zuzula1
18.07.06,11:30
Ahojte, prosim ,poradte mi, ak klient vykonava prepravne sluzby, pri ktorych samozrejme musi tankovat PHM, mam tieto zaradit v JU ako material?Ostat.režijny vydaj sa mi nezda....dakujem pekne za pomoc : ):confused:
ormika
18.07.06,09:55
Ahojte, prosim ,poradte mi, ak klient vykonava prepravne sluzby, pri ktorych samozrejme musi tankovat PHM, mam tieto zaradit v JU ako material?Ostat.režijny vydaj sa mi nezda....dakujem pekne za pomoc : ):confused:
Zuzula, v jednoduchom účtovníctve sa PHM účtuje do prevádzkovej réžie, kde si urobíš analytiku, aby si vedela na aké auto sa PHM tankuje.
zuzula1
18.07.06,10:39
Aj ked v podstate to PHM je pre klienta priamy prostriedok ako dosiahnut vynosy ?Nie ako u iných podnikatelov , ktory maju napr. predaj obuvi, ale on si zaraba prepravnymi sluzbami, takze neda sa na tu PHM pozerat ako na material?Ci len ja som dnes uplne mimo?
Monika Kováčová
18.07.06,12:41
Aj ked v podstate to PHM je pre klienta priamy prostriedok ako dosiahnut vynosy ?Nie ako u iných podnikatelov , ktory maju napr. predaj obuvi, ale on si zaraba prepravnymi sluzbami, takze neda sa na tu PHM pozerat ako na material?Ci len ja som dnes uplne mimo?

PHM réžia a analytika na jednotlivé autá. Tak je to správne. Keby sme sa pozerali na to z materiáloveho hľadiska, tak účtovná firma by mala materiál: pero, papier, software, teraz žartujem: kávu, teplo, klímu, a tak... :o
vera34
18.07.06,18:23
Ja účtujem poh.hmoty u prepravcu tiež do nákupu materiálu. V zákone o JÚ sa hovorí, že materiál sú aj prevádzkové látky, ktoré prechádzajú do výrobku, netvoria však jeho celok.
Monika Kováčová
18.07.06,18:28
Podľa mňa preprava je služba. Nevzniká tu nijaký výrobok, tak nemôžem účtovať o materiáli.
:confused: Na konci roka by sa akože zistil stav materiálu v nádržiach? :confused:
Zákon o JÚ - myslíš tým postupy účtovania? Idem sa na ne pozrieť.
vera34
18.07.06,18:52
Nie je to najnovší zákon, ale hádam to platí, sú tam uvedené napr. aj náhradné diely, motor. oleje.... Ja tie poh. hmoty účtujem do spotreby mat., takže na konci roka nemám žiadne zásoby. Je to tuším § 7 ods.2 postupov účtovania v JÚ.
ormika
18.07.06,19:05
Vera, a ako prepočítavaš spotrebu? PHM účtujem do prevádzkovej réžie. A v Postupoch účtovania sa píše:
§ 7:
1. Zásoby sa členia na:
a) materiál
b) nedokončenú výrobu,
c)polotovary vlastnej výroby,
d) výrobky
e) zvieratá,
f) tovar
2. Ako materiál sa účtuje skladovaný materiál, ktorý zahŕňa suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a mejtok podľa §5 odst. 5 do doby jeho uvedenia do užívania.
3. ..... atď.....

Ja PHM určite účtujem do prevádzkovej réžie. A daňový úrad pri kontrole nič nenamietal.
vera34
18.07.06,19:17
V zákone sa píše, že o skladovanom materiáli /zásobách/ sa účtuje len do doby jeho uvedenia do užívania. Ja naftu účtujem podľa knihy jázd nákladného vozidla. Je to v podstate výdaj ovlyvň. základ dane. Myslím si že daňový úrad nerobí z toho vedu, v ktorej kolonke sa to zaúčtuje, či P.R. alebo materiál.
Milan Benka
18.07.06,19:22
Nechcem nikoho ovplyvňovať, JU robím len okrajovo, ale účtoval by som to do prev. réžie.
ormika
18.07.06,19:24
V zákone sa píše, že o skladovanom materiáli /zásobách/ sa účtuje len do doby jeho uvedenia do užívania. Ja naftu účtujem podľa knihy jázd nákladného vozidla. Je to v podstate výdaj ovlyvň. základ dane. Myslím si že daňový úrad nerobí z toho vedu, v ktorej kolonke sa to zaúčtuje, či P.R. alebo materiál.
Jasne že z toho vedu nerobia, PHM je výdaj ovplyvňujúci základ dane. Potom PHM účtuješ aj cez sklad? (aaaa.... možno už to motám, som ešte v práci a už mám toho teda dosť...:-)))))))
Celé PHM účtujem do prevádzkovej réžie, potom podľa knihy jázd urobím prepočet spotreby a ak je v prevádzkovej réžie viacej PHM ako má byť po prepočte, tak to interným dokladom z réžie odúčtujem.
vera34
18.07.06,19:34
Účtujem to tak ako ty, len v kolónke materiál.
Pekný zbytok dňa a už nepracuj.
Monika Kováčová
18.07.06,19:35
vera34 myslím, že by sa tu malo rozlíšiť účtovanie materiálu a spotreby materiálu je v PÚ. V Jednoduchom účtovníctve sú materiálom také výdavky, ktoré vstupujú do výrobku. Napr. vyrábaš pizzu v pizzerii a potrebuješ múku, rajčiny, syr, šampiony, šunku a tak. Predáš ako pizzu.

Preprava je služba. Nie výrobok.
ormika
18.07.06,19:36
Účtujem to tak ako ty, len v kolónke materiál.
Pekný zbytok dňa a už nepracuj.
Vďaka Vera, tebe dobrú noc....:-))) papa
vera34
18.07.06,19:42
Podľa mňa by sa malo do réžie účtovať len drobný režijný materiál, telef.poplatky, bankové poplatky.... Je to len môj názor. Keď sa napr. v zákone píše, že materiál sú aj náhradné diely, tak to beriem tak, že náhradné diely, ktoré kúpi podnikateľ napr. na nákladné auto, ktoré využíva na podnikanie.
Monika Kováčová
18.07.06,19:49
Odvolávaš sa na postupy účtovania v JÚ. V par. 7 sa uvádza postup pri účtovaní o zásobách, v tvojom konkrétnom príklade o skladovanom materiáli.
IDE o to, že o PHM predsa nerobíš skladové karty, nie?
Monika Kováčová
18.07.06,19:51
Keď sa napr. v zákone píše, že materiál sú aj náhradné diely, tak to beriem tak, že náhradné diely, ktoré kúpi podnikateľ napr. na nákladné auto, ktoré využíva na podnikanie.

Náhradné diely na auto - ak sú priamo nainštalované na auto, je to tiež len réžia... Aj opravy a udržiavanie je réžia. Ak by si kúpila náhradný diel na auto, ktorý nepotrebuješ hneď nainštalovať do auta, ale mala by si ho niekde odložený nejaký čas, tak prosím, účtuj cez zásoby...
Ale je to blbosť...
Môj názor.
vera34
18.07.06,20:01
Nie, nerobím skladové karty. Chápem to tak, že o zásobach sa účtuje len do doby zaradenia do užívania.Ja to účtujem len v peňažnom denníku ako VOZD, akurát v kolonke nákup materiálu.
Monika Kováčová
18.07.06,20:10
Proti gustu, žiaden dišputát ....
zuzula1
19.07.06,14:35
dakujem pekne vsetkym, ste zlati : )
Monika Kováčová
23.07.06,11:28
ešte doplním, že takáto téma je rozoberaná tu:
http://www.porada.sk/t29435-p2-tovanie-odbornej-literatry.html