SlavkaNr
18.07.06,14:58
Chcela by som poprosit o radu.Otec chce ist do predcasneho dochodku. ma 57 rokov, je zamestnany na dobu neurcitu. Je vyhodnejsie ist do predcasneho dochodku k 02.01.2006 alebo k 30.06.2006, pripadne, je lepsie pockat na novy zakon platny od 01.08.2006 a ist na dochodok k 31.12.2006? Vopred dakujem za odpoved.
Zita4
18.07.06,13:13
A je si vedomý, že za každý mesiac, o ktorý ide skôr do dôchodku, mu bude zrazené 0,5 % z dôchodku? Za 5 rokov je to 30 %.
sonka1
18.07.06,13:18
Ja som mala teraz taký prípad, že zamestnanec dal výpoved( teda ukončenie dohodou), lebo že bude mať lepší dôchodok vypočítaný podľa terajšieho, ako po 01,08,2006. Myslím, že išiel do predčasného?? ani neviem má 61 rokov
Zita4
18.07.06,13:26
Ja som mala teraz taký prípad, že zamestnanec dal výpoved( teda ukončenie dohodou), lebo že bude mať lepší dôchodok vypočítaný podľa terajšieho, ako po 01,08,2006. Myslím, že išiel do predčasného?? ani neviem má 61 rokov
Podľa prechodných ustanovení je to ešte možné, ale myslím, že len do konca júla. Nie som si istá.
Keď ukončí PP, prihlási sa na úrade práce a odmietne podporu v nezamestnanosti, vybaví si predčasný dôchodok a nebude mu odrátaných tých pol percenta za každý mesiac. Potom sa znova zamestná.
endrju
18.07.06,14:45
Podľa prechodných ustanovení je to ešte možné, ale myslím, že len do konca júla. Nie som si istá.
Keď ukončí PP, prihlási sa na úrade práce a odmietne podporu v nezamestnanosti, vybaví si predčasný dôchodok a nebude mu odrátaných tých pol percenta za každý mesiac. Potom sa znova zamestná. Pozor, toto sa vzťahuje iba na obmedzený čas chýbajúci do dosiahnutia dôchodkového veku. (ak sa nemýlim, je to najviac 12 mesiacov) V prvom príspevku je uvedené, že potenciálny žiadateľ o predčasný dôchodok je vo veku 57 rokov. Do dosiahnutia dôchodkového veku chýba v tomto prípade podstatne viac ako 12 mesiacov. Ak má žiadateľ dostatočne vysoký osobný mzdový bod, priznajú mu dosť výrazne znížený dôchodok. Ak nie, má smolu a musí si ešte počkať.
V druhom prípade (vek 61 rokov) je veľmi pravdepodobné, že predčasný dôchodok krátený nebude.
SlavkaNr
19.07.06,08:30
Vdaka za odpovede. Otec si je vedomy, ze mu bude krateny dochodok, ale pokial by bol pocas poberania stale zamestnany, o nejake percenta mu bude zvyseny dochodok kazdy rok. Jasne, nedosiahne taky dochodok ako keby isiel do riadneho dochodku, ale zas, bude predcasny poberat skor :) .Len si nie je isty, ktory datum je vyhodnejsi na odchod do PD. Nevie, ako to bude v tom novom zakone od 01.08.2006.