kunecka
18.07.06,10:26
Prosim Vas o radu, podnikatel bol spolu s 2 zamestnancami na montazi v CR, v tomto roku to bolo prvykrat, miestom vykonu prace je zvycajne uzemie SR. Moze si podnikatel uplatnit vydavky na pracovnu cestu? Bola som presvedcena, ze ano, ale prispevky v Poradcovi 12-13/2006 ma zmiatli. Poradi niekto?
Zoltán Kovács
18.07.06,08:31
Prosim Vas o radu, podnikatel bol spolu s 2 zamestnancami na montazi v CR, v tomto roku to bolo prvykrat, miestom vykonu prace je zvycajne uzemie SR. Moze si podnikatel uplatnit vydavky na pracovnu cestu? Bola som presvedcena, ze ano, ale prispevky v Poradcovi 12-13/2006 ma zmiatli. Poradi niekto?

Podnikateľ si môže samozrejme uplatniť výdavky na pracovnú cestu do zahraničnia. To sú stravné, vreckové a ostatné nevyhnutné výdavky, ktoré vydokladuje.
kunecka
18.07.06,08:37
OK, mna len zarazil ten prispevok, kde podnikatel prevadzajuci geodeticke prace, uzavrel zmluvu na prace vo Viedni, tym padom sa Viden stala pravidelnym miestom vykonu cinnosti a nemoze si uplatnovat cestovne vydavky. Zle som to pochopila? Jedine, ze si chcel uplatnovat vydavky kazdy den?
dogicka
18.07.06,08:38
Prosim Vas o radu, podnikatel bol spolu s 2 zamestnancami na montazi v CR, v tomto roku to bolo prvykrat, miestom vykonu prace je zvycajne uzemie SR. Moze si podnikatel uplatnit vydavky na pracovnu cestu? Bola som presvedcena, ze ano, ale prispevky v Poradcovi 12-13/2006 ma zmiatli. Poradi niekto?

Mohla by si bližšie uviesť o čo sa v tých príspevkoch jedná?
dogicka
18.07.06,08:44
OK, mna len zarazil ten prispevok, kde podnikatel prevadzajuci geodeticke prace, uzavrel zmluvu na prace vo Viedni, tym padom sa Viden stala pravidelnym miestom vykonu cinnosti a nemoze si uplatnovat cestovne vydavky. Zle som to pochopila? Jedine, ze si chcel uplatnovat vydavky kazdy den?

Tak si ma predbehla. Ja neviem, je veľa rôznych výkladov, kde je miesto pravidelného výkonu činnosti. Myslím si, že v podstate je to miesto uvedené v živnostenskom liste. Keď mám SZČO, ktorý chodí na týždňovky, uplatňovala som mu do nákladov výdavky na služobnú cestu (hlavne stravné), ale tu nebola uzavretá konkrétna zmluva.
kunecka
18.07.06,08:47
Otazka v skratke: " Danovnik ma trvaly pobyt v Ziline ma zivnostenske opravnenie na geodeticke prace, pricom miesto vykonavania tejto cinnosti sa zhoduje s miestom jeho trvaleho bydliska. Zaroven je zamestnany v bratislavkej spolocnosti a ma tam prechodny pobyt. Uzavrel zmluvu s viedenskou spolocnostou, pre kt. ma vykonat geodeticke prace vo Viedni. Moze si danovnik uplatnit vydavky na pracovnu cestu, a to v pripade jeho cesty z BA do Viedne a spat, alebo zo ZA do Viedne a spat?"

Odpoved:"Nie, a to ani v jednom pripade. Danovnikovi vykonavajucemu geodeticke prace na zaklade uzavretej zmluvy s viedenskou spolocnostou sa pravidelnym miestom vykonu cinnosti, z ktorej sa dosahuju prijmy podla par. 6 ods. 1 zakona o dani z prijmov, stala Vieden, a preto si nemoze uplatnovat cestovne vydavky suvisiace s prichodom, resp. odchodom (ani stravne a zahranicne vreckove v sulade so zakonom o cestovnych nahradach) na pravidelne miesto vykonu cinnosti ci uz z miesta prechodneho, alebo z miesta trvaleho bydliska."
Zoltán Kovács
18.07.06,08:49
Tiež si myslím, že jedná sa o vykonanie práce na základe nejakej objednávky. Ale miestom podnikania je zato stále tá adresa, čo má uvedené v ŽL. Ja by som to klasifikoval ako služobnú cestu, a kludným svedomím by som uplatňoval výdavky.