anka
18.07.06,14:30
Ak je SZCO chora, pobera nemoc.davky, moze v tom case fakturovat svoje prace?
monika-s
18.07.06,18:15
Neviem síce, kde v zákone by som to hľadala, ale logicky odvody do SP sú viazané na príjmy a výdavky z podnikania.

V období počas PN nemusíš platiť odvody lebo ich za teba platí štát. Ak by si v tom období vykázal/a činnosť a zároveń si "oslobodený" od úhrady poistného, nebolo by to ok.

Z druhej strany si ale neviem dosť dobre predstaviť, či by ti niekto robil až takú podrobnú kontrolu že by si to všimol.

HOršie by bolo keby prišla kontrola a načapala by ťa pri nejakej činnosti.

Asi som neodpovedala dosť profesionálne, ale možno moje úvahy niekoho posunú a poradí ti lepšie.
Marína
18.07.06,18:49
Anka, tak ako píše Monika. Ešte som sa s tým nestretla, aby SP kontrolovala, či v období PN bola vystavená faktúra. Veď SZČO môže mať zamestnancov, ktorý vykonávajú činnosť aj počas PN SZČO.
Jana Motyčková
19.07.06,10:47
SZČO môže fakturovať svoje práce aj počas PN, nikto (ani zákon o sociálnom poistení) to nezakazuje. SZČO by ale mala zároveň dodržiavať liečebný režim.
Dada
19.07.06,10:51
SZČO môže fakturovať svoje práce aj počas PN, nikto (ani zákon o sociálnom poistení) to nezakazuje. SZČO by ale mala zároveň dodržiavať liečebný režim.

A môže fakturovať aj počas materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky?
Martinella
19.07.06,10:58
To sú predsa tiež dávky nemocenského poistenia. A okrem toho byť matkou nie je choroba. Takže to asi kontrolovať nebudú.
Jana Motyčková
19.07.06,11:03
SZČO nemá obmedzenie poberania príjmu počas poberania nemocenských dávok a u rodičovského príspevku už vôbec nie.