jan.corba
09.05.17,11:41
Pozdravujem,
rád by som sa opýtal niekoľko otázok ohľadom pracovnoprávneho vzťahu.
1. Môže mi zamestnávateľ (na základe kolektívnej zmluvy) ako rádovému zamestnancovi dať 150 hodín nadčasov ročne v rámci platu? Pričom k úprave platu po podpísaní tejto kolektívnej zmluvy nedošlo a rovnako nie je jasne špecifikované, koľko presne je daná časť platu. A je možné požadovať za takúto prácu nadčas náhradné voľno?
2. Môže mi zamestnávateľ nariadiť pracovnú prestávku? Napríklad: Začínam ráno od 8:00 do 15:00,potom je povinná prestávka a následne pokračujem od 17:00 do 20:00? Pričom miesto výkonu práce nie je mojim bydliskom? Pracujem v nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase.
3. Pokiaľ pracujem v nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase, môže mi zamestnávateľ namiesto 37,5 hodin. pracovného času rátať 40?
4. Je možné, aby mi zamestnávateľ počítal čas na služobnej ceste až po prekročení značky obce, kde máme uvedené miesto výkonu práce? (pripomínam, že som aj vodič)
5. Pokiaľ mám platenú pohotovosť od rána 8:00 do 16:00 riadne pracujem a od 16:00 do 24:00 mám platenú pohotovosť, môže ma zamestnávateľ vyslať na služobnú cestu počas tejto pohotovosti v trvaní dlhšom než 4 hodiny (lebo 8 hodín predtým, plus 4 hodiny počas pohotovosti je 12 a podľa zákonníka práce je to maximálna dĺžka jednej pracovnej smeny.)

Ja viem, že tých otázok je dosť. Skúšal som na ne hľadať odpoveď v zákonníku práce.Vzhľadom na to, že nemám právne vzdelanie bolo pre mňa veľmi ťažké, až nemožné, porozumieť niektorý textom zákonov.
Za odpoveď vopred ďakujem
ivka70
09.05.17,11:09
1. tazko odpovedat, to by chcelo presne znenie zmluvy aj kolektívnej zmluvy
tak ako to popisujes, nemoze

2. Nielen moze, ale musi zabezpecit prestavku, najneskôr po 6 hodinach prace a minimalne pol hodinovu. Ak mas definovanu prestavku az po 7 hodinach prace, nie je to v súlade so ZP.

3. pokial ide o jednozemnnu prevadzku ,tak ano

4. Je mozne, ze ti zamestnavatel definuje nastup na pracovnu cestu v mieste vykonu prace. Nastup na PC definuje zamestnavatel a nemusi to byt miesto bydliska.

5. Pracovna pohotovost sa nepocita do pracovného casu, pocita sa zvlast.
Ale je cudne mat pohotovost a byt na pracovnej ceste.
Plati § 96
...
(7) Pracovnú pohotovosť môže zamestnávateľ nariadiť najviac v rozsahu osem hodín v týždni a najviac v rozsahu 100 hodín v kalendárnom roku. Nad tento rozsah je pracovná pohotovosť prípustná len po dohode so zamestnancom.
jan.corba
09.05.17,17:15
1.Za akých podmienok by mi mohol zamestnávateľ dať 150 hodín nadčasov v rámci platu?

2. Prestávka na obed samozrejme platí, ale okrem nej mi nariadil zamestnávateľ nútenú prestávku v práci v rozsahu 2 hodiny a následne pokračovať v práci. Čo mám robiť 2 hodiny? Domov sa mi neoplatí ísť, lebo je to hodina cesty tam a spať.

3. Ďakujem. Jedná sa o jednosmennú prevádzku,

4. Ide o to, že ako miesto výkonu práce máme Banskú Bystricu, kde nám samozrejme neplatí cesťák, len stravný lístok ako náhrada za stravu. No mňa zaujíma, či mi môže začať počítať čas na služobnej ceste až po prekročení značky Banská Bystrica, ak som vyslaný na služobnú cestu? Cesta od značky k nám do firmy je cca 15 minút, čo robí 30 minút spolu a to nie je zanedbateľné.

5. U nás je bežné, že ak som stiahnutý z pohotovosti, tak idem na služobnú cestu. Mňa zaujíma, či je prípustné, aby som mohol pracovať viac ako 12 hodín v súčte - 8 hodín cez deň a viac ako 4 hodiny z pohotovosti.
Ďakujem
ivka70
09.05.17,17:43
1. za podmienok definovanych Zakonnikom prace
2. ide o rozvrhnutie pracovneho casu, nie prestavku. Rozvrhnutie ma byt definovane v zmluve ci internom predpise
4. miesto vykonu prace musi byt urcene presnou adresou, nemoze to byt cela BB, - prikazuje to dat do zmluvy ZP, potom ani take pocitanie
prac.cesty od znacky mesta nie je korektne
5. to mozne je