Lianka
18.07.06,11:49
Dobry den, prosim o radu. FO-sprostredkovatel poistenia, podnikajuci na zaklade ZL, dosiahol obrat 1,5 mil. Sk za prijmy z provizii a ma sa stat platcom DPH.

Budu teraz prijmy z provizii, ktore dostava na bankovy ucet (nevystavuje faktury, nedava mi ani provizne listy), prijmami vratane DPH? Kedze nema iny predmet cinnosti, nebude si moct uplatnit na vstupe ziadnu dph? Ani, z telefonov, phm a pod.?

Dakujem.
Lucia7
18.07.06,10:02
Na účely zákona o DPH sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

par. 37 je
Oslobodená od dane je poisťovacia a zaisťovacia činnosť vrátane sprostredkovania poistenia a sprostredkovania zaistenia


Z vyššie uvedeného a z Tvojho prípadu mi vyplýva, že žiadosť o registráciu podať musí, lebo sa nejedná o doplnkovú službu, takže sa príjmy započítavajú do obratu pre účely povinnej registrácie.
Ale keďže sa jedná o služby oslobedené od DPH, na výstupe DPH-čka nebude.

Ďalej zo zákona:
Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko na území Európskych spoločenstiev, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia Európskych spoločenstiev.

Takže DPH-čku na vstupe si takisto nemôže odpočítať, takže výsledný vzťah k ŠR bude 0,--

Ak sa mýlim, prosím opravte. Prebehla som to veľmi narýchlo, takže je možné, že som si niekde nevšimla nejaké kúzelné slovíčko a celkový efekt je úplne iný.
Lucia7
18.07.06,10:09
Renča1 a v prípade, že nebude mať, tak ako Lianka píše, žiadne iné príjmy z iných činností, tak aj v takom prípade by si používala koef.? Ja osobne by som potom na vstupe neodpočítavala nič a nemusela by som sa trápiť s koeficientom.

Čo Ty na to?
renča1
18.07.06,10:13
Renča1 a v prípade, že nebude mať, tak ako Lianka píše, žiadne iné príjmy z iných činností, tak aj v takom prípade by si používala koef.? Ja osobne by som potom na vstupe neodpočítavala nič a nemusela by som sa trápiť s koeficientom.

Čo Ty na to?

Lucia ja som to už vymazala , ale odpoved tu dám taká aká bola pred tým. Myslela som si že to nikdo nestihol prečítať. Chcem si to ešte pozrieť poriadne, dám vedieť aký mám k tomu názor.

Prikladám čo som pred tým vymazala:
Podľa § 37 zákona o dph je sprostredkovanie poistenia oslobodené od dane. To znamená, že i kde budeš platcom dph , tak provízie budeš príjímať bez dph. Napr. z nakúpených kancelár.potrieb , telefonov, phm si budeš uplatňovať dph na odpočet pomerne a to podľa § 50 a si povinná prepočítavať pomernú odpoč.daň koeficientom podľa § 50 ofs.2) zákona o dph
Lucia7
18.07.06,10:15
OK, rada s
skvarki
18.07.06,10:18
Podla mna sa nemusi registrovat za platitela DPH nakolko sa prijem zo sprostredkovania poistenia nezahrna do obratu pre registraciu za platitela DPH. Ked sa zaregistruje za platitela tak nema narok na odpocet DPH z nicoho nakolko cela jeho cinnost je oslobodena.
ormika
18.07.06,11:34
ormika
18.07.06,11:38
Podla mna sa nemusi registrovat za platitela DPH nakolko sa prijem zo sprostredkovania poistenia nezahrna do obratu pre registraciu za platitela DPH. Ked sa zaregistruje za platitela tak nema narok na odpocet DPH z nicoho nakolko cela jeho cinnost je oslobodena.
Po splnení obratu je povinný sa registrovať za platiteľa DPH aj keď má len príjem zo sprostredkovania poistenia. Ak robí len sprostredkovanie a nič iné, tak nemá nárok na odpočet DPH.
ALBO
18.07.06,18:40
zhrniem to ,lebo su tu rozne odpovede.
Zaregistrovat sa musi aj ked robi len oslobodenu cinnost.Poistenie a jeho sprostredkovanie je oslobodena cinnost, takze ju nebude zatazovat DPH a neni ani jeho povinnost vystavovat danovy doklad.
Bude podavat DP, kde bude uvadzat prijmy zo sprostredkovania do raidku pre oslobodene dodania. Sucasne bude evidovat v DP vsetku vstupnu dan z nakupov ale nebude mat narok na odpocet, ĺebo ste napisali , ze ziadnu inu cinnost nerobi. Jeho K je vlastne 0, Jeho DP bude mat vlastnu povinnost O.
Nebude nula iba vo vynimocnzch pripadoch. Ak by mapr. kupil PC od cecha A prenesie sa na neho DP /nadobudnutie a samozdanenie/ vtedy ma povinnost odviest dan a narok na odpocet nema. Takze vysledok takeho DP by bolavlastna DP.
Lianka
24.07.06,08:09
Dakujem Vam velmi pekne, velmi ste mi pomohli.
Lianka
24.07.06,08:54
Bude podavat DP, kde bude uvadzat prijmy zo sprostredkovania do raidku pre oslobodene dodania. Sucasne bude evidovat v DP vsetku vstupnu dan z nakupov ale nebude mat narok na odpocet, ĺebo ste napisali , ze ziadnu inu cinnost nerobi.

ALBO, este by som poprosila o blizsie vysvetlenie k DPH na vstupe, neviem, ci som spravne pochopila: vedie JU, budem teda vydavky clenit na zaklad a DPH? O tu dph vlastne pride...? Zaplatit ju musi, ale uplatnit nemoze a nejde mu ani do nakladov, do rezie? Na ktorom riadku DP DPH uvedenie tuto dan na vstupe, ktoru zaplatil, ale nemoze si ju odpocitat? Dakujem.
ALBO
24.07.06,11:41
ALBO, este by som poprosila o blizsie vysvetlenie k DPH na vstupe, neviem, ci som spravne pochopila: vedie JU, budem teda vydavky clenit na zaklad a DPH? O tu dph vlastne pride...? Zaplatit ju musi, ale uplatnit nemoze a nejde mu ani do nakladov, do rezie? Na ktorom riadku DP DPH uvedenie tuto dan na vstupe, ktoru zaplatil, ale nemoze si ju odpocitat? Dakujem.
V podstate vam pôjde cela Fa do nakladov (ako keby ste neboli platitel). Ale preto že ste platitel a musíte robiť evidenciu DPH do daňového priznania. DPH zo slovenských Fa uvediete na r.14, No a kedže nemáte nárok , tak na r. 18 budete mať nulu.
Lianka
24.07.06,12:59
Dakujem, ALBO.