vladkosi
18.07.06,13:45
dobrý deň,
chcel by som sa opýtať na jednu situáciu. Máme zamestnanca,ktorý požiadal o rozviazanie pracovného pomeru dohodou. Vedenie s tým nesúhlasí a požaduje trojmesačnú výpovednú lehotu(tak je to uvedené v pracovnej zmluve). zamestnanec sa chce dohodnúť na 1 mesačnej výpovednej lehote a vyjadril sa, že po mesačnej výpovednej lehote odíde tak či onak do zahraničia a ja mám za úlohu zistiť, či máme naňho nejaké páky,aby ostal v našej spoločnoti ešte zvyšné dva mesiace,lebo zatiaľ nemáme naň náhradu.prípadne máme nejaké práva alebo ako mu môžme zabrániť v odchode.
vďaka za radu:confused: :confused: :confused:
sonka1
18.07.06,11:52
aj mne sa to stalo, žiadne paky,..... mal môj zamestnanec dvoj mesačnú výpovednú dobu..... nemienil nastúpiť do práce, čo bol taký láskavý a oznámil mi to,.... ale dobre urobil, stihla som mu ešte zraziť zo mzdy (ako položku vyplatené vopred) odvod na zdravotné poistenie, ktoré ako zamestnávateľ musím za neho platiť aj v dobe neplateného voľna či absencie.
Inak sme si nepomohli.
va1ke
18.07.06,11:59
a porušenie pracovnej disciplíny sa mu nemôže dať do zápočtového listu?
pýtam sa preto lebo aj ja idem dať výpoveď a môj zamestnávateľ tiež asi nebude súhlasiť s mojím odchodom.
sonka1
18.07.06,12:12
a porušenie pracovnej disciplíny sa mu nemôže dať do zápočtového listu?
pýtam sa preto lebo aj ja idem dať výpoveď a môj zamestnávateľ tiež asi nebude súhlasiť s mojím odchodom.

ja píšem dôvod skončenia pracovného pomeru, takže ak bola pre porušenie, tak to tam napíšem.
Tu bude ukončenie pracovného pomeru výpovedou zo strany zamestnanca, s 2 mesačnou výp. lehotou. To, že tam bude absencia, sa nepíše.
Iba ak by zamestnávateľ opakovane vyzýval na nástup na pracovisko a zamestnanec by nenastúpil, tak potom môže zaslať okamžité zrušenie PP pre porušenie pracovnej disciplíny ešte skôr, ako uplynie výpovedna doba.
Ale keďže v tom čase bude zamestnanec vo výpovednej dobe, neviem či je možné mu dať porušenie PD, takže to by vedel právnik poradiť.
va1ke
18.07.06,12:14
ja som sa len pýtala preto,lebo asi aj mne bude chcieť dať výpovednú lehotu, čo z mojej strany neprichádza do úvahy. a teraz sa bojím toho, že ak ju odmietnem tak mi dá PD.
Zita4
18.07.06,12:15
Čo je to PD?
va1ke
18.07.06,12:16
PD-pracovná disciplína
dana9
19.07.06,05:58
Ak počas plynutie výpovednej doby (ZC alebo ZĽ dal výpoveď), dôjde k závažnému porušenie PD, (viacdňovú "absenciu" je možné pri niektorých zamestnaniach považovať za závažné porušenie PD), tak je podľa môjho názoru splnená základná podmienka pre okamžité skončenie PP. A tam sa dôvod musí uviesť vždy.

dana:)
elenka
19.07.06,06:08
V mnohých prípadoch nezáleží na tom, čo zamestnávateľ napíše do zápočtového listu, a to najmä vtedy ak je o zamestnanca záujem u iného zamestnávateľa - čiže môžu byť už vopred dohodnutí a počítajú stým. A ak ide zamestnanec do zahraničia, tak mu je to zase jedno, čo si do zápočtového listu napíše zamestnávateľ a ak v budúcnosti bude predkladať ZL novému zamestnávateľovi, zase to zdôvodní prečo tomu tak bolo.
Asi tak.....
DušanČ
19.07.06,07:49
V takýchto prípadoch sa môže zamestnávateľ brániť len súdnou cestou. Môže si vyčísliť, akú škodu mu spôsobil svojvoľný odchod pracovníka, za ktorého nemá adekvátnu náhradu. A o náhradu tejto škody môže zamestnanca žalovať. Vieme však, ako dnes súdy pracujú, takže je to len také bububu na pracovníka s neistým koncom.