herriet
04.05.17,11:05
Ahojte, prosím o radu. Vlastním dva byty, v jednom mám trvalý pobyt a platím za smeti správe bytov a v druhom býva mamina a ona tam má trvalý pobyt, tam platím za smeti tiež a mamina takisto. Je to správne?
ivka70
04.05.17,09:06
kazdy byt v inom meste?
platis priamo poplatky mestu alebo mas na mysli platenie ces poplatky za byt spravcovi, ktori potom plati hromadne za byty?
Tweety
04.05.17,09:07
Správne za každý byt. Ale daň za komunálny odpad vyberá mesto., obec.
herriet
04.05.17,09:09
platím cez poplatky za byt správcovi a tieto potom vidím v ročnom vyúčtovaní za byt, volala som s magistrátom, ten má zaregistrovanú správu bytov ako platcu za odpad
herriet
04.05.17,09:10
a áno, každý byt v inom meste
herriet
04.05.17,09:13
má však potom platiť aj mamina? neviem sa zbaviť pocitu, že je tam niečo navyše :)
kopretinka
04.05.17,09:14
takže platí aj za byt,v ktorom reálne nebýva a netvorí odpad?
herriet
04.05.17,09:18
býva tam a platí za smeti. Ja tam nebývam, ale platím za smeti tiež, lebo som vlastník a ona nie.
ivka70
04.05.17,09:24
a na zaklade coho plati ona? priamo miestnemu uradu?
herriet
04.05.17,09:30
trvalého pobytu
herriet
04.05.17,09:33
áno, za jeden byt a jeho smeti platím jednému mestu a za druhý platím druhému mestu. Nemalo by to byť podľa trvalého pobytu? Logicky, tam kde robím smeti, tak za ne aj platím? nevieš prosím o nejakom zákone, vyhláške, usmernení? nevyznám sa v tom vôbec :)
Mária27
04.05.17,09:37
Pozri, ako je schválené VZN obce. Každá obec to má inak. Niekde sa napr. musí platiť aspoň 1 osoba, a to aj záhradkári, inde len skutočne bývajúce osoby ... Keby si nesúhlasila, podaj návrh na zmenu.

Pozri zákon od § 77
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2004/582/20160701
vicktor
04.05.17,09:58
Mne sa to zda celkom jednoducha otazka, nechapem preco tolko nejasnosti a pod-otazok...
Platit sa ma za BYT, t.j. aby osve platili 2 osoby za ten isty byt je nejaka anomalia. Ved musi byt nejaky vymer - co sa tam pise, kolko osob? Mas tam prechodne bydlisko?
Predpokladam/dufam ze osve neplatis za vytah, upratovanie chodieb, ... tak preco za smeti???
Treba spravcovi nahlasit ze tam byva iba jedna osoba.
ivka70
04.05.17,10:01
zial ,kazde mesto to ma inak, mozes v niektorom poziadat o oslobodenie ,ale pri byte, kde je to to platene v ramci spravy, to nejde, platis, ze vlastnis byt v danom bytovom dome
herriet
04.05.17,11:02
chápem, čiže to nie je ustanovené zákonom, vyhláškou a podobne ale obcou samou, ďakujem
herriet
04.05.17,11:03
áno, už mám v tom jasnejšie, akurát ide o to, že obci tečie do pokladne daň dvojnásobná, odo mňa aj od maminy.
ivka70
04.05.17,11:13
U nas v mensom meste bolo platene od osoby s TP v byte, v BA zasa podla poctu prihlasenych osob v byte platil spravca.
Ale v meste sa dalo na zaklade prechodného pobytu poziadat o ulavu na dani. Ale v tvojom pripade by to neslo ,ak sa plati za osobu s TP.
herriet
04.05.17,11:14
áno aj mne sa to zdá nelogické. Byt som síce kúpila, ale nikdy som tam nebývala, býva tam iba mamina, ktorá tam mala najskôr prechodné bydlisko, lebo bývala inde a potom tam mala a aj má trvalé bydlisko. nikdy som tam nefigurovala, iba ako vlastník, teda vždy tam bývala iba jedna osoba. Telefonovala som na obecný úrad a prečítali mi ich usmernenie a tam bolo, že každý užívateľ platí smeti. čiže z toho mi vychádza, že sa pani úradníčka pomýlila, pretože nie som užívateľ, hoci som majiteľ, užívateľ je moja mamina a ja iba roky platím dvojnásobnú sumu do obecnej pokladne :) :)
herriet
04.05.17,11:17
no veru,ako píšem, na obecnom úrade mi prečítali znenie, že smeti platí užívateľ bytu....
ivka70
04.05.17,11:18
ved to, potom tam smeti spravca neplati .... polozka smeti pri byte v obci bude znamenat nie co ine, mozno kontajnerove stojisko a jeho udrzba ....
buchač
04.05.17,11:21
JE to správne.

Mám dva byty. V jednom bývam ja a v druhom dcéra. Za obidva byty sa platí odpad.
Mal som záhradu, aj tam som platil. Všetky tri nehnuteľnosti boli pod jedným magistrátom.
Mám aj chalupu...aj tam platím.

Všade sa proste platí a to bez rozdielu.
herriet
04.05.17,11:26
áno, ok, ale predstav si, že by za ne platila aj dcéra aj ty. Či platí aj ona snáď?
herriet
04.05.17,11:28
áno ivka, presne ako píšeš, majú tam také kontajnerové stojisko a každý byt platí za smeti sám, čiže užívateľ bytu, ten môže byť ako majiteľ tak nájomca, ale snáď nie obidvaja...
buchač
04.05.17,11:36
Jááááj....sorry, trochu rýchlo som čítal.
Takže také upresnenie.

Toto nevybavíš asi len na magistráte, to musíš ísť niekoho dodrbať u správcu....a poriadne !
herriet
04.05.17,11:45
nie je každý drbací typ :) zisťovala som to na obecnom úrade tej obce, ale pochopila som, že ani oni sami si poriadne nevedia vysvetliť tú vyhlášku obce a tu som si to potvrdila, že to logiku nedáva, na druhej strane, teším sa, keď mi to vrátia :) to je vlastne super správa a porada mi pomohla, vďaka takto všeobecne všetkým, už len to vybaviť a poprosiť o vrátenie peňazí :)
Mária27
04.05.17,11:56
preštuduj aj priložený zákon
ivka70
04.05.17,12:00
nuz, za byt sa plati ,aj keby v nom nikto nebyval, takze nic ine ako prestudovanie toho VZN a hlavne moznostiach ulav ti nepomoze
herriet
04.05.17,12:11
študujem, ďakujem pekne :)
herriet
04.05.17,16:58
nuž veru, podľa zákona áno
herriet
04.05.17,17:00
takže som si otvorila stránku obce, kde majú aj usmernenie o daniach a je tam jasne napísané toto:
Poplatok za vývoz komunálneho odpadu VZN 7/2016
Poplatok za komunálny odpad je stanovený na osobu a deň
- FO, ktorá má v obci trvalý alebo prechodný pobyt 0,0493€
- FO, ktorá nemá v obci trvalý pobyt, ale oprávnená na území
obce užívať nehnuteľnosť
Popl.= 0,0493*365 17,99€/os
Terezia13
04.05.17,18:25
dvojité zdanenie tu nie je, pretože byty nie sú v jednom meste, za odpad už platia aj chatári, chalupári - odpad sa platí vždy za užívanie nehnuteľnosti, ešte odporúčam ako Mária27 pozrieť na internete, čo je vo Všeobecne záväznom nariadení obce a ako vás eviduje obec, v ktorej má trvalý pobyt matka - ste užívateľ? alebo prechodný pobyt?
Katy a R
04.05.17,18:37
daň z nehnuteľnosti je jedna vec, poplatok za KO druhá vec - mária pripla zákon, ten určuje, že poplatok za KO sa platí z titulu TP aj z titulu vlastníctva nehnuteľnosti.. no a potom je to upresnené vo VZN obce /nie sú všade rovnaké/ ... tam už je presne uvedené, či sú výnimky, alebo aké sú zľavy - za akých podmienok.
no a podľa toho, čo si doplnila - tak to je podobne, ako máme my ... my tiež všetci majitelia platíme /je nás veľa a nikto tam nemá TP/ ... samozrejme, môžme si vybaviť zľavu /po skončení roka - v januári/ z titulu TP v inom meste ... ale treba to doložiť /doklad z domu a koľko dní užívam nehnuteľnosť - tak ja som sa na to vybodla, lebo by mi vrátili možno 4 eurá. ;) .. a myslím, že ani ostatní si nevybavili/
ešte doplním - že musíš o úľavu požiadať - a vydokladovať podľa VZN . -
možno niekde existuje aj úplné odpustenie poplatku, ak tam nebýva - v našom prípade je to max 50%.
herriet
04.05.17,21:17
obec ma eviduje ako vlastníka bytu, otázne je, čo znm. pojem užívateľ? nemám tam ani trvalý ani prechodný pobyt, iba platím za smeti ja aj ten čo tam býva, teda mamina
Katy a R
05.05.17,06:08
si oprávnená užívať svoj dom ;) /keď si majiteľka/ §77
vicktor
05.05.17,07:34
Tak je to vysvetlene, zial pre teba nepriaznivo.
Si slobodna? Ako vydata s detmi by museli platit aj vsetci dalsi clenovia rodiny???
Katy a R
05.05.17,09:19
nestraš ju ;) ... uvedie si tam, že sa zdržiava v dome napr. 15 dní do roka :) a doloží platenie v meste TP - hádam dáka zľava bude:)
Kvaka
05.05.17,09:22
Nie je to správne, tvoríš iba jeden odpad, iba tam, kde bývaš, spolu 12 mesiacov v roku. Preto dones obci potvrdenie z miesta tvojho trvalého pobytu, ako a za aké obdobie platíš odpad tam, kde skutočne trvale bývaš a odpad tvoríš. Obec ti potom v byte, kde nebývaš, teda ani tam odpad netvoríš, na základe žiadosti poplatok nebude vyrubovať. Bude ho platiť iba tvoja mamina, ktorá tam skutočne aj býva.

Pozri si § 82 ods. 3 zákona, čo ti pripla Mária, tam sa píše:
Obec môže na základe žiadosti poplatníka na zmiernenie alebo odstránenie tvrdosti zákona vyrubený poplatok znížiť alebo odpustiť rozhodnutím. Vo VZN obce nájdeš, ako preukazuješ, čo musíš predložiť, ak budeš žiadať o odpustenie poplatku.

mimotemyMy máme dve nehnuteľnosti v rôznych obciach, bývame však väčšinu roka v obci, kde nemáme trvalý pobyt a tu máme dohodnutý množstvový zber. To znamená, že kúpime na obecnom úrade vrecia s nálepkou spoločnosti, ktorá odpad odváža a v termínoch zberu plné vrece jednoducho vyložíme pred dom.
Tam, kde máme trvalý pobyt, platíme podľa počtu prihlásených osôb a mesiacov bývania.
Obec, kde nemáme trvalý pobyt, ale kde sa takmer stále zdržujeme, nám však vystaví potvrdenie o platbe za odpad jedine vtedy, ak by sme tu mali prenajatú zbernú nádobu, pri množstvovom zbere také potvrdenie nechcú dať.
vicktor
05.05.17,10:20
Pardon, ak som vystrasil, ale po precitani "osoba ktora nema v obci trvaly pobyt ale je opravnena uzivat nehnutelnost" - takou je (aj rodinni prislusnici) hoci by tam neboli ani jediny den.