slovakiamail
06.05.17,13:51
Ahojte,

ako je prosim mozne vykonat sobas ked ma priatelka exekucie a dlhy po jej ex?

Je to prosim mozne nejakou zmluvou, resp. je mozne aby sme nemali BSM?

Dakujem.

D.
misoft
06.05.17,12:43
Je. Dlhy a exekúcie pred sobášom sú len jej. Ovšem - po sobáši už ona ich bude splácať zo spoločných prostriedkov. A ohľadom exekútora - teoreticky by mal siahať na jej majetok, lenže po sobáši bude siahať i na spoločný.
Mária27
06.05.17,12:45
Z BSM môže exekútor uspokojiť len pohľadávku, ktorá vznikla počas manželstva - pozri § 147 občianskeho zákonníka.
§ 147
(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Zúžiť BSM možno formou notárskej zápisnice - pozri § 143a občianskeho zákonníka.
§ 143a
(1) Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného majetku.
(2) Manželia sa môžu dohodnúť, že vyhradia vznik bezpodielového spoluvlastníctva ku dňu zániku manželstva.
(3) Dohoda podľa odsekov 1 a 2 vyžaduje formu notárskej zápisnice. Manželia sa môžu voči inej osobe na túto dohodu odvolať len vtedy, ak jej je táto dohoda známa.
slovakiamail
06.05.17,13:07
Byt je pisany na mna, hypoteka tiez, bankove ucty budu oddelene. Auto je moje.
Ak kupim dalsie auto uz po manzelstve, bude pisane na mna a aj vsetko co kupime hnutelne, nehnutelne bude pisane na mna, moze na to exekutor siahnut?

Ked sa zoberieme nemozem prist o byt alebo blokaciu na ucte zo strany exekutora?

Dakujem Vam.
misoft
06.05.17,13:08
O to nie, je to tvoje, ale ostatné veci, ktoré nadobudnete počas manželstva.... elektronika, zariadenia a pod. Musel by si dokladovať vlastnictvo a žiadať vylúčenie vecí z exekúcie.
slovakiamail
06.05.17,13:53
V poriadku a ked si kupime dalsiu plazmu pocas manzelstva, tak nam ju moze exekutor vziat?

Ako sa to robi v praxi?
Ked poviem, ze to bola vyhra alebo dar alebo kupil som ju len ja alebo nam ju kupil stryko, kamarat?

Zmieril som sa, že sa uz nebudem zenit ale hladam mozne riesenia ako to spravit a neohrozit majetok.
misoft
06.05.17,15:21
Veru - môže. A keby si kúpil (ale zo SVOJICH peňazí) - dokážeš bločkom, pokiaľ by si vyhral - k výhre sa musí aj nejaký papier dať, požičaný - prehlásenie darcu, kúpil strýko - bude mať on doklad, alebo jeho prehlásenie....
K ženbe.... veď sa môžeš..... ale všetko, čo je tvoje, alebo za tvoje ... spísať ako Mária27 radila...
slovakiamail
06.05.17,15:26
áno ale ide mi aj o veci, ktoré si kupim/e v buducnosti.
misoft
06.05.17,15:45
Popísal som - pokiaľ to kúpiš zo spoločných peňazí.... je to spoločné, ona by mala tiež 1/2 z toho - takže..... Alebo si vyčleníte - čo bude spoločné a čo výlučne vlastníctvom jednotlivých osôb - návod je vo vyššej odpovedi...
draik
06.05.17,20:22
Misoft, žiadnu plazmu ani iný majetok nadobudnutý do BSM exekútor postihnúť v tomto prípade nemôže.
rudolf83
07.05.17,04:16
Súhlasím s draik. V diskuzii k otázke sme sa vzdialili od podstaty veci a to § 147 OZ. Všetky záväzky a exekúcie vzniknuté pred manželstvom môžu byť uspokojené výlučne z majetku dlžníka a nie z majetku v BSM. Upozornil by som ešte na § 143 OZ podľa ktorého do BSM patrí všetko čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva s výnimkou toho čo bude individuálne vlastníctvo.
branislavp
07.05.17,06:50
Sobáš je možné vykonať bez problémov, exekúcie sú v otázniku, či nebudú aj naďalej pokračovať nové........
misoft
07.05.17,12:59
Kuwa vy dvaja...nečítate poriadne? Pokiaľ pred sobášom, alebo z darovaných peňazí, jeho úspor pred sobášom - je to jeho. Ale ak budú svoji, ani to že majú každý svoju plácu - spoločne prispievajú do domácnosti - spoločné prachy, kúpili ako manželia spoločne - už môže exekútor siahnuť. A písal som aj o vylúčení veci z exekucie...
Takže draik prečitaj si to.