janci10
18.07.06,09:24
Dobrý deň prajem,

chcel by som sa opýtať, či tu niekto účtuje súkromnú zmenáreň: mám totiž nasledujúce operácie:

1. nákup valút od klienta - odchádza mi to z 211 -slovenskej - na strana MD je 568 a súčasne mi pribúda valuta na 211 - AU - cudzia mena a na strane D je 668. Je to tak správne?

2. predaj valút je zas opačne - keďže firma je registrovaný platca DPH, služba je oslobodená, čiže musim používať koeficient. Pužívam ho na celú 668?

3. a aby toho ešte nebolo málo, firma odvádza do banky časť valút a ukladá ich tam na účet. Musím "prehnať" 261 a vyčísliť kurzový rozdiel? Výstupy, ktoré mám zo softvéru - zmenárenského, totiž nerozlišujú, či bola valuta predaná klientovi alebo bola odvedená do banky - čo sa mi nepozdáva, keďže v prvom prípade ide o jasnú hospodársku činnosť a v prípade druhom skôr o vnutrofiremný pohyb.

Účtovanie som prebral len nedávno a výstupy od predošlých účtovníkov sú veľmi nejasné.

Prosím o pomoc v tomto prípade.

Za odpoveď ďakujem.
Lila
26.07.06,08:22
Predaj a nákup valút rob cez 261. Rozdiel predaja a nákupu na konci mesiaca je Váš finančný výnos resp. náklad AU 668 /568/.
V DP DPH tento fin. výnos dávaš do riadku 05.

Čo sa týka vkladov valút do banky tu Ti nevzniká kurzový rozdiel.
Veď z valut. pokladne vyberáš valuty v kurze, ktorý zároveň použiješ pri účtovaní devíz. bank. výpisu.
atka4
11.08.06,12:48
Už som to tu "prilepovala",
klikni na lište Tlačivá a dokumenty, v kategórii Usmernenia, nariadenia.
veľa úspechov a trpezlivosti.
Marta, Košice:)