ZARA 43
15.05.17,08:28
Pred niekolkymi rokmi bola vydana knizna publikacia, ktorej nazov bol vramci urcitej symboliky pouzity ako nazov novovytvorenej s.r.o.. , ktora vznikla v obci. Je potrebny suhlas autora tejto knihy na pouzitie totozneho nazvu pre spominanu s.r.o. ? Myslím si, ze ano, len to potrebujem potvrdit od niekoho kompetentneho.
misomiso
15.05.17,07:40
Na to sa neda takto odpovedat, vela knih ma genericke nazvy, napr. "Peniaze" alebo "Letisko", to isto nie je problem. Ak by islo napriklad o "Avatar", tak tam by problem mohol byt. Hoci mozno ani tam nie, lebo nevieme, odkila vzal autor pribehu ten nazov. Staci, aby "Avatar" bol nejakym menej znamym greckym bohom alebo nejakou dedinkou v Keni a uz je to O.K. Lenze to teraz tazko zistit, pretoze odkedy vznikol ten film, cez Google sa tazko dostaneme k nejakemu inemu vysledku hladania slova Avatar...
profesional
15.05.17,12:26
Názov knihy je literárne dieli a preto požíva ochranu len ako literárne dielo.
Kľudne si tak môžeš nazvať s.r.o., výrobok, počítačový program a pod..
misomiso
15.05.17,15:26
No nie som si isty tym, ze je to tak vzdy. Shrek je kresleny film, a napriek tomu si ho nemzes vytlacit na tricko ani na hrncek bez licencie.
profesional
15.05.17,18:09
Ale firmu môžeš úplne kľudne nazvať shrek s.r.o.
Tu ide o povahu chráneného diela.
ZARA 43
16.05.17,03:15
Vidim, ze su tu rozne dohady, ja vsak potrebujem slovo zavazne, je tu niekto-pravnik, ktory sa tejto teme venuje a vie dat jasny pohlad na vec? nechcem nikoho urazit, ale bola by som rada, keby sa vyjadrili ti, ktori maju v tom uplne jasno, nie dohady, tie nikomu nepomozu. A to bez akejkolvek urazky prosim, lebo mam pocit, ze uz nie je mozne nikomu a nic povedat! Ale dakujem Vam za Vas cas.
dmc
16.05.17,05:17
iba poznamka - "Avatar" sa pouzival v PC terminologii daleko pred vznikom filmu. Avatar - zastupca -reprezentant - tvoja ikona.
profesional
16.05.17,10:30
To nie sú dohady. Som právnik. Nič ako záväzné právne stanovisko neexistuje. Právny názor môže mať viacero právnikov rozdielny. A je to celkom bežné.
misomiso
16.05.17,10:56
My sme niekolkoraz konzultovali otazky patentov, chraneneho dizajnu a ochrannych znamok s pravnymi kancelariami, ktore sa na to specialuzuju. Iba v malo pripadoch ti vedia dat vopred 100% istotu, ako veci dopadnu. Vo vacsine pripadov totiz zalezi na posudeni konkretneho pracovnika Uradu priemyseleho vlastnicta alebo sudu. Legislativa ohladne dusevneho vlastnictva je velmi vagna. Naprikad si nesmies zaregistrovat "laudatorny" (teda pochvalny) nazov vyrobku, ale aky je to laudatorny a aky este nie, to nikto vopred nepovie. Ak sa to rozhodne nejaky pracovnik naozaj dodrzat, tak nesmie zaregistrovat ani Skodovke oznacenie "Superb". Ziaden pravnik to nepovie, ako sa pracovnik uradu vyspi.

Rovnake plati aj pre autorske prava, dizajny a znamky. My sme vyhrali jeden spor o internetovu domenu, ale bolo to o chlp, dalej sa nam podarilo odrazit jeden utok velkej medzinarodnej korporacie v tejto oblasti, ale az do konca nikto netusil, ako to dopadne (vratane nasich pravnikov).
ZARA 43
16.05.17,11:21
Dakujem za nazory a objasnenia, nevravim, ze uznavam len nazor od pravnika, lebo povedzme si, nie je pravik ako pravnik. Skor som myslela, ci nediskutujeme navzajom taki, "co niekde nieco nahodou poculi" a tvarime sa, ze je to relevantny nazor. Ludia sa tak casto spravaju... ja som len chcela vediet, ci sa mozno opriet o tieto info alebo nie. Kazdopadne som sa nechcela nikoho dotknut ani nic podobne, len som slusne poziadala o nazor na tento problem. Dnes musi byt clovek velmi opatrny. Este raz dakujem :)
misomiso
16.05.17,15:03
Samozrejme ze sa tu na Porade neomozes o ziaden nazor "opriet" ani o moj ani o nazor nikoho ineho. Ja chapem pojem "opriet" ako "Predlozit dokaz ze som v prave na sude". A prispevok z Porady ti ziaden na toto neposluzi...