palo32
04.05.17,14:00
Dobrý deň,
viete mi poradiť či môžem mať živnosť na Slovensku a zároveň pracovať v zahraničí?

Už viac ako 3 roky pracujem vo Veľkej Británií ako zamestnanec firmy.

V tomto roku by som si chcel navyše na Slovensku otvoriť živnosť. Jednalo by sa o prenájom nehnuteľnosti, s tým že by som naďalej ostal pracovať vo Veľkej Británií.

Aké povinnosti mi z toho vyplynú? Resp. v akej ktorej krajine budem platiť sociálne, zdravotné odvody, dane, atď?
hanelie
04.05.17,16:13
najskôr ujasnenie chceš sa registrovať na DÚ - príjem z prenájmu nehnuteľnosti, alebo skutočne si chceš založiť živnosť na prenájom nehnuteľnosti - v prvom prípade sa nerieši status zamedzenia dvojitého platenia sociálneho zabezpečenia, v druhom prípade by išlo o určenie legislatívy prostredníctvom formuláru PD A1
hanelie
04.05.17,16:16
ešte doplním, keďže si zc firmy, tak bude určená legislatíva UK, čiže v druhom prípade sa ( živnosť SK ) príjmy spočítajú a odvody a daň sa platí v UK zo všetkých ( celosvetových ) príjmov
palo32
04.05.17,16:54
Vysvetlím to podrobnejšie:

V UK žijem a pracujem už dlhodobo, a ešte tu ostanem pracovať niekoľko rokov. Samozrejme platím odvody (anglické National Insurance) + daň z príjmu (Income Tax).

Na Slovensku si chcem založiť živnosť aby som mohol prenajímať ubytovacie zariadenie - malý apartmánový dom v Nízkych Tatrách.
hanelie
04.05.17,17:17
takže založiť živnosť a súčasne požiadať príslušnú SP o určenie legislatívy v krajine kde máš trvalý pobyt resp stredisko záujmov - čiže rodinné zázemie ap.