Anču
18.07.06,09:31
Opracovali sme zákazníkovi /plátca DPH/ z Maďarska jeho materiál. Faktúru sme mu vystavili len na službu. Na aký § sa máme odvolať pri vystavení fa na oslobodenie od DPH a do ktorého riadku daňového priznania uvedenú službu uvádzame? Do súhrnného výkazu neuvádzame?
Milan Benka
18.07.06,07:44
Opracovali sme zákazníkovi /plátca DPH/ z Maďarska jeho materiál. Faktúru sme mu vystavili len na službu. Na aký § sa máme odvolať pri vystavení fa na oslobodenie od DPH a do ktorého riadku daňového priznania uvedenú službu uvádzame? Do súhrnného výkazu neuvádzame?

§16
7) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=91) na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sa vykonajú pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa práce fyzicky vykonajú, je členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým sa mu služba dodala; ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali, je miestom dodania služby členský štát, v ktorom sa služby fyzicky vykonali.

Ak bol materiál po opracovaní prepravený mimo územia SR, tak na základe §16 / 7 je miestom plnenia Maďarsko a dodaná služba nie je v zmysle § 2 predmetom dane na Slovensku.

T.z. táto služba nie je oslobodená, ale nepodlieha DPH.

Do súhrného výkazu sa neuvádza.
MAGDALIENKA
18.01.07,19:25
Česká firma - platiteľ DHP v ČR si objedná práce na hnuteľnom majetku u našej firmy, takisto platiteľa DPH. My ale túto prácu zadáme inej slovenskej firme, t.j. nevykonáme ju priamo v našej firme. Má táto skutočnosť vplyv na uplatnenie režimu DPH podľa § 16 odst. 7 zákona o DPH? Fakturujeme českej firme bez DPH?
Vďaka za radu.
Magdaléna
abel
23.01.07,09:03
Slovenský podnikateľ, platiteľ DPH, urobí oplotenie pivníc na území SR pre rakúsku firmu s prideleným rakúskym IČ DPH, ktorá má ale sídlo na Slovensku. Vystaví slov. podnikateľ faktúru s daňou alebo bez dane?
abel
23.01.07,09:32
Posúvam, neviete mi poradiť?
daniek
23.01.07,09:34
faktúra s daňou § 15 ods. 2
JOJA
23.01.07,10:23
§16
7) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=91) na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sa vykonajú pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa práce fyzicky vykonajú, je členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým sa mu služba dodala; ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali, je miestom dodania služby členský štát, v ktorom sa služby fyzicky vykonali.

Ak bol materiál po opracovaní prepravený mimo územia SR, tak na základe §16 / 7 je miestom plnenia Maďarsko a dodaná služba nie je v zmysle § 2 predmetom dane na Slovensku.

T.z. táto služba nie je oslobodená, ale nepodlieha DPH.

Do súhrného výkazu sa neuvádza.


Súhlasím a mám to overené aj na DR. Chcem sa ale opýtať, čo v prípade, ak odberateľ nie je registrovaný pre daň. Vystaviť faktúru s DPH, alebo sa prihlásiť v tom ktorom členskom štáte?
Ešte mi napadlo, že služba akákoľvek sa v súhrnnom výkaze neuvádza, ale táto nie je ani v priznaní k DPH.?
JOJA
JOJA
23.01.07,10:45
Chcem sa ale opýtať, čo v prípade, ak odberateľ nie je registrovaný pre daň. Vystaviť faktúru s DPH, alebo sa prihlásiť v tom ktorom členskom štáte?



Vie mi niekto pomôcť????
Ďakujem
ALBO
23.01.07,10:58
Chcem sa ale opýtať, čo v prípade, ak odberateľ nie je registrovaný pre daň. Vystaviť faktúru s DPH, alebo sa prihlásiť v tom ktorom členskom štáte?



Vie mi niekto pomôcť????
Ďakujem

Ak chcete odpoveď konkretne na opravu HM=§15/2.
Tak ak opravený tovar platiteľ vyvezie potom bez DPH § 16/7.
Ak tovar nevyvezie platiteľ tak slovenská DPH.
Ak neplatiteľ vyvezie alebo aj nevyvezie tak potom slovenská DPH=§15/2 miesto dodania, kde sa opraví.
daniek
23.01.07,11:00
Chcem sa ale opýtať, čo v prípade, ak odberateľ nie je registrovaný pre daň. Vystaviť faktúru s DPH, alebo sa prihlásiť v tom ktorom členskom štáte?
Vie mi niekto pomôcť????
Ďakujem

musíte sa vy registrovať za platiteľa v tom ktorom štáte a odviesť daň.

k otázke v predchádzajúcom príspevku dodanie služby do krajiny EÚ sa neuvádza v SV ani nevstupuje do DP (nie je nato riadok v DP) iba ich musíš mať v evidencii dph.
ALBO
23.01.07,11:16
musíte sa vy registrovať za platiteľa v tom ktorom štáte a odviesť daň.

k otázke v predchádzajúcom príspevku dodanie služby do krajiny EÚ sa neuvádza v SV ani nevstupuje do DP (nie je nato riadok v DP) iba ich musíš mať v evidencii dph.

Joja sa pýta na § 16/7, a z otázok vyplýva (aspoň mne) že práce sú vykonané na Sl.
Anja111
25.01.07,07:59
Asi som už prepracovaná z tých DPH... Prosím, poraďte mi v nasledovnom:
Klient - platiteľ DPH na Slovensku, fakturuje "úpravu premostenia linky na spracovanie..." , vykonanú vo Francúzsku, francúzskemu odberateľovi, ktorý si službu objednal s fr. IČ DPH. Fakturuje mu ju bez DPH, ako oslobodenú. Je to správne? Podľa akého § ? A ak je to správne, uvádza sa to v DP k DPH? Ak áno, na akom riadku?
daniek
25.01.07,08:09
je to tak správne služba vzťahujúca sa na nehnuteľnosť - miesto dodania tam kde sa nehnuteľnosť nachádza § 15 ods. 2 do daňového priznania neuvádzaš
Anja111
25.01.07,08:15
je to tak správne služba vzťahujúca sa na nehnuteľnosť - miesto dodania tam kde sa nehnuteľnosť nachádza § 15 ods. 2 do daňového priznania neuvádzaš

Ďakujem veľmi pekne.
Anja111
25.01.07,08:35
je to tak správne služba vzťahujúca sa na nehnuteľnosť - miesto dodania tam kde sa nehnuteľnosť nachádza § 15 ods. 2 do daňového priznania neuvádzaš

Ešte som sa k tomu vrátila, lebo mne to pripadá skôr ako § 15 odst. 6, práce na hnuteľnom majetku (úprava premostenia linky), s výnimkou podľa § 16 odst. 7. Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
Anja111
25.01.07,08:58
Ešte som sa k tomu vrátila, lebo mne to pripadá skôr ako § 15 odst. 6, práce na hnuteľnom majetku (úprava premostenia linky), s výnimkou podľa § 16 odst. 7. Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
Posúvam...
Anja111
25.01.07,09:24
Ešte som sa k tomu vrátila, lebo mne to pripadá skôr ako § 15 odst. 6, práce na hnuteľnom majetku (úprava premostenia linky), s výnimkou podľa § 16 odst. 7. Ak sa mýlim, opravte ma prosím.

Skúšam posunúť ešte raz...
Milan Benka
25.01.07,09:31
Asi som už prepracovaná z tých DPH... Prosím, poraďte mi v nasledovnom:
Klient - platiteľ DPH na Slovensku, fakturuje "úpravu premostenia linky na spracovanie..." , vykonanú vo Francúzsku, francúzskemu odberateľovi, ktorý si službu objednal s fr. IČ DPH. Fakturuje mu ju bez DPH, ako oslobodenú. Je to správne? Podľa akého § ? A ak je to správne, uvádza sa to v DP k DPH? Ak áno, na akom riadku?

Ak je premostenie linky súčasťou linky - hnuteľného majetku, je to §15/6
Ak je premostenie niečo pevné, nehnuteľné (typu "most"), je to § 15/2.

V jednom aj druhom prípade však ide o miesto plnenia vo Francúzsku, takže fakturácia mimo DPH (nepodlieha DPH), teda nie oslobodená (0% ). Služba bude predmetom dane vo Francúzsku.
V DP sa to neuvádza, iba v evidencii podľa §70.
Milan Benka
25.01.07,09:34
Na upresnenie:
Je rozdiel medzi pojmami : oslobodené od DPH ( 0%)
a nie je predmetom dane na Slovensku ( nepodlieha DPH, mimo DPH)
Anja111
25.01.07,09:41
Ďakujem veľmi pekne. Pomohlo mi to.
zk24
18.10.11,20:20
Ahojte,

slovenská s.r.o. si kúpila členstvo v golfovom klube v Rakúsku (členský ročný poplatok za vstup na ihrisko).
Myslíte, že pri tejto službe môžeme hovoriť o službe podľa § 16 ods. 1?
zk24
19.10.11,10:44
...posúvam...
JankaO
19.10.11,11:02
Myslím, že áno, vychádzam z rozsudku Súdneho dvora EÚ...
Rozsudok Súdneho dvora (tretia komora) zo 7. septembra 2006 (návrh na začatie prejudiciálneho konania, ktorý podal Verwaltungsgerichtshof – Rakúsko) – Rudi Heger GmbH/Finanzamt Graz-Stadt
(Vec C-166/05) [1]
Výrok rozsudku
Prevod práv na chytanie rýb formou odplatného prevodu povolení na chytanie rýb je poskytovaním služieb súvisiacich s nehnuteľným majetkom v zmysle článku 9 ods. 2 písm. a) šiestej smernice Rady 77/388/EHS zo 17. mája 1977 o zosúladení právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa daní z obratu – spoločný systém dane z pridanej hodnoty: jednotný základ jej stanovenia.
zk24
19.10.11,11:04
Doplním, možno ozrejmím viac situáciu:

Mám FA od rakúskej GmBH (sro) na členstvo v golfovom klube v rakusku na rok 2011. FA je vystavená na sumu 1100 €, s tým, že nikde nie je uvedené, či obsahuje DPH alebo nie, takže predpokladám, že je vystavená bez DPH. Nie je na FA uvedené IC DPH dodávatela, a ani ziadne odkazy na "reverse charge" - prenos danovej povinnosti.

preto uvazujem.

Ak ide o službu podla § 15 ods. 1:
- fa je vystavená bez DPH
- slovenská s.r.o. vykonáva samozdanenie (ak si obhaji danovy vydavok)
- fa je vsak vystavena nespravne, pretoze neobsahuje potrebné udaje - IC DPH dodavatela a odkakz na prenos danovej povinnosti

Ak ide o sluzbu §16 ods. 1:
- sluzba podlieha danovej povinnosti v rakusku, teda by mala obsahovat rakusku dph. Kedze ju neobsahuje a neobsahuje ani IC DPH dodavatela, tak by som mohla usudzovat ze dodavatel nie je platitel dph, a preto vystavil FA bez DPH (aj bez IC DPH)
- my by sme to nezahrnali ani do DP DPH, ani do SV, ani nijako DPH z toho nepocitali

Co vy na to? Dalo by sa na členstvo v golfovom klube - poplatok za vstup na ihrisko považovať za službu viažúcu sa na nehnuteľnosť?

Ďakujem za názory :(
zk24
19.10.11,11:07
Myslím, že áno, vychádzam z rozsudku Súdneho dvora EÚ...
Rozsudok Súdneho dvora (tretia komora) zo 7. septembra 2006 (návrh na začatie prejudiciálneho konania, ktorý podal Verwaltungsgerichtshof – Rakúsko) – Rudi Heger GmbH/Finanzamt Graz-Stadt
(Vec C-166/05) [1]
Výrok rozsudku
Prevod práv na chytanie rýb formou odplatného prevodu povolení na chytanie rýb je poskytovaním služieb súvisiacich s nehnuteľným majetkom v zmysle článku 9 ods. 2 písm. a) šiestej smernice Rady 77/388/EHS zo 17. mája 1977 o zosúladení právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa daní z obratu – spoločný systém dane z pridanej hodnoty: jednotný základ jej stanovenia.

Odpísala si skôr ako som stihla pridať dalši svoj príspevok.

Dakujem za reakciu
JankaO
19.10.11,11:10
ešte doplním:
ESD v prípade C-166/05 (Heger Rudi GmbH) vyjadril názor, že je veľké množstvo služieb, ktoré určitým spôsobom súvisia s nehnuteľnosťou. Ak sa však služba len veľmi nepatrne viaže k nehnuteľnosti, nemá sa posúdiť podľa tohto osobitného pravidla. Naopak ako služba viažuca sa k nehnuteľnosti sa posúdi taká služba, ak nehnuteľnosť predstavuje kľúčový a nevyhnutný prvok pri poskytnutí služby.
zk24
19.10.11,11:12
ešte doplním:
ESD v prípade C-166/05 (Heger Rudi GmbH) vyjadril názor, že je veľké množstvo služieb, ktoré určitým spôsobom súvisia s nehnuteľnosťou. Ak sa však služba len veľmi nepatrne viaže k nehnuteľnosti, nemá sa posúdiť podľa tohto osobitného pravidla (v slovenskom zákone o DPH podľa § 15 ods. 2). Naopak ako služba viažuca sa k nehnuteľnosti sa posúdi taká služba, ak nehnuteľnosť predstavuje kľúčový a nevyhnutný prvok pri poskytnutí služby.

Myslím si, že vstup na golfove ihrisko by mohlo predstavovať službu k nehnuteľnosti, myslím že bez nehnuteľnosti by sa služba poskytnúť nedala.

V tom prípade usudzujem správne, že keď je FA vystavená bez DPH a bez IČ DPH rakúska, tak pravdepodobne dodávateľ nie je platiteľ dph v rakúsku, preto vystavil FA bez dph, a ja tým pádom s tým nemám žiadne dalsie povinnosti? - teda ani samozdanenie, ani DP DPH, ani SV.... jednoducho 518/321?
JankaO
19.10.11,11:24
518??, skôr by som uvažovala nad 548 ale VNDZ...
ostatné áno
zk24
19.10.11,11:27
Klient trvá na obhájiteľnosti daňového výdavku, vzhľadom k službám, ktoré on poskytuje, preto uvažujem nad 518... môže byť ale aj 548...

Ďakujem krásne za rady.