kuravesele
04.05.17,05:16
FO si ide brat bezucelovy uver od (VUB banka). Tato FO si pytala zmluvy pred ich podpisom na domov, aby si ich vklude precitala. Pracovnicka v banke, odbila tohto cloveka, ze v ziadnom pripade si to nemoze precitat doma, jasne ze FO to spochybnila. Nakoniec pracovnicka banky povedala, ze je mozne aby to uaslala klientovy mailom "ale" to bude uz "ako keby podpisane, ze nemoze uz odskocit". ? Ake mate skusenosti? Alebo je na to nejaky paragraf? Dakujem.
ivka70
04.05.17,04:48
To je pravidlo banky, ze dokumenty pred podpisom nezverejnuje mimo banky.
Klient ma pravo si zmluvu citat v banke neobmedzene dlho, moze si k jej precitaniu prizvat kohokolvek, aj pravnika, moze sa pytat na vsetko, co mu nie je jasne, ale domov mu ju nedaju.
Skor sa tak banky brania, aby s ich navrhmi zmluv nechodili klienti do iných bank a na zaklade toho si davali vypracovavat ine ponuky. Pretoze kazda banka ma svoju politiku pridelovania uverov a ich podmienok.
Klient nemusi zobrat uver prave v danej banke, ked sa mu to nepaci.
Ale neverim, ze ina banka mu nepodpisanu zmluvu da do ruk "na doma" tiez.
buchač
04.05.17,05:27
Záleží od banky.
Niektoré neposkytujú čas na študovanie v domácich podmienkach, iné áno.
No klient má možnosť preštudovať obchodné podmienky. V prípade VUB je to https://www.vub.sk/sk/informacny-servis/obchodne-podmienky/#tab_4
Ono je to ale aj tak v podstate jedno. Tie zmluvy a obchodné podmienky sú napísané tak, že ešte aj jedinec s právnym vzdelaním by sedel nad zmluvou pár hodín...a jedinec s právnym bezvedomím nemá šancu porozumieť zmluve a to aj po vysvetlení. ;)
Je treba vziať aj na zreteľ, že vypracovanie zmluvy (overenie všeliakých onačín) nejaký čas trvá a sú s tým spojené určité náklady...napríklad súdny znalec, poplatok na kataster.
...a banka nie je rozhodne nejaká charita, klienta chce získať, udržať si ho, zaviazať.
vicktor
04.05.17,06:24
Kedysi som ako klient studoval OP pozorne a bolo to narocne.
Niekedy som aj v banke robil s uvermi, pisal zmluvy, takze mozem z prvej ruky.
Banky maju zaujem zarobit na urokoch a poplatkoch, nie fintou klienta obrat o predmet zalozneho prava. Treba si zvazit charakteristiku uveru a prestudovat Sadzobnik poplatkov, vsimnut a zapamatat si povinnosti klienta co pocas splacania musi priebezne preukazovat, nech sa vyhne mastnej pokute. Treba davat kontrolne otazky na veci ktore sa zdaju nejasne.
Zmluvy roznych bank sa podobaju ako vajde vajcu. Cize ak sa v danej zmluve cosi nebude pacit, na 99% to bude mat aj ina banka mozno s inym slovosledom.

Daleko horsie som prezuval situaciu ked som predaval byt, ako sa financujuca banka branila, dokonca v pripade ak novy vlastnik bude neplaticom (plus este nejake dalsie podmineky), tak banka sa bude hojit voci mne coby rucitelovi!!! Jednalo sa vsak iba o kratke obdobie po predaji. Kupujuci bol dostatocne "movity", tak mi na 3 mesiace poskytol dodatocnu zalohu a po uplynuti kritickeho obdobia som mu ju vratil.
branislavp
04.05.17,08:06
Poriadne si popreveruj obchodné podmienky, nekonaj unáhlene. Akonáhle podpíšeš zmluvu, si povinná rešpektovať jej podmienky, splácať to, čo si sa v zmluve zaviazala. Každá banka si chráni seba, Ty si musíš tiež chrániť seba.