MartaRB
05.05.17,09:22
Máme zamestnanca, ktorý doniesol papierik o vyšetrení od všeob.lekára za štvrtok, piatok, pondelok, utorok, stredu. Viem že si môže takto voľno vziať dva po sebe nasledujúce dni. Avšak neviem či sa ráta aj s víkendom alebo nie.
A môže zamestnávateľ zavolať lekárovi a zisťovať či tam ten zamestnanec bol, ak zamestnávateľ má indície že tam nebol? Ďakujem
veronikasad
05.05.17,07:29
Ak bol každý deň na odbornom celodennom vyšetrení, môže priniesť potvrdenie aj za 4 dní za sebou. V žiadnom paragrafe ZP sa nepíše o dvoch dňoch.

Celodenné ošetrenie nenahradza liečbu doma, vtedy ho lekár nemôže vystaviť ani na dva dni
veronikasad
05.05.17,07:31
Ak máte podozrenie na zneužívanie, upozornite všeobecného lekára že dáte podnet na prešetrenie na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
Mila123
05.05.17,07:32
mám stanovisko dr. Mihála, ak by ZC doniesol i 7 po sebe idúcich § od toho istého lekára, ZC vzniká nárok na ich preplatenie......
a overovať u lekára? zbytočnosť, inak motivujte zamestnancov ako iba represii......
MartaRB
05.05.17,07:47
Ide o to, že zamestnanci si mali všetci vybaviť prehliadky u lekara do prace. V stredu zam-ec povedal že do prace štvrtok nepride, lebo lekara ma v Bratislave. 3 dni sa neozval. Prisiel až další štvrtok, s papierom od lekara v Prešov. Každý zamestnanec si vybavil prehliadku za 1 deň, len tento za "5". Tak len kvoli tomu mi to cele nesedi.
MartaRB
05.05.17,07:49
Zamestnanci sú vo firme motivovaní dosť slušne. Len je to mladý človek, ktorý si veľmi nedá vysvetliť, čo a ako, a nejako zásady slušného oznamovania že nepridem do prace kvoli .... su u neho nie výnimočné ale ťažko to popísať. Ked musíme mu vyvolávať celý deň že kde je lebo sa neozýva že nepríde do práce. Alebo výhovorka vybil sa mi mobil tak nezavolal ze nepride.
veronikasad
05.05.17,07:50
O akú prehliadku ide, pracuje na rizikovom pracovisku? Súčasťou prehliadky sú aj odborné lekárske vyšetrenia?
MartaRB
05.05.17,07:52
Bežná preventívna prehliadka, nie rizikové pracovisko. Pracovisko je autoservis.
veronikasad
05.05.17,07:57
Kontaktujte písomne ako zamestnávateľ praktického lekára, požiadajte o vysvetlenie. Telef. S vami hovoriť nebude.
MartaRB
05.05.17,07:58
Ďakujem vyskúšame.
Mila123
05.05.17,07:58
prepáč, ale ty nemôžeš vedieť, či má aj iný zdravotný problém.....teda i odborné vyšetrenia, na základe, ktorých mal vystavené lekárske potvrdenie o spôsobilosti na výkon činnosti......
Katy a R
05.05.17,08:00
ak víkend nie je pracovný ... aj vtedy by mal zamestnanec nárok na náhradu mzdy?
ivka70
05.05.17,08:01
Staci, ked pisomne poziadate praktrickeho lekara o potvrdenie dni,v ktore zamestnanec absolvoval vysetrenie u neho.
Ak potvrdi vsetky dni, ktore potvrdil na priepustkách, nic sa nedeje, dni mu preplatíte.
Ak nie a zamestnanec predlozil falosne potvrdenia, pojde uz o pokus o podvod - porusenie pracovnej disciplíny.
veronikasad
05.05.17,08:02
Nie, potvrdenie od lekára má stvrtok-piatok a pondelok-streda
MartaRB
05.05.17,08:03
Ale všeobecný lekár odborné vyšetrenia nerobí. Posiela pacienta inam. Tak nemal dôvod byť 5 dní u všeobecného. A min 2 dni tam určite nebol. Kedže podľa jeho vlastných slov ma doktora v BA tak cestuje tam.
Katy a R
05.05.17,08:12
jáj - zle som pozrela - som si myslela že aj víkend si dal preplatiť! ;)
bubkoch
05.05.17,11:35
Vyčerpal si takmer celý rocny zákonný limit na paragrafy naraz. Zvyšok roka už skutočná návšteva lekára pôjde na úkor dovolenky.
ivka70
05.05.17,11:37
Preco by isla? narok na navstevu lekara je stale, len platenych zamestnavatelom je len 7 dni, neplatenych moze byt dalsich x.
bubkoch
05.05.17,11:45
Pointa bola inde
ivka70
05.05.17,11:45
to sa mylis, pointa chybala :)
tRO
05.05.17,12:12
Dobrý deň, prosím o zverejnenie stanoviska p. RNDr. Mihála, rada by som si ho prečítala, lebo tento názor počujem v praxi prvý krát. Ja na mieste zamestnávateľa by som podnikla nejaké kroky na preverenie...
tRO
05.05.17,12:13
ani mne to nesedí...
veronikasad
05.05.17,12:58
Mal by si rovnaký názor aj vtedy ak by si bol zamestnávateľom a zamestnanci by považovali 7 dnove paragrafy za svoj nárok, ktorý si musia vyčerpať (a ty ako zamestnávateľ im ho musis preplatiť bez ohľadu na to že u lekára strávia len pár hodín)?
bubkoch
05.05.17,17:19
je irelevantne aky by som mal nazor, jednoducho zamestnavatel nema ako spochybnit potvrdenie lekara ... ako zamestnavatel mozem akurat tak nadavat na poslancov za ten paskvil s nazvom ZP, nie na zamestnancov co vyuzivaju to co im ZP umoznuje
Terezia13
05.05.17,18:20
neviem, či by lekár "vyšiel s pravdou von", že tie § dal "pacientovi" podľa známosti, lekár si to zdôvodní, asi by si mal pohovoriť nadriadený so zamestnancom a vyjasniť si to, tiež ho upozorniť na koľko § má nárok v priebehu roka
jslancik
06.05.17,04:24
Kľudne zistuj. A daj podnet príslušnému úradu. Všeobecni lekári robia neskutočne veci co sa týka potvrdení. Aj úplne neznámym ľuďom. Ani nechcem vedieť, co robia známym.

Ak bol na odborných vyšetreniach, tak potvrdenie mal dat konkrétny odborný lekár.

Co sa týka zamestnanca... Odporúčam cim skôr prehodnotiť jeho pracovný pomer. On svojim prístupom priam ***** na zamestnávateľa. Aby niekto bez ohlásenia neprišiel toľko dní do roboty, nedal vedieť, nedvíhal telefóny, a používal tak trápne vyhovorky... Ved toľko absencii, to je hrubé porušenie pr. disciplíny a môže to mať patrične dôsledky.
Dav
06.05.17,04:39
S víkendom sa neráta, zákonný nárok je 7 dní - neriešiť, preplatiť, doktorovi nevolať. Ak sú indície, že zamestnancovi vyhovuje neprísť do práce, sú riešenia - v skúšobnej dobe - ukončenie pracovného pomeru, po skúšobnej dobe - písomné upozornenia na menej závažné alebo závažné porušenia prac. disciplíny s Protokolom o prejednaní porušenia PD, a potom rozviazať prac. pomer pre porušovanie pracovnej disciplíny. Čo sa týka 7 dní - v zákone nie je povedané, ako často môžu nasledovať a od koho byť - a čo nie je zakázané, je povolené.
MartaRB
10.05.17,07:09
Zamestnanca sme poriešili a dostane výpoved v skúšobnej dobe, lebo je toho viac. Ešte otázka, stravné lístky sa dávaju na mesiac do predu. Pri skončení k polovici mesiaca, musí zamestnanec zvyšok vrátiť alebo ich celé stiahnuť z výplaty. Ďakujem
Tweety
10.05.17,07:11
výpoveď v SD ZP nepozná, je len skončenie PP v SD. AK dostal SL, na ktoré nevznikol nárok, buď ich vráti alebo zaplatí za ne plnú hodnotu.
MartaRB
10.05.17,07:22
Hej skončenia ja viem, ďakujem za odpoveď.