cicus
09.05.17,14:02
Ahojte,
slovenská sročka v januári prepravila do Maďarska stroj na vyskúšanie pre maďarskú firmu tiež platiteľovi DPH.. Dohodli sa, ak stroj bude pracovať bez chyby určitý čas, tak stroj v Maďarsku kúpia. Teraz slovenská sročka chce vystaviť faktúru v apríli , a pýtajú sa ma či dodanie tovaru je apríl (kedy vlastne sa dohodli, že kúpa sa uskutoční) alebo január (kedy vlastne premiestnili stroj) ? Je to premiestnenie? Ja by som to šupla do januára, ale keďže sme nepodávali súhrnný výkaz za január, dostali by sme pokutu. ďakujem
evuš
09.05.17,13:09
..nenapísala si, či ide o stroj bez inštalácie či s inštaláciou...

Za dodanie tovaru do iného členského štátu nie je považované každé premiestnenie tovaru do iného členského štátu. Zákon o DPH v § 8 ods. 4 písm. a) až i) vylučuje z dodania tovaru za protihodnotu prípady premiestnenia tovaru z tuzemska do iného členského štátu, kedy platiteľ dane nevykazuje premiestnenie tovaru v daňovom priznaní a ani v súhrnnom výkaze a nie je povinný vyhotoviť faktúru (doklad) o premiestnení tovaru.
Ide o premiestnenie tovaru:
- na účel jeho inštalácie alebo montáže zdaniteľnou osobou alebo na jej účet v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru,
- na účel zásielkového predaja tovaru zdaniteľnou osobou v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru,
- na účel dodania tovaru na palubách lietadiel, lodí alebo vlakov počas osobnej dopravy na území Európskej únie,
- určeného na vývoz tovaru do tretích štátov,
- určeného na dodanie tovaru do iného členského štátu touto zdaniteľnou osobou, ak dodanie tohto tovaru v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, bude oslobodené od dane,
- na účel ocenenia tovaru alebo na účel prepracovania, spracovania, opravy alebo iných podobných činností fyzicky vykonaných na tomto tovare pre túto zdaniteľnú osobu v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava, za predpokladu, že sa tejto osobe tovar po skončení operácií vráti do tuzemska,
- na dočasné použitie tohto tovaru v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, na účel dodania služieb touto zdaniteľnou osobou,
- na dočasné použitie na obdobie nepresahujúce 24 mesiacov na území iného členského štátu, v ktorom by sa dovoz toho istého tovaru z územia tretieho štátu považoval za prepustený do režimu dočasné použitie s úplným oslobodením od dovozného cla,
- na účel dodania plynu prostredníctvom sústavy zemného plynu, ktorá sa nachádza na území Európskej únie, alebo siete, ktorá je k takejto sústave pripojená, dodania elektriny a dodania tepla alebo chladu prostredníctvom teplárenských sietí alebo chladiarenských sietí podľa § 13 ods. 1 písm. e) a f).

Okamihom, keď sa prestane plniť niektorá z vyššie uvedených podmienok, sa takéto premiestnenie tovaru do iného členského štátu považuje za dodanie tovaru za protihodnotu....

Ak ide o stroj bez inštalácie, tak podľa hore uvedeného by som stroj dala do DPH mesiaca apríl, kedy sa premiestnenie tovaru do iného ČŠ považuje za dodanie tovaru za protihodnotu...