profi
18.07.06,10:25
Dobrý deň, som zamestnancom na plný prac.uväzok, pre svoje zdravotne problemy by som chcela požiadať o invalidný dôchodok.Keby mi ho priznali mení sa tým niečo vo vzťahu so zamestnávateľom, pokiaľ sa voči nemu nebude nič meniť t.z. naďalej ostava plný úväzok?
BOBY
18.07.06,09:02
Dobrý deň, som zamestnancom na plný prac.uväzok, pre svoje zdravotne problemy by som chcela požiadať o invalidný dôchodok.Keby mi ho priznali mení sa tým niečo vo vzťahu so zamestnávateľom, pokiaľ sa voči nemu nebude nič meniť t.z. naďalej ostava plný úväzok?
Myslím si, že môžeš robiť kľudne ďalej na celý úväzok, pokiaľ je tá práca adekvátna Tvojmu zdravotnému obmedzeniu. A navyše máš Ty aj zamestnávateľ potom úľavu v odvodoch do ZP z pôvodných 4 a 10% na 2 a 5%.
profi
18.07.06,09:21
môže sa uplatniť nižšiu sadzbu na odvodoch aj ked nebudem ZŤP?
Zita4
18.07.06,09:38
môže sa uplatniť nižšiu sadzbu na odvodoch aj ked nebudem ZŤP?
Na zdravotné poistenie áno. Na sociálne len nad 70 % zdravotného postihnutia.
BOBY
18.07.06,09:52
Súhlasím so Zitou. ja osobne mám len preukaz ZŤP (čiastočnú invaliditu mi po úraze neuznali) a od 1.9.2005 už mám ja aj zamestnávateľ úľavu na odvodoch do ZP. SP až nad 70% postihnutia
profi
18.07.06,12:09
všetkým Vám velmi pekne ďakujem
Martinbiro
19.07.06,06:03
No teraz som si take nieco zistoval, lebo som zamestnal ivalida a trosku doplnim tu je tabulka ktora hovori za vsetko :) aspon mylsim
lucilla8
28.07.06,04:32
Dobrý deň, prosím o radu.
Zamestnanec na pracovný pomer na neučitú dobu sa po roku PN stal čiastočne invalidným dôchodcom na 70%. Firma by s nim chcela rozviazať pracovný pomer, ako mám postupovať. Má nárok na odchodné? Vraj potrebuje potvrdenie o zdravotnom stave, že nemôže vykonávať pracovnú činnosť, ktorú predtým vykonával. Ako mám postupovať?? Dakujem za odpoveď.:confused:
Zoltán Kovács
28.07.06,04:50
Dobrý deň, prosím o radu.
Zamestnanec na pracovný pomer na neučitú dobu sa po roku PN stal čiastočne invalidným dôchodcom na 70%. Firma by s nim chcela rozviazať pracovný pomer, ako mám postupovať. Má nárok na odchodné? Vraj potrebuje potvrdenie o zdravotnom stave, že nemôže vykonávať pracovnú činnosť, ktorú predtým vykonával. Ako mám postupovať?? Dakujem za odpoveď.:confused:

Keď je pokles výkonnosti o 70% nevylučuje vykonávanie naďalej svoju prácu, potom invalidita nemôže byť dôvodom na prepustenie. A ak nemáte žiadny iný dôvod musíte mu ponúknuť inú prácu. Ak takú nemáte potom sa môže uvažovať o prepustení.
Môj otec sa stal 70% invalidom. Pred tým pracoval ako automechanik, po poklese mu ponúkli prácu v sklade, ktorú on prijal. O prepustení zamestnávateľ ani neuvažoval.
lucilla8
28.07.06,06:29
Už zamestnávame dvoch ČID takže už nemáme pre tohoto zamestnanca žiadne pracovné miesto. Ešte by som chcela vedieť má nárok na odchodné?
Zita4
28.07.06,07:04
Už zamestnávame dvoch ČID takže už nemáme pre tohoto zamestnanca žiadne pracovné miesto. Ešte by som chcela vedieť má nárok na odchodné?
Ja by som na mieste toho zamestnanca požiadala o okamžité skončenie pracovného pomeru v zmysle § 69 Zákonníka práce. (Len v tom prípade, ak už nemôže vykonávať prácu, na ktorú bol prijatý.) Potom mu musí zamestnávateľ vyplatiť náhradu mzdy za dvojmesačnú výpovednú lehotu a keďže sa stal invalidným dôchodcom, vznikne mu nárok ešte aj na odchodné. ;) Ak mu to takto vysvetlíš, možno to sám zváži.
lucilla8
28.07.06,08:00
My by sme však potrebovali radu, ktorá bude výhodnejšia pre zamestnávateľa a nie pre zamestnanca.
Zita4
28.07.06,09:29
Zamestnávateľ musí mať dôvod pre výpoveď alebo skončenie pracovného pomeru. Poberanie invalidného dôchodku nie je dôvodom na skončenie PP. Preto som to napísala tak. Ak sa ho chcete zbaviť, toto je podľa mňa najschodnejšia cesta.
lucilla8
28.07.06,09:42
A keby sme s nim ukončili PP dohodou, aj tak by sme mu museli vyplatiť náhradu mzdy za dvojmesačnú výpovednú lehotu + odstupné?
jankasm
28.07.06,09:43
A keby sme s nim ukončili PP dohodou, aj tak by sme mu museli vyplatiť náhradu mzdy za dvojmesačnú výpovednú lehotu + odstupné?

Len opravím, že odstupné = mzda za dvojmesačnú výpovednú lehotu.

Nie, pokiaľ pristúpi na dohodu, tak ukončíte pracovný pomer dohodou a žiadne odstupné. Ale asi mu budete musieť vyplatiť odchodné.
lucilla8
28.07.06,09:50
Sorry pomýlila som sa, tiež som myslela + odchodné.:o
Ďakujem za vysvetlenie. prajem pekný deň :D