ocguru
18.07.06,09:25
Ahojte, potrebujem informáciu či musia byť podpísané faktúry. tzn. Keď si dávate dodávateľskú faktúru do účtovníctva, musí obsahovať podpis od dodávateľa kto ju vystavoval a pod. alebo nie?. Nakoľko dodávateľ nepodpisuje faktúry, ktoré sú priložené s tovarom.
Ďakujem
Zoltán Kovács
18.07.06,07:29
Ahojte, potrebujem informáciu či musia byť podpísané faktúry. tzn. Keď si dávate dodávateľskú faktúru do účtovníctva, musí obsahovať podpis od dodávateľa kto ju vystavoval a pod. alebo nie?. Nakoľko dodávateľ nepodpisuje faktúry, ktoré sú priložené s tovarom.
Ďakujem

Pozri sa na §71 ods. 2 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty. Tento paragraf hovorí o náležitostiach faktúr, a tam nevidím nikde uvedené, že tam musí byť aj podpis.
ocguru
18.07.06,08:05
Ďakujem
Nie som účtovník, len nám občas zavolajú zákazníci že prečo nepodpisujeme faktúry. Len faktúry sa tlačia v sklade a tam ich nepodpisujú.
alex1
18.07.06,08:11
No v zákone o účtovníctve som našla §10 písm f. účtovný doklad musí obsahovať....f) podpisový záznam osoby zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke....

Ja ako zákazník by som tiež rada mala podpis a pečiatku na faktúre. Keď mi príde kontrola môžu povedať, že som si doklad sama vyhotovila a nepreukazujem im dostatočne dodanie tovaru. Takže odporúčam pečiatku a podpis.
Zoltán Kovács
18.07.06,08:15
No v zákone o účtovníctve som našla §10 písm f. účtovný doklad musí obsahovať....f) podpisový záznam osoby zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke....

Ja ako zákazník by som tiež rada mala podpis a pečiatku na faktúre. Keď mi príde kontrola môžu povedať, že som si doklad sama vyhotovila a nepreukazujem im dostatočne dodanie tovaru. Takže odporúčam pečiatku a podpis.

§10 písm.f hovorí (aspoň ja si myslím) o zaúčtovaní toho dokladu, a podpise osoby, ktorá to zaúčtovala.

A čo hovoríš na elektronické faktúry cez e-mail od Orange. Tiež nie je tam podpis, ani nikdy tam nebudeš mať?
alex1
18.07.06,08:53
A nemáš tam ani elektronický podpis?

No neviem, ale určite by som ten podpis dala. Veď niekto by mal mať za to vyhotovenie zodpovedosť a potvrdiť správnosť podpisom, nie?....
Kirk
18.07.06,12:22
Súhlasím s Alex1.
§10f zákona o účtovníctve hovorí podľa mňa o 3 podpisoch. Podpisový záznam osoby, ktorá je zodpovedná za účtovný prípad -
1. teda aj ten kto faktúru vystavuje (lebo ináč by faktúru nevystavil správne) a
2. vo Vašej firme ten kto je zodpovedný za nákup resp. majiteľ ak chce zaradiť faktúru do účtovníctva a
3. podpisový záznam osoby ktorá zaúčtovala faktúru.
Jednoznačne by som vyžadoval podpis. V nákladových faktúrach je to obzvlášť citlivé.
Lila
26.07.06,06:06
Na faktúrach od Orange alebo T-mobile sú predsa elektronické podpisy.
Tiež sa prikláňam- žiadať fa podpísanú, ak neobsahuje ani elektronický podpis.
immi
15.11.06,19:42
Faktúry od Orange a T-mobile nemajú elektronický podpis. Zoskenovaný podpis a elektronický podpis sú dve odlišné veci.
daniek
16.11.06,04:16
o podpisovaní a pečiatkovaní faktúr sa tu už písalo viackrát stačí prezrieť príspevky a jednoznačný záver je že pečiatka a podpis nie sú povinné náležitosti faktúry. Pozri príspevok:
http://www.porada.sk/t30335-nalezitosti-faktury.html