zia1970
05.05.17,14:16
Má nárok konateľ s.r.o, /jednoosobová s.r.o./ na vyplatenie cest.náhrad. Nepoberá žiadnu odmenu, ani nie je zamestnancom s.r.o. Len využíva úžitkový automobil /montážne práce/, automobil je zaradený vmajetku s.r.o. -náklady sa odpisujú 100% a na konci roka sa vykazuje nadspotreba. Ďalej s.r.o. má v majetku zaradený aj osobný automobil, kde náklady idú 80-20%. Tento využíva ako konateľ na vybavovanie. Môže si teda vyplácať cest.náhrady a robiť cesty? Viem, že najlepšie by bolo sa zamestnať v s.r.o, len ma odrádzajú tie papierovačky okolo, prihlasovanie do poisť. za zamestnanca aj zamestnávateľa, na DÚ, prac.zdravot.služba, atď. Takto je to jednoduchšie, nemá síce mzdy ani odvody v nákladoch, poistený je dobrovoľne.
Ďakujem za odpoveď.
Tweety
05.05.17,12:33
Konateľ je zo zákona o CN považovaný za zamestnanca. Takže, náhrady pri PC tak, ako u zamestnancov.
veronikasad
05.05.17,13:00
Pýtaš sa či si môže uplatniť sadzbu základnej náhrady ak používa motorové vozidlo zaradené do obchodného majetku s.r.o.?
pavol54
05.05.17,15:09
Konateľ by mal byť podľa zákona ako zamestnanec s nepravidelným príjmom, ktorý si vykážeš(výška podľa tvojho uváženia) vždy k 31. 12 a rozpočítaš na jednotlivé mesiace takže žiadne mesačné výkazy a táto skutočnosť aj pri nulovom príjme ťa oprávňuje si vypisovať cesťáky.
zia1970
08.05.17,15:35
Nemyslela som základnú náhradu, auto je zaradené v obchodnom majetku. Myslela som vyplácanie cest.náhra pri prac.cestách /stravné/. Doteraz bol manžel živnostník, teraz si založil s.r.o., je v nej konateľ, aj spoločník len sám. Vykonáva montážne a inšt.práce, takže je väčšinou na cestách a dotaraz si robil cesťáky. Tak preto sa pýtam, či vlastne teraz keď nie je zamestnancom, a vykonáva práce, či si môže vyplácať stravné. Alebo je lepšie zamestnať sa?
Ďakujem.