Ferdosondo
16.05.17,05:37
Pred piatimi rokmi som nastúpil do zamestnania. V zmluve som mal vykonávanie určitých prác, ktoré vykonávam aj dodnes. Postupne mi prideľovali aj prácu ako výpomoc inému zamestnancovi, ktorá v zmluve nie je. Po odchode tohto zamestnanca(s podstatne vyšším platom) do dôchodku robím svoju aj jeho prácu za ten istý plat.
Zamestnávateľ odmieta zdvihnúť plat. Je to v poriadku, keď vykonávam prácu na ktorú vlastne nemám zmluvu?
Tweety
16.05.17,05:50
NIe je to v poriadu. Môžeš mať nariadenú len takú prácu, ktorá súvisí s tvojou PZ.
Máš tri možnosti, vyjednať si zmenu PZ a tým aj finančné ohodnotenie, odísť za lepším alebo zostať a zmieriť sa s tým, veď čo keď raz bude lepšie.
jslancik
16.05.17,05:53
v zmluvách býva štandardná klauzula čo sa týka "náplne práce" v zmysle "ostatné podľa požiadaviek nadriadeného". Ak to tam nemáš a máš tam presne špecifikované, čo máš robiť a KOĽKO toho máš robiť, tak nič navyše nerob. Samozrejme následky na seba nenechajú dlho čakať...

Skús si to u zamestnávateľa vykonzultovať, to je jediná cesta. On čaká, čo spravíš. či mu to zožerieš, alebo nie.

btw. nič nepíšeš, že to nestíhaš alebo nezvládaš robiť kvalitne. čiže roboty je tak akurát na jedného človeka (a šéf to vidí). takže jediný problém je plat. Ako vravím, komunikácia.
Alebo mu ukazuj, že je to na teba veľa - rob chyby, nestíhaj termíny (na to ho ale vopred upozorni, s ohľadom na dôležitosť). Lebo život je taký, že na toho somára, čo najviac ťahá, sa ešte viac naloží...
jslancik
16.05.17,05:54
ako si správne napísala: ktorá súvisí...
taiko
16.05.17,05:57
bolo by fajn presne vediet, co robis, co mas v zmluve a co od Teba vyzaduju navyse
Ferdosondo
16.05.17,06:25
Tweety vystihla si to.
Prvá možnosť - je v súčasnosti nepriechodná, pretože som to skúšal a nepodarilo sa.
Druhá možnosť - zatiaľ nie je kde
Tretia - asi len zmieriť sa :(
Ferdosondo
16.05.17,06:30
Skôr som, ale myslel či zamestnanec nemá možnosť sa niekde obrátiť v takomto prípade - odbory, inšpektorát práce...
taiko
16.05.17,08:03
urcite ma moznost. Otazkou ale je, ci chces ( budes )pracovat u zamestnavatela, s ktorym sa sudis
Ferdosondo
16.05.17,08:48
Tak je ako vravíš. Najlepšie keď je človek spokojný a môže v kľude pracovať
Ing. Ľubomír Janoška
16.05.17,10:25
Odbory slúžia odborárom na ich kariéru. Inšpektorát zaberie iba vtedy, keď mu dáš podnet. Sám od seba nekontroluje, či ľudia robia len to, čo majú v zmluve. Väščinou iniciatívne kontroluje čiernu prácu, tam má najúčinnejšie výsledky.
Ing. Ľubomír Janoška
16.05.17,10:26
Mimochodom, táto často používaná klauzula je a priori neplatná pre neurčitosť.