Roman1
18.07.06,15:57
Podnikateľ fyzická osoba vlastní hotel a zároveň aj býva v priestoroch hotela. Pozor nie je to s.r.o. ani a.s. je to fyzická sosba podnikateĺ.

Hotel platí energiu, plyn atď....., ktorú samozrejme spotrebováva na osobnú spotrebu aj podnikateĺ.

Podľa §8 ods. 3 zákona o DPH ak platiteľ dodá tovar na osobnú spotrebu.....považuje sa takéto dodanie tovaru za protihodnotu.

Môže byť deň dodania aj 31.12. čiže koniec kalendárneho roka, keď v poslednom zdaňovacom období odvedie DPH, alebo musí podnikateľ odvádzať DPH každý mesiac.
Monika Kováčová
18.07.06,14:47
Nemôže byť akože 24 hodín v robote?
ALDA
18.07.06,14:52
Podľa toho akú ma s firmou zmluvu. Môže aj mesačne, štvrťročne, ročne.
Monika Kováčová
18.07.06,14:54
Ak teda nie je 24 hodín v robote, tak by tam mala byť zmluva o prenájme. Zaváňa to koeficientmi.
;)
Milan Benka
18.07.06,16:39
To ako keby urobil zmluvu sám so sebou ? Nie je to nevhodné riešenie ?
va1ke
18.07.06,16:40
A ako sa dá zistiť, že tam býva? Má tam trvalé bydlisko?
Roman1
18.07.06,16:50
má tam trvalý pobyt
Milan Benka
18.07.06,16:59
Podľa mňa zmluvu o nájme sám so sebou nemôže spraviť. Vypočítal by som pomer jeho spotreby k celkovej. Môže to byť trošku zložité, keďže by bolo dobré zohľadniť pri tomto výpočte aj obsadenosť hotela hosťami, prípadne vyňať z toho spotrebu kuchyne. Následne by som účtoval osobnú spotrebu pri každej došlej fa za média.
Iná možnosť je zaviesť merače jednotlivých médii.
Čo z toho je však jednoduchšie ?
ALBO
19.07.06,05:14
Podľa mňa zmluvu o nájme sám so sebou nemôže spraviť. Vyčítal by som pomer jeho spotreby k celkovej. Môže to byť trošku zložité, keďže by bolo dobré zohľadniť pri tomto výpočte aj obsadenosť hotela hosťami, prípadne vyňať z toho spotrebu kuchyne. Následne by som účtoval osobnú spotrebu pri každej došlej fa za média.
Iná možnosť je zaviesť merače jednotlivých médii.
Čo z toho je však jednoduchšie ?
len upresním, tuto odpoved mate v zákone pod § 49/5 predposledná veta (energia=tovar= hmotný majetok iny ako odpisovany)
ALDA
19.07.06,06:00
Dôležité slovko POZOR:D