Miska1990
15.05.17,20:08
Dobry den,ziadam o radu niekoho zbehlelo v danej problematike.
Som platcom DPH na Slovensku.Mam zaujem nakupovat tovar z Nemecka a nasledne predavat tovar(cez firmu) na Slovensku konecnemu spptrebitelovi. Pri nakupe tovaru z Nem predajca automaticke k cene tovaru priratava znizenu nemecku dan 7% ,kt. je oznazena na fakture ako VAT. Cizd povodna cena tovaru 100€ + 7€ ako VAT cize dan. Ak nezadam,ze som platca Dph(VAT) tak odomna tato dan nie je ziadana.Viem,ze si mozem poziadat o vratenie tejto dane cez nejaky eu formular za urcitych podmienok,ktore splnam.Zaujimalo by ma vsak,aky to ma vyznam platit tuto dan,ked je mi nasledne vratena a da sa kupit rovno bez VAT. Resp. kedy ma vyznam.nakupovat cez firmu zo zahranicia a kedy nie. Nakolko pochybujem,ze dostanem nejaku 20% vratku za tovar,ktory som zdanila 7%.Dakujem za vysvetlenie.
Reina
16.05.17,07:30
Toto vysvetlenie je na dlho. Len krátko: ak ste platiteľom DPH, je povinnosť sa preukázať pri objednávke tovaru, ktorý chcete z nemecka s IČ DPH, aby vám nemec vystavil FA s oslobodením (tj. bez DPH). Tj. ak tovar prechádza z nemecka a končí tu v SR - ste osoba povinná platiť daň z nadobudnutia tovaru z EU v SR - tj. vykonáte odvod dph aj odpočet. Určite si však nemôžete žiadať DPH z tovaru formou refundácie ak ste platiteľ DPH.
Nepoznám však všetky prepojenosti, no takto mi to vychádza. Ak ste platiteľom, tak dodanie tovaru z Nemecka do SR - je klasickým intrakomunitárnym dodaním a nadobudnutím tovaru z EU.
Odporúčam sa porozprávať sa s Vašou účtovníčkou.