Špongiový svet
04.05.17,10:54
Vedel by mi niekto zo svojej skúsenosti povedať - mačka včera porodila mača, potrebujem ju dať ale ku sterilizácii čo najskôr, za akú dobu to bude možné , cca mesiac až prestane krmiť mača ? plus - môže sa okotiť ešte aj počas doby ako kojí momentálne - rozumej , chodí po vonku normálne , čiže či k sebe pripustí žiadostivého kocúra,alebo ho vtedy bude odmietať , iba dnu doma ju bude ťažko udržať ,no ale čo už ..
dmc
04.05.17,10:43
macka moze byt gravidna uz 2 tyzdne po porode. Mlade bude krmit mliekom asi 6 tyzdnov. Kedze po sterilizacii moze stratit mlieko odporucam ju drzat zatial vnutri v dome - inak hrozi opatovne zabreznutie
misomiso
04.05.17,10:49
Ako vyzera sterilizovana macka u nas? V Cine iba takto https://sefkuchari.sk/sterilizovane-maso/
afrikánka
04.05.17,11:17
Sú mačky, ktoré čoskoro po okotení, sú schopné byť po krátkom čase nanovo rujné. Sú to akési mačacie "hypersexuálky":)
Až si si všimla na tvojej mačke prejavy ruje a ty ju chceš dať sterilizovať, tak zájdi za veterinárom a požiadaj o tabletku na potlačenie prejavov ruje. Tým ziskaš čas, aby jej mohla byť vykonaná sterilizácia. Sú dva druhy zákroku...poraď sa s veterinárom, ktorý má mačke spraviť.
Pri jednom druhu sterilizácie tvoja mačka v budúcnosti bude vysielať feromóny a tým priláka kocúrov do svojej blízkosti, možno pristúpi i k páreniu, ale mačiatka už nikdy nebude mať.
arizona
04.05.17,13:12
po sterilizacii hrozi strata mlieka, preto odporucam pockat kym budu maciatka samostatnejsie a budu papat aj inu stravu. Idealne teda 6-7 tyzdnov po porode. Medzi tym vsak macicka moze opat zabreznut, preto doporucujem nepustat ju zatial von. Samozrejme ostava aj moznost sterilizacia kotnej macky, pokial to vsak nie je pokrocily stupen gravidity.

nazor veterinara na tvoju otazku : http://iveterinar.sk/veterinarna-poradna/topic/sterilizacia-macky/
vicktor
04.05.17,13:38
Maca si chces nechat? Uz od dnes vecera moze s krmenim skoncit.
Špongiový svet
04.05.17,15:54
Tak chvílu po mojej otázke tu mi už odpovedala veterinárka ,kde to plánujem uskutočniť ..ona odporúča 3- 5 tyždnov počkať,potom sa jej mam ozvať, s tým že ano mačka može za tú dobu znova sa okotiť ale teda plod by bol este dost malý ,čiže by sa to touto sterilizáciou odobralo .. od včera je mačka doma ,tak uvidime ako dlho jej to vydrží ,a vypýta sa von zas , ale ked ona je taká "rozkročnoha" o chvílu by bola zas v tom .
...No šak ano, mača si samozrejme nechávam ,a s krmenim prestať hned nemože - to sa mam piplať so striekačkami a tak ..Má matku,nech sa stará.
Terezia13
04.05.17,18:33
aj keď chodí von, teraz sa páriť nebude, mačka potrebuje pohyb, voľnosť, po odstavení mačiatok sa treba dohodnúť s veterinárom, my chováme mačky už roky rokúce a nikdy nám mačka - a to ich tu pár bolo - nikdy sa mačka nenapárila hneď po odstavení mačiatok
afrikánka
04.05.17,18:54
Nikdy sa ti nespárila, tak si nemala "hypersexuálku". Mne sa to u mojej mačky prihodilo. Neviem presne koľko to bolo po vrhu mačiatok, ale bolo to mimoriadne krátko, možno aj tie dva týždne.
Keď som to zistila, tak som ju vôbec nepustila von. Zašla som veterinárovi o radu, či je to možné, či sa nemýlim. Možné to bolo, tak som ju priniesla a dostala pilulu na potlačenie príznakov, aby bola dostatočne silná na zákrok.
Bolo to pred 20-timi rokmi, neviem, ako sa to rieši teraz. Mačka sa dožila 17 rokov.
Špongiový svet
04.05.17,19:05
no to bude zrejme aj tejto kočky prípad , prvé mača doniesla minulý rok v apríli , a na konci júna už porodila dalšie a potom cca dalšie dva mesiace dalšie - čiže splodiť ich musela uz krátko po vrhnutí predošlého , ked to tehotenstvo býva okolo dvoch mesiacov .. preto by som predpovedala ze by sa aj teraz opakovala historia ...
Terezia13
04.05.17,19:06
tak to sa nám ešte nestalo, mali sme mačku, ktorá sa kotila aj 3x do roka a mala aj 11 mačiatok, ale toto nám nikdy neurobila:):):)
afrikánka
04.05.17,19:14
Optimálne sú 2 vrhy do roka...jarný a jesenný
Valcake
04.05.17,20:56
Tiež som to tak vedela. Od detstva sme mali mačky a takto to fungovalo vždy.
vicktor
05.05.17,07:22
3x, 5x do roka - co robite s tymi macencami?
Rozdat myslim niet komu, ved v susednych dvoroch je to rovnake...
afrikánka
05.05.17,07:55
No, čo sa robí s mačiatkami?
Kedysi sa jednoducho hneď hodili do potoka, utopili vo vedre. Tak sa reguloval počet mačiek.
Dnes? Je to rôzne. Niekedy sa mačka sterilizuje. Zvyčajne sa prvé párenie nepodarí podchytiť, lebo mačka pohlavne dospieva už v 10 mesiacoch. Tak sú prvé mačiatka, potom sa to rieši sterilizáciou. Nie každý má rovnaký náhľad na sterilizáciu. Poznám pani, ktorá ju zásadne odmieta a tak jej mačka má 2-3 vrhy ročne. Pani má pripravenú krabicu na pôrod, pre istotu hneď vo WC. Mačiatka hodí do misy a spláchne. Kruté.
Môj terajší kocúrik pochádza z gazdovského dvora. Bolo ich 9, mala som možnosť si vybrať. Obzerala som, ktoré by sa mi páčilo....ale jedno maluškaté, karpavé sa na mňa prilepilo pazúrikmi a bolo rozhodnuté. Brala som ho. Neskôr dom sa dozvedela, že z tých deviatich žije iba môj kocúrik. Pozrážali autá, uhynuli na infekcie. A takto je to dookola. Čo prežije tak sa niekde podhodí. Niekto nájde a ponechá si, mnoho ide do útulkov.
Ale opisujem mačky domáce, iné je to u mačiek čistokrvných, tam sa párenie a chov reguluje.
Kvaka
05.05.17,08:03
Daj ju sterilizovať tak za mesiac, ak by aj bola "v tom", tak nanajvýš týždeň, bol by to bezpečný zákrok a pri prípadnej strate mlieka by si už mača mohol kŕmiť sám. My sme jednu našu mačku Miu museli dať sterilizovať ešte kým kŕmila, mala 4 mačatá, ktoré mali vtedy 7 týždňov a mačke mlieko ostalo. Akurát v deň sterilizácie mama Mia :) chcela riešiť mačiatka aj seba hľadaním nového úkrytu :), nepustila ich k mlieku, čo bolo logické, bolelo ju to, ale už po polnoci a na druhý deň opäť mačiatka kŕmila. Mačiatka šli na adopciu a Miuške trvalo týždeň, kým sa mlieka zbavila.
vicktor
05.05.17,08:24
No ja viem ako sa chov reguloval kedysi. V takom pripade sa netreba obavat "co ak macka pride o mlieko?".
Ta splachovacka asi nebyvala pri potoku ale v bytovke? Ved musela upchat kanalizaciu.
afrikánka
05.05.17,10:45
Práveže bývala v bytovke......zrejme neupchala, lebo to robila sústavne
Špongiový svet
05.05.17,10:52
No tak u tejto mačky sme "požehnaní " tým, že ona doteraz vždy keď sa okotila ,porodila iba jedno mača .. teda,raz porodila jedno ale už mrtvé .nebolo úplne vyvinuté ani , a o pár dní porodila dalšie - tak to by boli v podstate dve mačence.. keby ich hodí 5 naraz tak to neviem veru čo s tým, ale ja bych nedokázala len tak utopiť alebo čo ,to už by som asi hladala iné možnosti . V minulosti nám síce kočky porodili vačšinou štyri mačatá naraz , a potom si pamatam ked porodila kdesi ich hodne vela ale našli sme ich uz mrtvé az na jedného či dvoch,ale zomreli potom aj tak ,nechcela sa kočka o ne starať..
afrikánka
05.05.17,11:01
Ak sa mačka odmietla o ne starať, tak určite neboli v poriadku.....zviera vycíti neschopnosť potomstva a opustí, alebo aj "popapá"....toto zvyknú robiť mladé mačky-prvorodičky...ona sa po pôrode zasýti a takto ekologicky sa postará o odpad. Príroda má múdre pravidlá.
Špongiový svet
05.05.17,11:21
No ona práveže prvorodička nebola, už predtym mala mačence, tak síce neviem či uz ich mrtve porodila,ale skor si myslim ze zomreli hladom . no ale ze by boli všetky "neschopné" to neviem ale bolo by divné asi keby boli všetky také..vtedy som si myslela ze mačka uz proste dalšie mačiatka odmieta, preto ich nechce. No tak tejto kočky, to mrtve mača nezjedla , brr, pochovala som ho ja.
Špongiový svet
05.05.17,11:25
No teda síce, ked porodila toto nové mača a začala požierať este tú placentu a také to..bolo este šnúrou s nim spojené ,a to tak kúsala som na to kukala ze aby ešte aj to malé nesežrala ,len jej to akosi moc nešlo ,dva či tri krat to vyvrátila ale pokračovala dalej , tak sa jej to úspešne oddeliť podarilo :)
afrikánka
05.05.17,12:32
Sa usmievam....prečo brr. U niektorých zvierat je úplne prirodzené požiť placentu. Je to posiľňujúca popôrodná dávka potravy. Vieš pri koľkých liekoch sa pri výrobe používa ženská placenta ? Alebo rôzne zložky orgánov dobytka? Chov a zabíjanie zvierat nie je len o kožušinách, mäse a výrobkoch z kože.....je to i o farmaceutikách...ale to ochrancovia zvierat neradi počúvajú...ale pri záchrane svojho zdravia, alebo blízkej osoby neodmietnu.
Špongiový svet
05.05.17,14:52
Šak akože o tom potom .. to "brr" nebolo priamo mierené na placentu ako takú , že by bola zlá , skôr tak ze to bolo trošku nie úplne vábivé na pohľad a bolo okolo veľa krvi a ako to prežúvala a také .