atropa
15.05.17,16:57
Chcela by som vedieť, či na to majú nárok. Vyžadujú to ako prílohu k prihláške na doktorandské štúdium, avšak notárka mi povedala, že je to zvláštne a veľmi ľahko zneužiteľné. Dakujem za Váš názor!
ivka70
15.05.17,15:05
Myslim, ze overovat notari fotokopie OP ani nechcu.

OP je originálny dokument a žiadna ani overená kópia nemôže byť použitá na preukázanie totožnosti, ani nemôže byť považovaná za rovnocennú s originálnym OP (na rozdiel od iných listín, kde overená fotokópia je rovnocenná s orginálom - napr. výpis z OR). To je aj dôvod, prečo notári zvyknú odmietnuť overiť kópiu OP, lebo takto overený dokument nemá právnu váhu úradne overeného dokumentu.
atropa
15.05.17,15:06
dnes mi ho overila notárka absolútne bez problémov...takže tento dokument existuje a škola ho naozaj vyžaduje
ivka70
15.05.17,15:13
doplnila som, v podstate potom notar nema co rozpravat o zneuziti, overena fotokopia OP nenahradza v ziadnom pripade OP ako taky
atropa
15.05.17,15:14
skvele, dakujem velmi pekne, nemusim sa teda obavat zneužitia.
Ing. Ľubomír Janoška
15.05.17,15:41
Prevádzkovateľ (VŠ) má právo spracúvať iba tie osobné údaje, ktoré určuje osobitný zákon alebo ktorých spracúvanie odsúhlasila dotknutá osoba.
Zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách neoprávňuje VŠ spracúvať kópiu preukazu totožnosti. Získavanie a ukladanie osobných údajov, ktoré nie sú potrebné na dosiahnutie účelu spracúvania, je porušením zásad spracúvania osobných údajov zo strany VŠ.
Terezia13
15.05.17,16:36
občiansky preukaz - fotokópia sa neoveruje ani na matrike ani na obecnom úrade, neosvedčujú sa doklady:
OVEROVANIE LISTÍN
Matriky
Neoverujeme: fotokópiu občianskeho preukazu, technický preukaz, výpis z listu vlastníctva, geometrický plán, mapy, doklady s tzv. suchou pečaťou, cudzojazyčné doklady.
Obce
Obec nevykonáva osvedčovanie,
ak ide o listiny, ktoré sa majú použiť v cudzine,
odpisov alebo kópií občianskych preukazov, vojenských preukazov, služobných preukazov a obdobných preukazov,
ak ide o odpisy alebo výpisy zo súboru popisných informácií a zo súboru geodetických informácií katastra nehnuteľností,
ak sa odpis listiny alebo jej kópia nezhoduje s predloženou listinou,
ak nemožno porovnať odpis listiny alebo jej kópiu s predloženou listinou, pretože je na to potrebné odborné posúdenie (napríklad mapy, geometrické plány),
ak je listina napísaná v inom ako v štátnom jazyku; to sa nevzťahuje na listiny napísané v českom jazyku
ak ide o zmenky.
fotokópia Občianskeho preukazu ani nesmie byť založená v osobnom spise či už zamestnanca a tobôž u študenta - ochrana osobných údajov