Smeck
18.07.06,10:59
Ahojte,

citam si tu prispevky o vselicom moznom a spomina sa tam kontrola z danoveho uradu. Kedze zacinam, tak ma zaujima o com taka kontrola je?
Kto, kde, kedy, komu, ako casto, preco, ake doklady, v akej forme, ... ?
Zoltán Kovács
18.07.06,09:04
Ahojte,

citam si tu prispevky o vselicom moznom a spomina sa tam kontrola z danoveho uradu. Kedze zacinam, tak ma zaujima o com taka kontrola je?
Kto, kde, kedy, komu, ako casto, preco, ake doklady, v akej forme, ... ?

Kto: daňový úrad, zdravotná poisťovňa, SP, SOI .... a ešte mnoho inštitúcii, ktoré môžu vykonávať kontrolu u podnikateľa
Kde: väčšinou v sídle firmy
Kedy: hoci kedy, trebárs aj zajtra alebo ešte dnes (keď sa jedná o náhmatkovú kontrolu)
Komu: SZČO, právnickým osobám, a všetkým kto sú povinný podávať daňové priznanie k dani z príjmov
Ako casto: môže byť periodická, alebo jednorázová
Prečo: aby zabraňovali podvodom, únikom, nelegálnej práce, a občas aj preto aby nám trošku spestrili život
Aké doklady: Tie ktoré si vyžiadajú
V akej forme: osobne, s prizvaním tretej strany .......
Smeck
18.07.06,10:01
takze teraz konkretnejsie:
budem SZCO - programator. Budem pracovat doma. Na pracu budem vyuzivat sukromny pocitac, ak bude treba, tak sukromy telefon. O pripadnych vydavkoch budem mat doklady vo forme faktur/blockov/vypisov z uctu a prijmy (zmluva s firmou pre ktoru budem SW tvorit) mi pojdu na podnikatelsky ucet v banke. Chcem si uplatnit pausalne vydavky 40% v danovom priznani.
V ZP som registrovany, v SP nie, kedze patrim do kategorie dobrovolnych prispievatelov.
Co vsetko a ktore konkretne urady moze zaujimat?
va1ke
18.07.06,10:36
Ja som mala kontrolu - námatkovú zo živnostenského úradu. Veľmi príjemný pán. Všetko čo som chcela vedieť tak na to mi odpovedal. A jedna vec ma zaskočila - prekvapila. Ak niečo robím pre zákazníkov doma takže ako ty - programuješ tak si musíš nahlásiť prevádzku a musíš si dať autorizovať inšpekčnú knihu. No potom ak bude nahlásená prevádzka musí byť označený priestor obchodným menom.
Len dúfam, že som to dobre pochopila a nikoho som nezmiatla.
Smeck
18.07.06,12:54
A nevztahuje sa ta kniha prave na zivnostnikov? Programovanie nepatri pod zivnostensky zakon, cize asi by sa o mna nemali zaujimat na zivnostenskom urade. Miesto vykonu prace mam na karticke s DIC a myslim ze tym je to aj nahlasene...
A k tym zakaznikom - skor budem ja u nich ako oni u mna, budem riesit veci pre ich pocitace.
va1ke
18.07.06,12:56
no jasné, že to platí pre živnostníkov. ja som nevedela, že nemáš živnostenské oprávnenie.
Ninna
18.07.06,13:16
Ahojte,

citam si tu prispevky o vselicom moznom a spomina sa tam kontrola z danoveho uradu. Kedze zacinam, tak ma zaujima o com taka kontrola je?
Kto, kde, kedy, komu, ako casto, preco, ake doklady, v akej forme, ... ?
mimotemy Mňa by zaujímalo prečo nemáte na každého rovnaký meter a túto tému nezmetiete jedným linkom preč.
Smeck
19.07.06,06:40
ahoj Ninna,
mrzi ma ze som Ta nastval mojimi otazkami, ale ked som browsoval po Porade tak oddelenie Zaciname sa mi zdalo najvhodnejsie na adresovanie mojich otazok.
A dakujem za link, ktorym si ma presmerovala aby som tu nebol mimo temy.
JDM
25.08.06,17:30
Musí mať Inšpekčnú knihu aj dopravná spoločnosť, ktorá má svoj vozový park v prenajatých priestoroch a kanceláriu v iných prenajatých priestoroch?
Konkrétne: ja ako účtovník by som ju mala mať v kancelárii?
)dakujem