Steffi
18.07.06,14:38
V roku 2004 naša spoločnosť vystavila fa v hodnote 34 mil. za služby, na ktoré nebola urobená zmluva a ani objednávka (napriek tomu bola služby poskytnutá. Odberateľ nesúhlasil so zaplatením tejto služby. ´
V tomto roku sme dohodli s odberateľom, že zaplatí polovicu z tejto hodnoty. Riaditeľ chce, aby na faktúru, ktorá bola vystavená v r. 2004 bol vystavený dobropis a naúčtovaná nová faktúra. Poradí mi niekto, ako to zaúčtovať. Môj názor je taký, že by sme mali naúčtovať rozdiel na účet 429. Riaditeľ s týmto nesúhlasí - vraj mám znížiť výnosy. Aký máte názor na takého riešenie. Podotýkam, že sme a.s., kde náš obrat je v mil.

Vopred ďakujem

Steffi
Dav
24.07.06,11:17
Mám podobný problém - dobropis k faktúre z roku 2005, vystavený v máji 2006. Mám podávať aj opravné daňové priznanie?
Ďakujem

Dav
Martinella
24.07.06,11:26
Súhlasím s účtom 428/429, keďže ide o významnú položku výnosov min.účt.období. Ale prečo to nemáte ošetrené zmluvou?
Martinella
24.07.06,11:29
Mám podobný problém - dobropis k faktúre z roku 2005, vystavený v máji 2006. Mám podávať aj opravné daňové priznanie?
Ďakujem

Dav
Opravné daň.priznanie by som podávala, ak by išlo o významnú položku nákladov alebo výnosov minulých účtovných období.
Jara
24.07.06,11:29
Stefi, myslím, že by som sa priklonila k tvojmu riešeniu. Riaditeľ CHCE. To verím, ale potom sa mal dohodnúť v roku 2004. Nejde o fazuľky, ale o miliony. V roku 2004 si naúčtovala do výnosov a v daň. priznaní odviedla skutočne daň z príjmu. To znamená neoprávnene si vykazovala ako a.s. zisk? Lebo ako by si ti odôvodnila daň. úradu, že teraz to nieje 34 mil. ale 17 mil.? Možno by to šlo v tom prípade, keď mate nejaké zmluvy o dielo kde mate nejaky pozaručný servis alebo čosi podobné, ale to sa píše do zmluvy v %-tách a vytvára sa rezerva, takže to zrejme nebude možné takto riešiť. Takéto hlavolamy je ozaj najlepšie hodiť na chrbát účtovníka a ten nech niečo vymyslí, lebo riaditeľ chce znížiť výnosy... Keď príde kontrola tak to odtají. Ak to chce tak nech ti dá papier, že s tým súhlasí
Steffi
25.07.06,11:02
Stefi, myslím, že by som sa priklonila k tvojmu riešeniu. Riaditeľ CHCE. To verím, ale potom sa mal dohodnúť v roku 2004. Nejde o fazuľky, ale o miliony. V roku 2004 si naúčtovala do výnosov a v daň. priznaní odviedla skutočne daň z príjmu. To znamená neoprávnene si vykazovala ako a.s. zisk? Lebo ako by si ti odôvodnila daň. úradu, že teraz to nieje 34 mil. ale 17 mil.? Možno by to šlo v tom prípade, keď mate nejaké zmluvy o dielo kde mate nejaky pozaručný servis alebo čosi podobné, ale to sa píše do zmluvy v %-tách a vytvára sa rezerva, takže to zrejme nebude možné takto riešiť. Takéto hlavolamy je ozaj najlepšie hodiť na chrbát účtovníka a ten nech niečo vymyslí, lebo riaditeľ chce znížiť výnosy... Keď príde kontrola tak to odtají. Ak to chce tak nech ti dá papier, že s tým súhlasí


K vyrovnaniu tejto pohľadávky má prísť spoločnou dohodou, v ktorej sa odberateľ neprizná k tomu, že naozaj túto službu uznáva. Je to firma zo zahraničia, ktorú by sme museli žalovať na medzinárodnom súde, a vydávky za súdne trovy by boli možno vyšie ako terajší výnos.

Zaujímavé je natom to, že naša pracovníčka vo firme riaditeľovi povedala, že dodatočné daňové priznanie netreba podávať, lebo skutočnosť o vyrovnaní vznikla v tomto roku. Takže som z toho nakoniec vyšla ako blbec. Ale aj tak mám v úmysle si všetky doklady dať podpísať riaditeľovi.
Len on ma núti zaúčtovať vynos na 602 v tomto roku. Asi budem musieť do toho zapojiť audítora. Okrem toho v smernici mám uvedené, že mám účtovať na 428/429 nad 5 mil. z toho je jasné porušenie smernice.

Steffi
Steffi
25.07.06,11:09
Súhlasím s účtom 428/429, keďže ide o významnú položku výnosov min.účt.období. Ale prečo to nemáte ošetrené zmluvou?


Sme štátna a.s.. Každú chvíľu sa u nás mení vedenie. Zmení sa minister, automaticky nastupuje zmena vo vedení firmy. Potom je problém s podpismi, lebo každý váha nad podpísaním, keď sa konečne dospeje k dohode tak sa zmení vedenie v podniku a sme zasa na začiatku. V roku 2004 sme mali v našej firme 4x meneného vrchného riaditeľa pre ekonomiku. V tomto roku to vyzerá že budeme mať 3 x, lebo je po voľbách a kto vie čo bude ďalej.

Steffi