nikola245
01.05.17,19:29
Dobrý deň, len sa chcem uistiť, či som urobila dobre ročné zúčtovanie.
Manželka poberala rodičovský príspevok do júla 2016, od augusta prevzal dieťa do starostlivosti otec , bol na rodičovskej dovolenke a poberal materské. dieťa 3 roky malo až v 02 2017. Zároveň matka - obnovenie živnosti od mája 2016. Celý rok manželia. Môže si otec dieťaťa uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku za celý rok, alebo len za obdobie od 01-07 2016, keďže v auguste prevzal dieťa do starostlivosti on?

dopĺňam.:
Zdravotné neplatila, lebo jej v ZP povedali, že nemusí platiť, kým dieťa nemá 3 roky.

Našla som toto v príspevku p. Mihála - Nezd. časť na manželku za r. 2014
Starostlivosť o dieťa

- dieťa nemusí byť ich vlastné, môže ísť aj o náhradnú starostlivosť, pestúnov, adopcie a pod.

- nárok je vždy v prípade, ak manželka poberá rodičovský príspevok - môže to však aj byť prípad, kedy manželka po narodení dieťaťa ešte poberá materské - alebo ak namiesto rodičovského príspevku poberá tzv. "jasličkovné" - teda príspevok na starostlivosť o dieťa,

- nárok je aj vtedy, ak manželka nepoberá rodičovský príspevok ani "jasličkovné" - ale rodičovský príspevok alebo príspevok na starostlivosť o dieťa z nejakého dôvodu poberá manžel, ktorý si súčasne uplatňuje nárok na nezdaniteľnú časť na manželku - dokonca aj v prípade ak je na materskej manžel (doplnené 14.3.2017)

- do vlastného príjmu manželky sa v týchto prípadoch započíta materské, príspevok na starostlivosť o dieťa (nie je to štátna sociálna dávka), nezapočíta sa rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa, prídavok na dieťa, daňový bonus.

Pripájam odpoveď z finančnej správy:

Dobrý deň,

v uvedenom prípade si manžel po splnení podmienok uvedených v § 11 zákona o dani z príjmov môže uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku za celých 12 kalendárnych mesiacov.

V súlade s § 3 ods. 4 zákona o rodičovskom príspevku podmienka riadnej starostlivosti o dieťa sa považuje za splnenú nielen vtedy, ak manželka zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa osobne, ale aj vtedy, ak riadnu starostlivosť o dieťa zabezpečuje právnickou osobou alebo inou plnoletou fyzickou osobou.

Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.
Tweety
01.05.17,17:30
Len za obdobie 1.až 7., teda 7 mesiacov. A nenapíšeš ako si uplatnila?
Mila123
01.05.17,17:31
aký mal manžel a aký mala manželka ročný príjem (ten, kt. sa posudzuje na nčzd pre manžela? /ku?
nikola245
01.05.17,17:34
Manžel mal príjem cca 6600 eur a manželka cca 1200 eur
nikola245
01.05.17,17:36
Ďakujem, nebola som si istá, lebo niekde som zahliadla, že aj keď otec poberá materskú, môže uplatňovať za ten čas nezd. č. na manželku. Asi som to zle pochopila.
Mila123
01.05.17,17:38
iba 1200 eur, od mája 2016? na živnosť? mne sa to zdá máličko.....
teda 1200 € - povinné poistenie a použiješ to za 7 mesiacov
veronikasad
01.05.17,17:51
U manželky je 1200€ príjem=ržby alebo zisk z podnikania ?
veronikasad
01.05.17,17:53
Tiež sa mi zdá, že som to v niektorej odpovedi p. Mihála videla ... Počas MD otca platila ako SZČO v plnej výške preddavky na zdr.poistenie, alebo bola poistencom štátu z titulu starostlivosti o dieťa ?
nikola245
01.05.17,17:57
áno, mala taký nízky príjem na szčo - ide o príjem nie zisk. Mala obnovenú živnosť automaticky. Ale služby poskytovala len príležitostne.
Katy a R
01.05.17,18:14
vlastne ty by si sa s tým ani nemala trápiť - ale spraviť tak, ako ten dotyčný zamestnanec uviedol v žiadosti o RZ. Je to na ňom /a jeho zodpovednosti/, aký príjem uvedie a koľko mesiacov.
a na stránke FS je toto.:
Podmienky pre uplatnenie NČZD na manželku
Daňovník - zamestnanec má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku/manžela (od 1.1.2013 - nová definícia manželského partnera) len od základu dane z tzv. „aktívnych“ príjmov, medzi ktoré patria aj príjmy zo závislej činnosti.
Nezdaniteľnú časť základu dane na manželku si môže daňovník uplatniť iba v prípade, že manželka žije s daňovníkom v domácnosti a spĺňa aspoň jednu z týchto podmienok:
starala sa o vyživované maloleté dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti
v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie
bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie
považuje sa za občana so zdravotným postihnutím
považuje sa za občana s ťažkým zdravotným postihnutím.
ja na jeho mieste by som si tam uviedla 12 mesiacov ;)
veronikasad
01.05.17,18:17
súhlasím, tiež by som dala 12 mesiacov
nikola245
01.05.17,18:22
Ďakujem. Len mi to potom prišlo divné, lebo potom by to mohlo platiť aj na každého manžela, ktorý má doma dieťa do 3 rokov a stará sa o ňho. Uviedol to v žiadosti, ale chcela by som , aby to bolo správne.
veronikasad
01.05.17,18:25
Veď to aj platí na každého manžela, ak manželka má príjem nižší ako ročná NČZD
nikola245
01.05.17,18:30
tak som to myslela, že ak môže otec, ktorý poberá materskú a má dieťa v starostlivosti a manželka nepoberá ani materskú ani rodičovský uplatňovať nezd. č. na manželku, tak potom môže aj manželka, ktorá poberá materskú a RP a zároveň má nejakú prácu uplatňovať nezd. č. na manžela, ktorý nepoberá RP a materské, ale má nižší príjem ako nezd. čiastka a majú doma dieťa do 3 rokov. Neviem, či som to zrozumiteľne napísala.
Katy a R
01.05.17,18:36
ale ved aj manželka si môže uplatniť NCZD na manžela - ak má takého, ktorého ona musí živiť- počas poberania RP a práce popri .... ;)
veronikasad
01.05.17,18:36
skús napísať dotaz na finančnú správu.
veronikasad
01.05.17,18:38
Pri takom nízkom príjme si kludne môže rodičovský príspevok prepísať manžel na seba a nie je čo riešiť. Inak súhlasím s Katy
nikola245
01.05.17,18:46
Ďakujem veľmi pekne Katy aj Veronika.
nikola245
02.05.17,12:17
do otázky som doplnila odpoveď z finančnej správy. Ďakujem za všetky odpovede na moju otázku.