krinolina22
09.05.17,16:22
Dobrý deň.
Od 1.ho apríla 2017 som v zamestnaneckom pomere. Dňa 4.ho mája som sa stala práceneschopnou.
Z čoho mi bude určená výška nemocenskej dávky, ak som odrobila jeden mesiac a dva dni.
Od 07/2016 som bola evidovaná na úrade. Predtým som takmer tri roky pracovala u iného zamestnávateľa.
Mila123
09.05.17,14:29
z predchádzajúceho zamestnania z roku 2016
krinolina22
09.05.17,14:31
dakujem :) aj som si myslela, len tie rozne priklady z roznych rokov ma miatli, viem si aj ja sama orientacne zistit vysku davky? ak ano ako? z coho, mam len vyplatne pasky a papier z rocneho zuctovania dane
Mila123
09.05.17,15:15
dáš si mzdu (hrubá mzda, resp. vymeriavací základ) , z ktorej sa zrážalo nemocenské poistenie za obdobie od 01 01 2016 - 30 06 2016 (asi takto trval PPV v roku 2016)
a to celé podelíš kalendárnymi dňami trvania pracovno * právneho vzťahu a máš denný vymeriavací základ, z toho ti bude SP posielať dávky nemocenského poistenia.....a to 55% z DVZ

postupuje SP podľa § 37 zákona o soc. poistení, t.j. 461/2003 Z. z. v planom znení.....


§ 37
Výška nemocenského
(1) Výška nemocenského zamestnanca je 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Výška nemocenského zamestnanca, ktorému dočasná pracovná neschopnosť vznikla v ochrannej lehote, zamestnanca, ktorému zaniklo nemocenské poistenie v období dočasnej pracovnej neschopnosti, povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ak tento zákon neustanovuje inak, je v období
a) od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do tretieho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57 a
b) od štvrtého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57.