galko
06.05.17,14:46
Dobrý deň, kúpil som starší liatinový radiátor a chcel by som vymeniť rúžicu, pretože má malý vstupný otvor, priemer 15 mm. Ja mám samospád a potreboval by som ružicu s väčším otvorom, aspoň 3/4". Hásákom to nemôžem povoliť. Chcem sa spýtať, ako sa to dá povoliť, lebo mne sa zdá, že je to vnútri dosť skorodované. Za radu ďakujem.
afrikánka
06.05.17,14:28
Pred pár dňami sa tu riešilo niečo podobné. Ako odmontovať vonkajší vodovodný ventil. Vraj sa nepodarilo....ozval sa pýtajúci.
Preto ti dnes zopakujem radu, ktorú som vtedy dala.
Odstráň plastové časti ventilu. Zober teplovzdušnú pištoľ a dostatočne nahrej časť, ktorú potrebuješ povoliť.Použi hasák, najlepšie Herkules a búchaj kladivom.
Malo by to povoliť. Takto to totiž robia kúrenári a vodári.
misoft
06.05.17,15:17
To búchanie - s citom, s citom..... liatina má radosť, keď praskne......;)... a majiteľ liatonovej vecičky zase hnev....
galko
06.05.17,15:26
Chcem si upresniť, po čom treba búchať.
afrikánka
06.05.17,15:42
Búchať treba po ramene hasáka.....a s citom, ako je tu správne pripomenuté.
Ak máš obavy, tak si zavolaj kúrenára, ale podľa mňa, by si to mal zvládnuť.
misoft
06.05.17,17:30
Taká malá rada: keď búchať tak systémom 2-3 údery na uvoľnenie, 1-2 údery na dotiahnutie, často to pomôže rýchlejšie to "rozhýbať" - keď to povolí, tak už spätne nie je potrebné búchať...
afrikánka
06.05.17,17:36
misoft....veď my dvaja by sme mohli robiť u kúrenárov....povoľovať staré ventily, jeden naťukávať vpravo, druhý vľavo
buchač
06.05.17,17:39
galko (Dnes 18:26) Chcem si upresniť, po čom treba búchať.
=======================
Hm...ja keď čítam takéto otázky, tak búcham hlavou o múr.
Tým, čo takéto otázky dávajú, by som búchal hasákom po hlave.

...a tým, čo dávajú rady formátu = búchanie ?
Holt...škoda reči.
afrikánka
06.05.17,18:06
No jasné, buchač, čo si nenapísal, že toť hentá z Afriky, káže búchať kladivom, ono totiž pre subtílne žieňa je naťukávanie už búchanie.
Ináč, mohol si dať odpoveď. Nie si tu nato, aby si sa posmieval pýtajúcim....zabudol vol, že teľaťom bol.
Asi tak.
vlado 33
06.05.17,23:27
Teplovzdušná pištoľ asi nepomôže... kaliber 50 by určite pomohol. Zmizla by ružica aj kúskom radiatora. Keby sa to nedalo povoliť, skús benzínovú lampu, dobre nahrej.
avalik
07.05.17,04:55
Nie je tam opacny zavit? Skus tocit do opacnej strany.
pavol54
07.05.17,05:06
Opáľ farbu, nastriekaj sprayom na uvoľňovanie závitov, a zajtra môžeš klepkať. Voľakedy dobrí odborníci kvôli tesneniu dávali na závit kúdeľ(dnes sa používa teflonová páska) a dielo zavŕšili tým že kúdeľ nenatreli fermežou, ale zbytkom farby a to potom držím palce.
Osobne by som kvôli spotrebe tepla veľavodné liatinové radiátory nahradil plechovými a pol cólovým rozvodom a čerpadielkom na nútený obeh vody
afrikánka
07.05.17,07:34
Si kúrenár?
Ja som bola pri takých uvoľňovačkách, tak láskavo sa nepleť. Budem ti povďačná, škoda benzínu.
buchač
07.05.17,07:50
afrikánka (Dnes 10:34) Si kúrenár?
Ja som bola pri takých uvoľňovačkách, tak láskavo sa nepleť. Budem ti povďačná, škoda benzínu.
========================
Vidieť a robiť je dva.....a píšeš :

"Zober teplovzdušnú pištoľ a dostatočne nahrej časť, ktorú potrebuješ povoliť."

Zákony fyziky ale proste nepustia.
Nahrievaný kov sa predsa rozťahuje a tým pádom je ťažšie uvoľniteľný...to nie je ženské pohlavie, ktoré funguje opačne.

Keď nahrievať, tak tú časť, z ktorej daná súčiastka nechce ísť von.
...a po liatine búchať ? To už musí byť teda fakt fasa majster.
afrikánka
07.05.17,08:03
Aj ty mudruješ? Robil si to niekedy?
afrikánka
07.05.17,08:46
galko, doplňujem svoju odpoveď.
Ak o ten radiator stojíš, tak si zavolaj kúrenára s autogénom. Budeš mať istotu.
Lebo tu proti mojej odpovedi protestujú na vedeckej úrovni
afrikánka
07.05.17,08:55
Ja teda nerada...som ženská...ale obávam sa, že ten spray nepomôže. A samospád tiež pofunguje, aj bez čerpadla, hlavne ak má liatinové radiatory. Dlho udržia teplotu.
viktorviktor
07.05.17,10:28
v servise majú rázový uťahovák, môžeš skúsiť tam, prípadne použi červenú brzdovú kvapalinu na "zožratie" hrdze,keď nemáš nič iné tak niekedy postačí aj coca cola, vzlínanie môžeš urýchliť zahriatim šróbu, napr. priložením rozžeraveného železa,
misoft
07.05.17,12:05
Buchy - dá sa aj po liatine, ale nie búchať, skôr poklepávať...
galko
10.05.17,10:25
Ďakujem všetkým, ktorí sa zapojili do debaty "Ako povoliť ružicu na liatinovom radiátory". Nepomohla ani teplovzdušná pištol, ani hasák herkules ani kladivo a benzínovú lampu som už vzdal.
Ale nakoniec som to vyriešil nasledovne: Ružicu som urezal karbofrézkou tesne vedľa radiátora. Zostatok ružice v radiátory som navŕtal 6 mm vrtákom na viacerých miestach tesne vedľa seba. Potom som v priestoroch dier jemne klepol majzlíkom a ten zostatok ružice sa rosypal. Konečne sa to podarilo uvolniť. Len treba dať pozor pri vŕtaní dier, aby sme nechytili závit na radiátory.
afrikánka
10.05.17,10:30
Galko, tak blahoželám. Predsa si to vyriešil a zvládol.
Ďakujeme za odozvu, možno sa tvoje riešenie problému niekomu zíde.
Si šikula, dobrý domáci kutil.
galko
10.05.17,10:35
Opačný závit je len na vnútorných spojkách. Na ružiciach je pravotočivý.