IVEB
18.07.06,15:22
Prosím o radu pri vystavení dobropisu:

Som Q platca DPH. V apríli sme vystavili faktúru za služby. Firma žiada o vystavenie dobropisu na zníženie ceny faktúry o 50%. Prosím ako mám postupovať v programe ALFA ? Vystavím faktúru dňa 30.06.2006 s textom dobropisujeme Vám čiastku s mínusovou hodnotou , dám zápis do DPH / r.23/ alebo r.02 daňového priznania? Vďaka za odpovede
suzuki
18.07.06,13:32
V novom zákone o DPH pojem "dobropis" a "ťarchopis" už neexistuje. Podľa §75 /7 je každý doklad, ktorý mení alebo dopĺňa pôvodnú faktúra a výslovne a jednoznačne sa na ňu vzťahuje, sa považuje za faktúru. Ten doklad musí okrem povinných údajov obsahovať aj poradové číslo pôvodnej faktúry.
Čiže vystavíš faktúru dňa 30.6. alebo s dnešným dátumom, za dátum dodania dáš dátum vystavenia a v daňovom priznaní ju uvedieš v riadku 23 a 24.
A ešte si pozri §25, ktorý hovorí o oprave základu dane.
IVEB
18.07.06,14:15
No fajn za odpoveď, ale vzhľadom k tomu , že ja som takýto doklad ešte nevystavovala , tak potrebujem to vysvetliť polopate. Takže dátum dodania a vyhotovenia dám napr. 30.06.2006 ale čo uvediem do textu faktúry? Pôvodná fa bola napr. na 10 000 Sk +DPH a nová bude na 5 000 Sk +DPH. Čiže potrebujem ju znížiť o 50% . Ako to mám presne uviesť vo faktúre? Ja viem , že tam musí byť odvolávka na pôvodnú faktúru , ale ako tá faktúra bude vyzerať po oprave. Prosím príklad.
IVEB
18.07.06,15:45
Nikto mi neporadí?
va1ke
18.07.06,15:51
ja ti napíšem ako to vystavujem ja. a zatial mi to nikto nevrálil.
názov faktúry je opravná faktúra-dobropis alebo len faktúra.
Dátum vystavenia:Dátum kedy faktúru vystavuješ
Dátum dodania:(ja dávam taký istý ako dátum vystavenia)
Do textu dávam dobropisujeme Vám: (môžeš dať aj fakturujeme Vám:)
a napíšeš čo dobropisuješ a suma mínus napr -5000,- sk
čiže:
Položka Názov MJ Cena Počet Cena
za jednotku jednotiek spolu bez DPH

1. Materiál ks -5000,- 1 -5 000,-

Vo faktúre musíš uviesť aj pôvodnú faktúru, ktorej sa dobropis týka.
V Alfe máš v položkách máš na pravo možnosť výberu
- tovar
-služba
tak tam si vyberieš či je to tovar alebo služba a vyberieš si riadok do krorého ti to bude ťahav v daňovom priznaní.
IVEB
18.07.06,15:57
va1ke ,ďakujem Ti , asi tak som si to predstavovala.
va1ke
18.07.06,15:58
nemáš za čo.
infoziadatel
20.07.06,06:12
Ahojte, ako je to prosím Vás pri oprave DPH-keď som niečo zle vypočítala. Čiže nejde o vrátenie, tovaru, žiadne rabaty a zľavy. Proste moje chyba. Tam sa vraciam pôvodnému dňu zdaniteľného plnenia, a robím dodatočné daňové priznanie? Dobre to chápem?
Veľká vďaka Zuzula