - Ja som baník - kto je viac? A odpoveď bola Predsa riaditeľ bane......
Wotan
02.05.17,06:10
nam naopak nakazali v praci tykat, aj kolegom, veducemu aj vysokemu manazmentu. A je vsetko v pohode :)
vicktor
02.05.17,09:02
Co sa tyka pracovnych zalezitosti, tak kolegovia si budu vykat, ale v sukromych zalezitostiach tykat, napr. "Nech sa paci pan kolega, priniesol som vam ten material o ktory ste poziadali. Preco si vcera vecer neprisiel na pivo, chybal si do mariasu, ty somar?!"
misoft
02.05.17,14:30
Dobré.... ale lepšie by bolo opačne:
Na kolega, priniesol som ti ten materiál, ktorý si chcel. Prečo ste včera večer neprisiel na pivo, chýbal ste do mariášu, Vy somár?!
:D:D:D
taiko
02.05.17,14:34
Ja by som take nariadenie respektoval nadmieru. Este by som pridaval.
Napr. Ako sa dnes mate pan brat ? Podate mi to kladivo, Vasa prevelebnost ?
Dobry den, Vasa stebotavost. Prisiel som si pre tie stravne listky. :D:D:D

kokso, to je uplna haluz, co si dnes ludia vymyslia. Z toho sa da len sranda robit namojveru.
misoft
02.05.17,14:37
A keď šéf prikáže, tak odpoveď: Áno, Vaša ctihodnosť, urobím všetko k spokojnosti vášho veličenstva..." :D:D:D:D
pavol54
02.05.17,15:04
Všetko zaleží na tom, v akej organizačnej hierarchii sa nachádzate, ak ste kolektív upratovačiek alebo manipulačných robotníkov by vykanie bolo humorné.(Film so Zázvorkovou) Ovšem na určitých organizačných stupňoch je to v našich zvykoch žiadúce. Bol som na školení kde si školitelia pracovne v rámci prednášok a debaty vykali, dokonca sa oslovovali pán kolega, pani kolegyňa, a keď prišli do bufetu na kávu hneď si tykali. Malo to taký dôstojnejší ráz.
Ing. Ľubomír Janoška
02.05.17,15:07
To chcú povedať, že celý život som nadával nesprávne? Rozmyslia si to!
Terezia13
02.05.17,19:14
:):):) pamätám si tú dobu!!!
sito
02.05.17,20:56
Je, bolo by to také honosnejšie. Ako keď p. P. povedal. Povedal ujo, či chujo?
Alfa147
12.05.17,07:15
Veď presne o to ide, sme SBS-kári a máme si vykať s údržbármi a upratovačkami.
ivka70
12.05.17,07:21
Prepac, ale pracovne zaradenie predsa neovplyvnuje slusnost definovanu v zamestnani.
Ci upratovackam a udrzbarom treba zasadne tykat?? :(
Alfa147
12.05.17,07:43
Nie, ale sme kolektív ktorý si doteraz tykal. Preto bola tá otázka, nikde som nenapísal že sa niekomu má zásadne tykať. Ja odvtedy vykám aj kamarátom v zamestnaní, pozerajú na mňa a stále nedokážu pochopiť ako sa to mohlo stať.
pavol54
12.05.17,07:53
Boli sme spolužiaci a jeden nastúpil na funkciu ako môj nadriadený, a z tykania sme prešli na vykanie pri pracovnej činnosti a keď sme si sadli na kávu hneď sme boli Jano, Paľo
Tweety
12.05.17,07:54
Tykanie, vykanie, to je snáď najmenší pseudoproblém v zamestnaní.