Ing. Ľubomír Janoška
09.05.17,11:25
Má niekto skúsenosť s montážou ventilov na polypropylénové vodovodné rúrky? Aké ventily sa na to používajú? Je možná montáž bez špeciálneho náradia? Alebo sa zvárajú s rúrkami ako tvarovky?
buchač
09.05.17,12:39
Mám - nemám...
Mne robil komplet rozvody vody po chalupe vodár.

Používajú sa PPR koncovky
https://www.google.sk/search?q=PPR+r%C3%BAra+so+z%C3%A1vitom&client=opera&hs=65m&channel=suggest&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjU9azc9eLTAhWEuhoKHaroDjYQsAQIKQ#spf=1
Na tieto sa potom montuje príslušné.

Alebo hento...https://tvarovky-trubky.heureka.sk/ppr-nastenny-komplet-20x1-2/#
-----------------------------
Jedna časť sa zvarí a na druhú sa naskrutkuje ventil...prípadne kovová redukcia.
Ing. Ľubomír Janoška
09.05.17,12:55
Takže všetko, čo nemá závit, sa musí zvárať?
PS - tiež som mal vodárov, teraz po pár rokoch začínajú opravy a zmeny.
vicktor
09.05.17,13:04
Ak nema zavit, tak ako inak utesnit?
Ani netusim ake potrubie mam v dome, ale prisiel kurenar a chytal sa za hlavu - jaaaj, vy tu mate PPR?
buchač
09.05.17,15:36
Ing. Ľubomír Janoška (Dnes 15:55) Takže všetko, čo nemá závit, sa musí zvárať?
===================
Veru musí...inak sa proste pri PPR nedá.
Ale inak je to čistá práca...a aj vcelku rýchla......teda, ak neberiem do úvahy realizovanie sa príklepovou vŕtačkou cez steny.
Len je to niekedy piplačka, hlavne pri tých malých kúskoch, tie všeliaké kolienka a iné. Tie dlhé rúrky idú raz dva.
Pri ťahaní rúrok ku bojleru....ajajáááj, to bolo modlenia ;) :D
dmc
09.05.17,15:43
motaz je mozna s pomocou polyfuznej zvaracky. Vecsina predajcov vodarenskych potrieb zvaracku poziciava - ak kupis u nich tovar - tak ti pozicia zvaracku zadarmo. PPR rozovdy sa delia noznicami (aj tie ti pozicaju).

na youtube su ukazky. Viem ze zohnat vodara je problem ale ak s tym nemas ziadne skusenosti - odporucam kupit si 2 metrovu rurku + spojky - tvarovky a skusat - ono nieje to ziaden zazrak ale urcitu skusenost treba - a hlavne rozmyslat (ako pri vsetkom)

voda vie spravit "galibu"
dmc
09.05.17,15:55
PPR potrubie sa odporuca na rozvod vody - vyhoda - cena - na kurenie sa az tak neodporuca - koli chybajucej kyslikovej bariere - aj ked videl som uz ja take.
Ing. Ľubomír Janoška
09.05.17,16:20
Ďakujem, idem experimentovať :)
Ing. Ľubomír Janoška
09.05.17,16:22
Tá úprava, čo idem robiť, je na rozvode studenej vody, tak snáď veľa nepokazím.
pavol54
09.05.17,17:43
Každá solídna predajňa vodárenského materiálu má k zapožičaniu odporovú zváračku a aj nástavce podľa veľkosti potrubia. PPR materiál je s červeným pásikom na teplú vodu a s modrým pásikom na studenú vodu. na zváranie je najlepšie keď sú dvaja jeden drží zváračku a keď zasvieti zelená, druhý proti sebe na nástavec natlačí kusy ktoré sa majú spojiť, jedna strana nástavca je diera druhá trň, sleduješ kedy začne tavený materiál tiecť rýchlo vytiahneš a vtlačíš do seba tak, aby si nezmenšil roztečeným materiálom vnútorný priemer. Do vychladnutia nehýbeš, tie kovové závitové vlysy sú na montáž koncových stupňov, (vraj by to malo tesniť samé) ale dobre je dať teflonovú pásku na závit.
Ing. Ľubomír Janoška
10.05.17,06:18
Super, ďakujem.