edúlik
02.05.17,21:45
Zdravím všetkých poraďákov, živnostník sa ma dnes opýtal na názor ohľadne kúpy motorvého vozidla a jeho zaradenia do obchodného majetku. Ide o živnostníka, ktorý doteraz viedol daňovú evidenciu t.j. nie je ani platcom DPH. Svoju činnosť vykonáva v zahraničí a na túto cesto doteraz používal aj vlastné motorového vozidlo, ktoré nezaradil do OM ... takže v DP B 2016 sme uplatnili do daňových výdavkov aj cestovné náhrady prostredníctvom tohto výpočtu : http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/cestovne-nahrady-pri-pouziti-vlastneho-vozidla.php a taktiež podali DP k dani z MV. Príjem z činnosti bude mať v roku 2017 vyšší a plánuje kúpiť MV a uplatniť daňové odpisy, PHM, ostatné výdavky (pneumatiky, poistka, parkovné, dial.známka ...). Ja osobne si myslím, že by sa mu určite vyplatilo lepšie, zaradiť auto do OM- a uplatniť všetko čo sa dá. Pri výpočte, ktorý sme použili (link vyššie) v roku 2016 bola uplatnená aj amortizácia vozidla, a to sa živnostníkovi zdá lepší spôsob prihliadnúc na výšku výpočtu PHM. Je môj názor na auto v OM správny? Dakujem.
jakubzemko
03.05.17,06:39
Treba ho upozorniť na výhody a nevýhody. Napríklad veľkou nevýhodou je, že v prípade predaja automobilu, ktorý bol zaradený v obchodnom majetku je nutné príjem z predaja zdaniť a to do 5 rokov od jeho vyradenia z obchodného majetku. Čo sa týka odpisov, na základe porovnania z minulosti je možné usúdiť, či bude výška odpisov vyššia alebo nižšia ako predpokladané výdavky na základnú kilometrovú náhradu. Parkovné a dialničná známka sa môže uplatniť aj u vozidla nezaradenom v obchodnom majetku pokiaľ tieto výdavky výhradne súvisia s pracovnou cestou. Výdavky na opravy a údržbu pravdepodobne nebudú vysoké ak sa jedná o nové motorové vozidlo.