anonym16
16.05.17,14:59
Dobry den,
uvazujem nad hypotekou avsak aktualne nemam moznost zalozit nejaku inu nehnutelnost. Potreboval by som pozemok a financovanie vystavby domu na kluc.
O priblizne 4 az 5 rokov budem mat moznost "zalozit" nehnutelnost rodinny dom v hodnote cca 50 000eur. Napadlo mi, ci by bolo mozno spolocne s priatelkou (spolocny prijem cca 1200 eur) zobrat si spotrebny uver na pozemok a k tomu hypoteku cca 40 000 na byt v ktorom by sme byvali do doby, nez budem mat moznost zalozit nehnutelnost. Potom by som chcel hypoteku navysit alebo refinancovat o dalsie financie cca 50 az 60 tisic na vystavbu domu na pozemku, na ktory budem mat spomenuty spotrebny uver, zalozit by som v tej chvili mohol aj dom ktory som spominal, pripadne splatenu cast bytu.... Byt by som nasledne prenajimal a byvali by sme v postavenom dome.
Chcel by som sa spytat, ci je taketo riesenie vobec realne :)
Dakujem :)
vicktor
16.05.17,14:00
Je to komplikovane a este uvadzas nerealne sumy.
Byt za 40T - mozes ho popisat?
Dom za 50T NA KLUC??? Mozes ho popisat?
Hypoteka sa da navysit iba na uz financovanu nehnutelnost, nie jeden uver aj na byt aj na dom.
Nemas ziadne uspory? Ved potrebujes 3 uvery - pozemok, byt, dom. Ako / z coho to chces splacat?
anonym16
16.05.17,14:05
sumy mam "overene" samozrejme :) byt za 40k v Povazskej Bystrici je absolutne realna suma. Ohladom domov som bol uz tiez na obhliadke v niekolkych firmach realizujucich stavby montovanych domov za sumy 40 a viac tisic euro. Aktualne platim najom a z mojho platu nam s priatelkou este zostava relativne dost a to neratam jej prijem takze po prepocitani hypotekarnych kalkulaciek a podobne nam vyslo ze splatka za spotrebny uver cca 15 az 20 tisic plus splatky hypoteky na cca 40 tisic by nas vysli len o malo viac ako momentalne naklady na najomne a podobne ...
vicktor
16.05.17,14:11
Na pozemok sa neda pouzit hypo-uver? To je zahrada?
Cenu podnajmu neporovnavaj iba s vyskou splatky za byt, potrebujes platit za, elektrinu, plyn a vsetko mozne spravcovi.
anonym16
16.05.17,14:19
respektive nasledne pokial budem rucit druhou nehnutelnostou (rodinnym domom ktory som spominal) nieje moznost stavbu domu financovat druhou hypotekou ? ...
anonym16
16.05.17,14:21
na pozemok neviem ci sa da pouzit hypoteka ... ale to by zrejme neslo zobrat hypoteku na byt a k tomu pozemok ... to je hlupost podla mna :) takze pozemok za spotrebny uver.
Samozrejme to viem ale naklady na elektrinu a podobne mam predsa aj v podnajme :)
vicktor
16.05.17,14:25
Z otazky som nevyrozumel ze zarukou bude INY dom, myslel som ze ten novostavany. Ano, da sa to, len ci/kto bude ochotny riskovat strechu nad hlavou...
Noze daj tie kalkulackove prepocty: 15 tisic spotrebak, sadzba, roky
40T byt, hypo, sadzba, roky a 50T dom, hypo, sadzba, roky
anonym16
16.05.17,14:35
iny dom bude zarukou na "dalsiu" hypoteku ... riskovat budem akurat ten dom nakolko pre nikoho to uz nebude strecha nad hlavou bude to jednoducho dom nakolko v nom aktualne byva matka ale planuje zostat zopar rokov a nasledne koli pohodlnejsiemu byvaniu planuje ist na byt a dom bude cisto moj (to mam dohodnute a v tom problem rozhodne nebude) :) ide mi o to ze tych niekoklo rokov s priatelkou platit podnajom je podla nas zbytocna strata penazi uz teraz sme nechali za vybavenie komplet bytu rozhodne cez 10 tisic a dalsie investicie by chceli ist do rekonstrukcie bytu no kedze nieje nas nechceme v nom nechavat peniaze, preto chceme vlastne byvanie ale na dom to zatial nieje preto by sme chceli zatial kupit lacnejsi byt a potom o niekolko rokov riesit stavbu domu.
Cize tych par rokov by sme mali "len" hypo na byt a spotrebny na pozemok ... to by nas financne nezatazilo nijak "nebezpecne" predbezne nam vyslo cca okolo 180 euro za hypoteku na byt mesacne na 25 rokov a spotrebny uver ccan 300 euro ... do doby nez by sme riesili hypoteku na "druhy" dom, myslim tu novostavbu by sme mali spotrebny uver na pozemok splateny