zzuzika1
03.05.17,09:52
Dobrý deň, založila som si živnosť na predaj dekoratívnych predmetov. Robím medovníky a potrebujem upresniť čo všetko musím uviesť na označení, zaujíma ma hlavne či musím výrobok označiť ako nejedlý a či musím uviesť zloženie. Bude stačiť označenie DEKORATÍVNY medovník? Ďakujem
ivka70
03.05.17,08:57
naco sluzi dekorativny medovnik? to si niekto kupi ozdobeny medovnik, any si ho vystavil na policke, ci?
zzuzika1
05.05.17,03:47
je to klasický medovník, ale keď nechcem riešiť zvlášť miestnosť na výrobu a všetkých milión požiadaviek a hygienu, tak sa zakladá živnosť na dekorácie
kopretinka
05.05.17,07:13
a to je normálne povolené?Lebo niekto vyrába "dekoratívne" mydlo,a myslí si,že takto obíde zákon.Neobíde,na SR neexistuje dekoratívne mydlo,musí spĺňať všetko,čo normálna kozmetika.Tak si najprv zisti,či vôbec môžeš uvádzať na trh "dekoratívnu" potravinu
korela
05.05.17,09:15
zzuzika sa pýta na medovník, nie na iné výrobky. sú ľudia, ako napr. my, ktorí mali medovníkovú chalupu zabalenú v celofáne na poličke od Vianoc vyloženú takmer rok, kým ju nezačal rozoberať nejaký hyd, mng ju dostal ako pozornosť od výrobkyne, bola veľmi pekná, a druhé veľké srdce kúpené niekde v meste na trhoch dcérou pre moju mamu vo veku iba preto, lebo malo nápis - pre moju babičku, a bolo vycifrované do nemoty, nebolo kúpené z recesie, ale už sa nie ľahko v tom veku kupujú malé darčeky, tak vybrala takýto netradičný. zavesila si ho do kuchyne.
veľa výrobkov sa označuje kvôli legislatíve ako dekoračné predmety, to nakoniec radia aj pracovníčky na ŽÚ.
perníky môžu byť označené ako dekorácia, aj keby tam boli hneď na etikete rozpísané suroviny.
ako príklad ešte uvediem, že predpokladám, že aj hračky sa obchádzajú ako dekoratívne predmety, a iste aj mnohé iné predmety.
sme spoločne v eu, a v Británii vraj postačilo ukázať úradom, že budúci výrobca má svoju bytovú kuchyňu, a dostal povolenie na výrobu domácich lekvárov. to nech mi niekto vysvetlí, z akého dôvodu sú možné takéto rozdiely pre možnosť podnikania.
profesional
08.05.17,18:33
Tak ako po právnen stránke neexistuje nepitná Coca Cola, tak neexistuje nejedlÿ medovník, pokiaľ neobsahuje nejedlé alebo jedovaté zložky.
To čo chceš urobiť ako aj z dôvodov ktoré tu popisuješ, sa považuje za obchádzanie zákona a zneužitie práva. Takéto konanie nepožíva právnu ochranu.
V prípade kontroly sa na teba bude hľadieť ako na výrobcu potravín a ak nedodržíš čo zákon predpisuje, príde sankcia.
Nechápem vychcálkov, čo si myslia, že zmenou označenia sa zmení povaha veci, alebo vzťahu. Nie je to tak.