Maartinka
18.07.06,16:20
PORADCOVIA – POMOZTE!

Som zacinajuci podnikatel a mam trochu chaos, ako mozem zahrnut naklady do podnikania. Mam otazku konkretne ku vydavkom za automobil.

Mam vlastne auto, starsie a lacne (stalo do 30 tis. Korun) – kupila som si ho este pred zalozenim zivnosti. Pouzivam ho na podnikanie. Som z Bratislavy a aj auto vyuzivam len v BA.

1) Som sa docitala, ze si musim viest knihu jazd, t.j. odkial kam som isla a dovod cesty. Kilometre si mam ako ratat? Podla ukazovatela km v aute? Alebo sa to da niekde presne zistit, ze napr. od Hlavnej stanice po Mlynske Nivy je to tolko a tolko km. Ako sa to pocita, aby to bolo spravne?

2) Viem aj, ze za kazdy 1 km pocitam pausal 6,20 SK/1km. To znamena, ze napr. ked za mesiac prejdem 500 km, len to vykratim 6,20 a urobim na to vydavkovy doklad, ze to bol moj naklad za jeden mesiac? Nic viac netreba?

3) Musim mat za kazdy den blocek z natankovania, aby som preukazala, ze som bola autom u klienta. Kolko percent z natankovanej sumy si mozem zaratat do nakladov? Niekde som sa docitala, ze az 80 %. Ale co v pripade, ak nemam blocek z daneho dna?
Zoltán Kovács
18.07.06,14:26
PORADCOVIA – POMOZTE!

Som zacinajuci podnikatel a mam trochu chaos, ako mozem zahrnut naklady do podnikania. Mam otazku konkretne ku vydavkom za automobil.

Mam vlastne auto, starsie a lacne (stalo do 30 tis. Korun) – kupila som si ho este pred zalozenim zivnosti. Pouzivam ho na podnikanie. Som z Bratislavy a aj auto vyuzivam len v BA.

1) Som sa docitala, ze si musim viest knihu jazd, t.j. odkial kam som isla a dovod cesty. Kilometre si mam ako ratat? Podla ukazovatela km v aute? Alebo sa to da niekde presne zistit, ze napr. od Hlavnej stanice po Mlynske Nivy je to tolko a tolko km. Ako sa to pocita, aby to bolo spravne?
Musíš si odsledovať ubehnuté km.

2) Viem aj, ze za kazdy 1 km pocitam pausal 6,20 SK/1km. To znamena, ze napr. ked za mesiac prejdem 500 km, len to vykratim 6,20 a urobim na to vydavkovy doklad, ze to bol moj naklad za jeden mesiac? Nic viac netreba?

3) Musim mat za kazdy den blocek z natankovania, aby som preukazala, ze som bola autom u klienta. Kolko percent z natankovanej sumy si mozem zaratat do nakladov? Niekde som sa docitala, ze az 80 %. Ale co v pripade, ak nemam blocek z daneho dna?

Náhrady sa rátajú nasledovne:

(((cena PHM * priemerná spotreba)/100)+6,20) * ubehnuté kilometre.

A nesmieš zabudnúť na zaplatenie dane z motorových vozidiel. Nakoľko ak nezaplatíš nemôžeš si uplatňovať žiadne náklady na auto.
Barbora.B
18.07.06,14:37
Ubehnuté kilometre zistíš z tachometra na aute. Musíš si viesť knihu jázd - na začiatku a na konci jazdy si opíšeš aktuálny stav kilometrov.
Maartinka
18.07.06,14:44
Dakujem za rychlu odpoved.

Mam este jednu otazku, aka je cena PHM? AK mam napr. 5 blockov za mesiac - vypocitam si z toho priemer a to uvediem ako cenu PHM za dany mesiac? Alebo sa to da aj inak?

Priemerna spotreba je uvedena v technickom preukaze, vsak? Ak mam jednu spotrebu napisanu, tak pouzijem iba ju, nemylim sa?

Zaplatit dan z motoroveho vozidla mam povinnost do 31.januara, nie?

DIKY ZA ODPOVED.
Zoltán Kovács
18.07.06,18:41
1. Máš jeden bloček, z toho môžeš použiť cenu na celý mesiac. Rob to na konci mesiaca, a vyber si ten bloček kde je najdrahší benzín.

2. Áno priem.spotreba je v TP. Ak máš len jednu používaš ju.

3. Nie. daň z motorových vozidiel sa platí do 15. dňa odo dňa prvého použitia mot.vozidla na podnikateľské účely. Samozrejme pomernú časť ročnej sadzby. Musíš vyplniť tlačivo.
Maartinka
19.07.06,15:25
Smith,

diky Ti moc, fakt si mi pomohol. Mam v tom uz konecne jasno.

Martina
Pepa
19.07.06,15:59
Príspevok mažem - súhlas so Smith a Johanka.
Zoltán Kovács
19.07.06,16:50
[quote=Pepa]POZOR - auto nezaradené v majetku firmy, miesto podnikania BA, auto používané v BA - nie je to pracovná cesta - pozri zákon o cestovných náhradách:

1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.


A ako by si uplatňoval náklady na auto nezaradené do majetku firmy, keď napr. účt.kancelária je na Trenčianskej ulici v BA, a cestuje za klientom do Karlovky? Veď je to dobrých pár km, a ešte v meste, kde je spotreba oveľa vyššia.
Johanka
19.07.06,17:08
§ 19ods.2 písm.e/ ZoDP " ...vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom sa činnosť pravidelne vykonáva ....". ... v mieste nie meste ....
Keď mám miesto podnikania BA, xxx ulica a idem klientovi do BA yyy ulica, je to iné miesto ako moje miesto podnikania.

Ešte sa vrátim k dani z MV - uplatňovanie výdavkov na pracovné cesty nie je v Zákone o dani z príjmov podmienené zaplatením dane z MV. Ak daňovník nezaplatí daň z MV, bude sankcionovaný, za nezaplatenie dane, príp. nepodanie daňového priznania k tejto dani.
Pepa
19.07.06,17:26
§ 19ods.2 písm.e/ ZoDP " ...vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom sa činnosť pravidelne vykonáva ....". ... v mieste nie meste ....
Keď mám miesto podnikania BA, xxx ulica a idem klientovi do BA yyy ulica, je to iné miesto ako moje miesto podnikania.

Ešte sa vrátim k dani z MV - uplatňovanie výdavkov na pracovné cesty nie je v Zákone o dani z príjmov podmienené zaplatením dane z MV. Ak daňovník nezaplatí daň z MV, bude sankcionovaný, za nezaplatenie dane, príp. nepodanie daňového priznania k tejto dani.
Fakt som si tieto dve slová nikdy "nerozobrala". Evidenciu jázd pri súkromnom aute používanom na podnikanie som kvôli "tlaku" DU prerábala. uff - ešteže mi to excel rátal sám.
Zoltán Kovács
19.07.06,17:29
§ 19ods.2 písm.e/ ZoDP " ...vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom sa činnosť pravidelne vykonáva ....". ... v mieste nie meste ....
Keď mám miesto podnikania BA, xxx ulica a idem klientovi do BA yyy ulica, je to iné miesto ako moje miesto podnikania.

Ešte sa vrátim k dani z MV - uplatňovanie výdavkov na pracovné cesty nie je v Zákone o dani z príjmov podmienené zaplatením dane z MV. Ak daňovník nezaplatí daň z MV, bude sankcionovaný, za nezaplatenie dane, príp. nepodanie daňového priznania k tejto dani.
Suhlasím. Zaplatenie dane z mot.vozidiel som tam uviedol preto, že sám som zažil situáciu, keď kontrola povyhadzovala náklady na auto a to z dôvodu nezaplatenia dane z mot.vozidla.
Johanka
19.07.06,17:34
Neznalosť zákonov neospravedlňuje ani správcu dane :D . Netreba im "zožrať" všetko , s čím na nás vybehnú. Treba si veriť !!!
STRELEC
19.07.06,17:37
Suhlasím. Zaplatenie dane z mot.vozidiel som tam uviedol preto, že sám som zažil situáciu, keď kontrola povyhadzovala náklady na auto a to z dôvodu nezaplatenia dane z mot.vozidla.Asi by som sa bránil ešte v štádiu prejednávania výsledkov kontroly "v tuške". Musel by som mať výrazný iný dôvod, aby som bol v takomto prípade ticho, alebo namietal len tak nevýrazne.
Pepa
19.07.06,17:45
Neznalosť zákonov neospravedlňuje ani správcu dane :D . Netreba im "zožrať" všetko , s čím na nás vybehnú. Treba si veriť !!!
Pri cestnej dani som sa nedala:D - to chceli vyhodiť 480 tisí!!!!ale evidenciu som prerábala.:eek: A na základe mojej "prerábky" som do toho nahnala aj moju klientku.
andrej_rv
19.07.06,17:57
1. Máš jeden bloček, z toho môžeš použiť cenu na celý mesiac. Rob to na konci mesiaca, a vyber si ten bloček kde je najdrahší benzín.

Neviem, či má tento názor celkom oporu v zákone. Podľa mňa minimálne bez predchádzajúceho "ošetrenia" internou smernicou skôr nie.
Daňovo uznaným výdavkom pri použití vozidla nezahrnutého do obchodného majetku sú v zmysle ZDP § 19 ods. e) - posledná veta: "..náhrady za spotrebované pohonné hmoty ... podľa osobitného predpisu." Tým osobitným predpisom je zákon o cestovných náhradách.
V ZCN - § 7 ods. 4 sa uvádza: "Náhrada za spotrebované pohonné hmoty patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla..."
Podľa písomného vyjadrenia DR SR: "Za cenu pohonnej látky, platnú v čase použitia vozidla, sa považuje cena doložená dokladom o čerpaní pohonnej látky, alebo v zmysle § 35 ZCN cena uznaná ako priemerná cena známa v čase použitia vozidla na trhu.
Ak teda zamestnanec taký doklad o nákupe PHM nemá, môže zamestnávateľ podľa § 35 ZCN použiť cenu obvyklú na trhu v čase použitia vozidla."
Podľa mňa najjednoduchšie a asi najviac v súlade so zákonom a stanoviskom DR SR ako riešenie otázky č. 3 Maartinky by bolo spracovať kratučkú smernicu, v ktorej určí, že:
- pre účely výpočtu náhrad za spotrebované PHM bude v zmysle § 35 ods. 1 ZCN používať priemernú cenu známu v čase použitia na trhu
- za priemernú cenu sa bude považovať desaťdenná priemerná cena podľa zistení ŠÚ SR zo stránky http://www.statistics.sk/webdata/slov/tabulky/benz/benz05n.htm
Smernicou by snáď bolo možné v súlade s § 35 ZCN stanoviť aj iný spôsob určenia ceny (napr. použiť cenu z prvého alebo posledného tankovania v mesiaci), ale použitie priemernej ceny ŠÚ SR sa mi zdá byť viac v súlade s citovaným stanoviskom DR SR.