Vladimír Ozimý
10.11.04,14:14
Čítal som si príspevky ale nikde som nenašiel či je možné čerpať pol dňa dovolenky alebo musí zamestanec vždy čerpať celý deň? Pol dňa = 4 hodiny
SlavkaS
10.11.04,13:21
Ano môžte, veď dovolenku preplácate hodinovou priemerkou a je na Vás ako si to dohodnete so zamestnancom, môže čerpať napr. aj 2hod, ale dajte potom pozor na čerpanie stravy.
Vladimír Ozimý
10.11.04,13:24
To znamená že ak má dovolenku dlhšie ako 4 hodiny za deň t.j. od 5 h hore tak nemá nárok na stravné, dúfam že som to dobre pochopil :). ďakujem
accad
10.11.04,14:00
Niekedy bolo v komentári k § 110 ZP uvedené:
Dĺžka dovolenky je určená v týždňoch, čo je sedem po sebe nasledujúcich dní, avšak pri kratšom čerpaní dovolenky sa prepočítava nárok na dovolenku v dňoch. Vylučuje sa čerpanie v hodinách vzhľadom na nesplnenie účelu dovolenky. Dovolenku nemožno čerpať ani po pol dňoch, výnimku tvorí prípad, ak dĺžka dovolenky (dovolenka krátená, prípadne pomerná časť dovolenky) sa zaokrúhli aj na pol deň. Zákonník práce ustanovuje povinnosť čerpať aspoň raz minimálny rozsah dovolenky dva týždne, ak sa poskytuje dovolenka v častiach.
V tomto ZP už pri § 110 tento komentár nie je uvedený, aj keď znenie § je to isté.
Jozef Mihál
10.11.04,17:06
Nikde nenašiel... a čo téma:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=238
Hytat
10.11.04,19:42
V poslednych 2 Trendoch / alebo niekde inde?/bol niekde clanok o tom, ze aj pocas dovolenky ma pracovnik narok na stravne, nakolko vraj ide o prekazky v praci.
My v robote to aj tak robime
Luba2
10.11.04,20:46
V poslednych 2 Trendoch / alebo niekde inde?/bol niekde clanok o tom, ze aj pocas dovolenky ma pracovnik narok na stravne, nakolko vraj ide o prekazky v praci.
My v robote to aj tak robime

Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce DLHŠÍ (nie rovnajúci sa!!! ako bolo uvedené vyššie) ako štyri hodiny. A prekážka v práci nie je výkonom práce, takže zamestnancovi zo zákonníka práce stravné nepatrí, ale môže to byť dohodnuté v kolektívnej zmluve - potom má nárok aj počas dovolenky.

No a čo sa týka toho poldňa dovolenky, na polovicu sa deň dovolenky delí bežne - ak má o to záujem aj zamestnanec /napriek tomu, že mnohé komentáre píšu ako bolo citované vyššie/ ale deliť ju na hodiny, to by som neodporúčala, naozaj sa tým stráca jej účel, na ktorý má slúžiť.
Ludka M
11.11.04,05:42
pripajam citat z e-novin
Peťo
11.11.04,07:27
Pán Mihál , skúste sa na tému čerpanie dovolenky v hodinách porozprávať s JUDr. Macejovou A. , ktorá tiež prispieva do časopisu Príjmy a mzdy, kde ste členom redakčnej rady. Práve v jeho poslednom čísle /PaM 16-17/2004 str. 82 / JUDr. Macejová o tejto problematike hovorí ... " čerpanie dovolenky v hodinách je nepripustné ". Pekný deň.
Jozef Mihál
11.11.04,09:33
Ak budem mať tú možnosť, rád sa s JUDr. Macejovou pobavím o čerpaní dovolenky. Osobne aj naďalej nevidím dôvod, prečo by malo byť prípustné čerpanie dovolenky len v celých dňoch či len v poldňoch. Zákonník práce toto podľa môjho názoru nijako nerieši. Ak zamestnávateľ má prostriedky na to, aby evidoval čerpanie dovolenky v minútach, tak prečo nie v minútach.
raimonda
12.02.06,18:42
pri kontrole rezervy na nevycerpanu dovolenku som si vsimla ze pri zamestnancovi, ktory bol prepusteny v novembri mi vysiel 0.5den dovolenky nevycerpanej ako to teraz vysporiadat? /uz mam strach z pokut/
dik
sklenkova
12.02.06,18:57
u nás v podniku bežne si berú 0,5 dňa dovolenky
Palino
13.02.06,06:06
pri kontrole rezervy na nevycerpanu dovolenku som si vsimla ze pri zamestnancovi, ktory bol prepusteny v novembri mi vysiel 0.5den dovolenky nevycerpanej ako to teraz vysporiadat? /uz mam strach z pokut/
dik
Keď ukončil pracovný pomer, je jedno ako, tak sa mu dovolenka prepláca. Môžete mu ten pol deň dodatočne preplatiť.
Bionda
13.02.06,06:43
Ja mam tiez take informacie (popisovali to aj v nejakych odbornych clankoch), ze dovolenka sa nema cerpat ani po pol dnoch ani v inom kratsom case, doslova bolo napisane, ze je to dovolenka urcena oddych zamestnanca a tym padom neplni funkciu dovolenky ak sa cerpa v kratsom case ako den.
Chobot
13.02.06,07:11
Ja mam tiez take informacie (popisovali to aj v nejakych odbornych clankoch), ze dovolenka sa nema cerpat ani po pol dnoch ani v inom kratsom case, doslova bolo napisane, ze je to dovolenka urcena oddych zamestnanca a tym padom neplni funkciu dovolenky ak sa cerpa v kratsom case ako den.

ZP neupravuje čerpanie 1/2 dňa dovolenky, ale ani vyslovene nevylučuje takú možnosť. Preto je len na dohode medzi zamestnávateľom a zamestnancami, či sa bude dovolenka čerpať aj v dĺžke 1/2 dňa. Ostatné špekulácie, či je to zákonné alebo protizákonné sú zbytočné. Ak to umožní zamestnávateľ, tak je to OK.