ZustaL
13.05.17,05:29
V prípade, že by som chcela dovážať a predávať na SVK prírodné výrobky určené na kontakt s jedlom ako riešiť certifikáciu? Viete ma odkázať na relevantné zákony? Ide o misky vyrobené z kokosu, dovezené z Azie.
profesional
13.05.17,16:27
Na predaj takých misiek nepotrebuješ žiadnu certifikáciu. Môžeš to voľne dovážať a predávať.
Len pre moju zaujímavosť, čím sú tie misky jedinečné, že sa nimi chceš presadiť?
ZustaL
13.05.17,16:56
a nebol by problém ich predávať aj do podnikov na servírovanie jedla? dakujem! jedinečné sú tým, že sa vyrábajú z kokosových orechov, je to 100% prírodný produkt, sú ekologické, vyrábané ručne a veľmi pekné :)
profesional
13.05.17,19:11
Za hygienu riadu zodpovedá podnik, ktorý na ňom dodáva jedlo. Nie dovozca. Môžeš to voľne predávať.
sosak
14.05.17,05:47
Na dovoz a predaj na Slovensko musia výrobky určené na styk s potravinami splňať nasledovné právne predpisy: Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady / ES/ č 135/2004 z 27. októbra 2004 o materiáloch a predmetoch určených na styk s potravinami a o zrušení smerníc 80/50 /EHS a 89/109/EHS.
Výnos Ministerstva pôdohospodárstva SR a Ministerstva zdravotníctva SR z 9. júna 2003 č 1799/2003-100 ktorým sa vydáva piata hlava Potravinového kódexu SR upravujúca materiály a predmety určené na styk s potravinami v znení neskorších predpisov.
Atesty vykonáva Národné referenčné centrum (NRC) pre predmety bežného používania (PBP) a obalové materiály Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade.
http://www.ruvzpp.sk/oddelenia/nrc/index.htm
Ak nemáš atest, nemôžeš ponúkať tieto kokosové misky na použitie v gastronómii.
Ty, ako dovozca a predajca si zodpovedná za dodržiavanie predpisov a nariadení, ktoré sú platné v SR a nemôžeš sa tejto povinnosti zbaviť.
ZustaL
16.05.17,12:28
super! ďakujem veľmi pekne za odpoveď! toto som presne hľadala :) náhodou neviete ako sa pohybuje cena atestov? ešte raz vďaka!!