hana 10
18.07.06,16:34
prosim o vas nazor:
som szoc asi 5 rokov, na slovensku, pracovne vela cestujem do spanielska, ked som sa rozhodovala medzi zdravotnymi poistovnami, vybrala som si spanielsku zdravotnu poistovnu, ktora mi pokryva aj zdravotne poistenie na slovensku samozrejme a odhlasila som si poistenie vo vszp. vtedy som to konzultovala vo vszp, ci je to mozne atd atd, povedali mi, ze to nie je problem. vtedy som im uradne prelozila asi 1000 papierov, odovzdala, oni ma riadne odhlasili, cize k dnesnemu dnu nemam nedoplatok.

dnes som sa dozvedela, ze je to protizakonne! a ze musim doplatit vsetkych tych 4-5 rokov, co som tu poistenie neplatila. vraj ako szoc na slovensku, ktora odvadza dane v SR, som povinna mat zdravotne poistenie v slovenskej poistovni. prosim poradte, dakujem.
Marína
18.07.06,18:42
Nepoteším Ťa. Ak máš založenú živnosť v SR, si povinná platiť odvody do ZP a prípadne aj do SP. Nebola by si povinná platiť, ak by si si bola živnosť prerušila na obdobie, keď sa nachádzaš v Španielsku, alebo živnosť by si si nebola založila v SR ale v Španielsku.
hana 10
18.07.06,19:03
Nepoteším Ťa. Ak máš založenú živnosť v SR, si povinná platiť odvody do ZP a prípadne aj do SP. Nebola by si povinná platiť, ak by si si bola živnosť prerušila na obdobie, keď sa nachádzaš v Španielsku, alebo živnosť by si si nebola založila v SR ale v Španielsku.

SP platim na slovensku, co sa tyka ZP - nevidim dovod preco nemozem platit ZP v zahranicnej zdravotnej poistovni v EU. okrem toho mi to schvalili pred 4 rokmi vo vszp, to sa zmenilo so vstupom do eu alebo to bolo tak aj predtym a len ma zle informovali? to musim cele to obdobie naozaj doplatit? su tam aj penale? neda sa poziadat o odpustenie? mam sa tam ist dobrovolne priznat, alebo cakat, kedy na mna pridu, ak pridu... sa z toho mozem zblaznit. vdaka
jery
18.07.06,21:20
SP platim na slovensku, co sa tyka ZP - nevidim dovod preco nemozem platit ZP v zahranicnej zdravotnej poistovni v EU. okrem toho mi to schvalili pred 4 rokmi vo vszp, to sa zmenilo so vstupom do eu alebo to bolo tak aj predtym a len ma zle informovali? to musim cele to obdobie naozaj doplatit? su tam aj penale? neda sa poziadat o odpustenie? mam sa tam ist dobrovolne priznat, alebo cakat, kedy na mna pridu, ak pridu... sa z toho mozem zblaznit. vdaka

Nemam po ruke zakony, tak ti presne nepoviem ktory je to §, ale je to tak, ako pise Marina.
V ramci EU je zdravotne poistenie viazane vzdy len na jednu narodnu legislativu (snad som to napisal spravne ;) proste si poistena len v jednom state) s jedinou vynimkou, a tou je prave zivnost. Cize v tvojom pripade musis byt zdravotne poistena aj v SR, bez ohladu na to, ci si alebo nie si poistena aj v Spanielsku.
Toto plati urcite len od nasho vstupu do EU, ako to bolo dovtedy neviem presne, predpokladam vsak, ze tam bol rovnaky rezim, ako je teraz pre "neEU" staty - t.j. musis sa predtym odhlasit zo zdravotnej poistovne v SR a byt tam aspon 6 mesiacov... Od vstupu do EU to vsak uz takto nie je.
To schvalenie vo vszp - predpokladam, ze to asi nemas od nich pisomne... Takze predpokladam, ze ti teraz budu tvrdit, ze ti urcite nic take nepovedali, atd atd atd...
Doplatit ci nedoplatit - to je naozaj tazke... Premlcacia doba na zdravotne poistne, splatne do konca roku 2004 je 10 rokov, od zaciatku roka 2005 je 5 rokov... Cize casu maju este dost...
Este ma napadlo - robila si rocne zuctovanie zdravotneho poistenia? Ty by si mala robit typ B, a tam si vycislujes aj ostatne neuhradene zavazky - ak si si vycislila 0 Sk ostatne zavazky, vydrz do konca septembra (splatnost nedoplatkov) a ked ti nic od nich nepride, s vysokou pravdepodobnostou mozes ratat, ze v tom maju bordel :rolleyes: a ze na teba nepridu... A snad by si mohla aj risknut to nezaplatenie.
Ak ta vyzvu na uhradu toho nedoplatku za tie roky, tak ho uhrad a poziadaj o odpustenie uroku z omeskania.
Ale to je len moja rada, Ty si urob tak, ako uznas za vhodne Ty :)
hana 10
19.07.06,06:32
Este ma napadlo - robila si rocne zuctovanie zdravotneho poistenia? Ty by si mala robit typ B, a tam si vycislujes aj ostatne neuhradene zavazky .....
dakujem ti, co sa tyka rocneho zuctovania, vo vszp mi pred mesiacom povedali, ze ked som od nich riadne odhlasena, nemam nic podavat, 5-krat som tej pani veducej povedala, ze som szoc na slovensku, ona mi to potvrdila, ze ziadne zuctovanie ja nepodavam. mam dalsi problem?
hana 10
19.07.06,13:11
prave som zistila, ze k mojmu odhlaseniu zo vszp doslo 1.1.2005, to znamena 1/2 roka po vstupe do EU, to znamena ze uz vtedy to tak platilo, to znamena ze pracovnicka vszp vtedy porusila predpisy, ked ma odhlasila ako szoc bez toho, aby som jej ukazala zrusenie alebo pozastavenie zivnosti... povedala, ze jej stacia potvrdenia, ze mam inu poistovnu, ak je zahranicna, tak vsetko uradne prelozit...

mam nejaku sancu uspiet vo vszp a nedplacat ten rok a pol poistne?
jery
19.07.06,16:26
Tak to je jednoznacne chyba vszp... Na tvojom mieste by som sa len znovu oddnes (alebo od zajtra ;) ) prihlasil do vszp ako poistenec co prisiel z dlhodobeho pobytu v zahranici, vobec by som sa s nimi nebavil o tom, či som bol alebo nebol minuly rok szco...
Proste, ak im tie doklady stacili vtedy na odhlasenie, velmi pochybujem, ze by to sami z vlastnej iniciativy skumali este raz spätne...
STRELEC
19.07.06,17:55
[quote=jery]Tak to je jednoznacne chyba vszp... Na tvojom mieste by som sa len znovu oddnes (alebo od zajtra ;) ) prihlasil do vszp ako poistenec co prisiel z dlhodobeho pobytu v zahranici, vobec by som sa s nimi nebavil o tom, či som bol alebo nebol minuly rok szco...SZČO k registrácii prikladá kópiu živn. listu.
Proste, ak im tie doklady stacili vtedy na odhlasenie, velmi pochybujem, ze by to sami z vlastnej iniciativy skumali este raz spätne...
jery
19.07.06,18:26
SZČO k registrácii prikladá kópiu živn. listu.

Ved OK, tu kopiu k registracii nech prilozi, mne slo o to, ze sa s nimi vobec nema bavit o tom, co bolo alebo nebolo v obdobi, kym nebola prihlasena.
Myslis ze tetuska za pultom bude skumat, kde bola minuly rok, ci mala alebo nemala pozastavenu zivnost alebo tak podobne? Podla mna len zoberie od nej prihlasku, natuka ju a koniec... :)
STRELEC
19.07.06,18:52
Ved OK, tu kopiu k registracii nech prilozi, mne slo o to, ze sa s nimi vobec nema bavit o tom, co bolo alebo nebolo v obdobi, kym nebola prihlasena.
Myslis ze tetuska za pultom bude skumat, kde bola minuly rok, ci mala alebo nemala pozastavenu zivnost alebo tak podobne? Podla mna len zoberie od nej prihlasku, natuka ju a koniec... :)Neviem, ako by som takýto prípad riešil. Ale kým by som sa z toho nejako vymotal, zaregistroval by som sa možno v inej zdrav. poisťovni. Pre všeobecnú by som bol pred rokmi odhlásený klient. Pre novú nový.
Dám si túto tému medzi sledované. Zaujímalo by ma riešenie.
hana 10
20.07.06,06:45
idem zajtra osobne na pobocku vszp, kde mi to vyviedli a dam vam vediet, ako dopadnem.

mam jednu otazku, keby som presla zo szoc na sro, bolo by mozne mat zahranicne zdravotne poistenie? alebo je to ten isty problem, vdaka.
hana 10
20.07.06,19:13
mam jednu otazku, keby som presla zo szoc na sro, bolo by mozne mat zahranicne zdravotne poistenie? alebo je to ten isty problem, vdaka.
jery
20.07.06,19:51
mam jednu otazku, keby som presla zo szoc na sro, bolo by mozne mat zahranicne zdravotne poistenie? alebo je to ten isty problem, vdaka.

Myslis, keby si bola spolocnicka alebo konatelka s.r.o.?
Ak by si zaroven nemala opravnenie prevadzkovat zivnost (resp. ak by bolo to opravnenie pozastavene) tak by ti stacilo byt zdravotne poistena v Spanielsku (alebo v inej krajine EU).
Samozrejme, predpokladam ze zaroven splnas podmienky pre zdravotne poistenie v Spanielsku (prislusne nariadenia EU/EHS)... Ale to zrejme ano, ked tam si poistena.
hana 10
21.07.06,05:19
Myslis, keby si bola spolocnicka alebo konatelka s.r.o.?
Ak by si zaroven nemala opravnenie prevadzkovat zivnost (resp. ak by bolo to opravnenie pozastavene) tak by ti stacilo byt zdravotne poistena v Spanielsku (alebo v inej krajine EU).
Samozrejme, predpokladam ze zaroven splnas podmienky pre zdravotne poistenie v Spanielsku (prislusne nariadenia EU/EHS)... Ale to zrejme ano, ked tam si poistena.
bola by som sama spolocnikom+konatelom, zivnost by som pozastavila.
to znamena, ze v tomto pripade nie som povinna platit zdravotne slovenskej zdrav. poistovni, ak sa preukazem inou, v mojom pripade zahranicnou?
ak je to tak, nevididim dovod, preco pri szoc mi to nedovolia a ako sro ano, hmmmm...
jery
21.07.06,06:31
ak je to tak, nevididim dovod, preco pri szoc mi to nedovolia a ako sro ano, hmmmm...


To s tou zivnostou nie je nas napad, ale nariadenie EHS/EU, ktore sme od vstupu do EU povinni respektovat (a je nadradene nasim zakonom).
Zdravotne poistenie sa podla toho nariadenia vzdy odvija len od jednej narodnej legislativy a je platne v ramci celej EU.
Pricom je tam podmienka, ze ak ma niekdo zivnost v nejakej krajine EU, jeho zdravotne poistenie sa odvija od tejto zivnosti - t. j. musi byt zdravotne poisteny v krajine, kde ma otvorenu zivnost.
Ale na dovody, preco je to prave takto, sa musis asi spytat v Brusseli :) , to ja netusim... ;)
hana 10
21.07.06,16:01
To s tou zivnostou nie je nas napad, ale nariadenie EHS/EU, ktore sme od vstupu do EU povinni respektovat (a je nadradene nasim zakonom).
Zdravotne poistenie sa podla toho nariadenia vzdy odvija len od jednej narodnej legislativy a je platne v ramci celej EU.
Pricom je tam podmienka, ze ak ma niekdo zivnost v nejakej krajine EU, jeho zdravotne poistenie sa odvija od tejto zivnosti - t. j. musi byt zdravotne poisteny v krajine, kde ma otvorenu zivnost.
Ale na dovody, preco je to prave takto, sa musis asi spytat v Brusseli :) , to ja netusim... ;)

vraj aj ako sro musim platit zdravotne.
pripada mi to naozaj logicke, ak mam otvorenu zivnsot v 5 krajinach EU, tak platim v piatich krajinach aj socialne aj zdravotne, ak je to naozaj tak, nechapem naco nam je ta EU.
jery
21.07.06,19:38
vraj aj ako sro musim platit zdravotne.


Nemusis, ak si platis inde v EU.
To ti povedali kde, ze si musis aj tak platit? Skusim hadat - vo VsZP :D
hana 10
22.07.06,11:40
Nemusis, ak si platis inde v EU.
To ti povedali kde, ze si musis aj tak platit? Skusim hadat - vo VsZP :D
povedali mi to vo vszp, ale maju tam taky bordel s prepacenim, ze im uz neverim ani slovo.
hana 10
22.07.06,13:15
pre p. mihala:

dobry vecer p. mihal, vcera mi vas doporucili v informacnom centre podnikatelov v ziline ako odbornika na temu zdravotneho poistenia, uz si ma tyzden prehadzuju pobocky vszp, nikto nevie vyriesit moju situaciu, bola by som rada, pokial by ste si nasiel cas a napisal mi vas nazor, dakujem vam. zhrniem to este raz:

stala sa mi zvlastna vec, som szoc niekolko rokov, bola som prihlasena vo vszp, dna 31.12.2004 ma odhlasili zo vszp na zaklade predlozenia dokladov, ze mam zdravotne poistenie v inej zdravotnej poistovni, konkretne v spanielsku. dovtedy som totizto platila obidve, potom som sa spytala na pobocke vo vszp, ci je mozne rozhodnut sa len pre jednu, a oni mi povedali, ze je to v poriadku, ze mozem. predlozila som vtedy dost vela potvrdeni, uradne prelozenych, podotykam - nepredlozila som ani pozastavenie zivnosti ani ukoncenie zivnosti, oni ma odhlasili, maju ma zaradenu ako "ina poistovna". dovtedy som bola u nich vedena ako szoc. oficialne k dnesnemu dnu nemam ziadny nedoplatok.

nahodou som sa teraz dozvedela, ze to vtedy spravili proti predpisom a ze ja vlastne protizakonne som szoc a neplatim zdravotne poistenie v slovenskej zdravot. poistovni. socialne platim nepretrzite.

otazka je, co s tym? rozhodne nemam chut spatne doplacat rok a pol zdravotne kvoli chybe zamestnancov vszp, na druhej strane mam s tym vazny problem, pretoze prave ziadam o hypoteku a banka mi odmietla uznat moj minulorocny prijem, nakolko som podla nich porusovala zakon a v podstate som pre nich nevieryhodny klient, cize podvodnik.

velmi pekne vam dakujem za vas nazor, prajem pekny vikend
Jozef Mihál
26.07.06,10:27
Je to tak, ak niekto je podľa slovenského zákona považovaný za SZČO (napr. má slovenský živn.list), tak musí byť na Slovensku zdravotne poistený, a to i vtedy, ak je už poistený v inom čl.štáte EÚ.
Nečudujte sa, že VšZP Vás zle usmernila, po prijatí zákona 580 nastal značný zmätok a málokto vedel, ako TO vlastne je.
Preto by ste v pobočke VšZP mali toto dať do poriadku, tj. mala by sa zrušiť Vaša zo zákona neplatná odhláška zo slovenského systému zdr.poistenia a samozrejme mali by ste doplatiť preddavky - 910 Sk mesačne za rok 2005, 966 Sk mesačne za rok 2006 a podať ročné zúčtovanie, typ B, za rok 2005.
hana 10
26.07.06,12:21
je to smutne, ze statna organizacia spravi chybu a obcan na to doplaca. preco nie je mozne, aby si poistovna uznala svoju chybu, k dnesnemu dnu by sme to uzavreli a odteraz by som to samozrejme zacala platit. preco je moj problem, ak si statna institucia dostatocne nevyskoli svojich zamestnancov?

napadla ma jedna vec, mozno by to bolo riesenim, mam dva trvale pobyty, aj v spanielsku aj na slovensku, v spanielsku som samoplatca zdravotneho, nemam tam ziadny pracovny vztah. pomoze mi to? dakujem.
Martinbiro
26.07.06,12:47
asi nie, zivnost mas na slovensku zalozenu a tym mas aj odvodovu pov. na slovensku ,ale mozem sa aj myslit
abel
26.07.06,19:05
Ale prečo potom na nevedomosť úradníkov musí vždy doplácať človek, ktorý to chce mať v poriadku, ale na tom najkompetentnejšom mieste ho uvedú do omylu? Podľa mňa by mali byť takíto úradníci nejako poistení, aby za takéto situácie neznášal sankcie občan. Takže okrem výdavkov na úradne overené preklady dokladov, ktoré nie sú najlacnejšie a boli vlastne zbytočné, bude mať teraz nedoplatok k 30. 6. 2006 celkom 16716.- na poistnom a 5000.- pokutu za nepodanie RZ ZP :mad:
hana 10
26.07.06,21:05
naozaj neviem co s tym, rozmyslam oslovit s touto vecou pravnika. uprimne povedane p. mihal ma svojou odpovedou zaskocil...
STRELEC
26.07.06,21:18
naozaj neviem co s tym, rozmyslam oslovit s touto vecou pravnika. uprimne povedane p. mihal ma svojou odpovedou zaskocil...Vraví sa: "neznalosť zákona nikoho neospravedlňuje". Niekedy je to až moc tvrdá realita. Možno pokus s právnikom výjde, možno to budú len výdavky navyše. Myslím si, že žiaľ skôr to druhé. Neviem si predstaviť, čo by onen právnik žaloval, či obhajoval? Uvedenie v omyl, zodpovednosť za škodu? Kým?, ako?, kedy?, dôkazy?,vznikla škoda? (veď sa len napĺňa zákon)? Zmieril by som sa s osudom, ako sa vraví a snažil by som sa minimalizovať naviac náklady (úroky z omeškania).
Ktovie koľkým ľuďom naša Porada zachránila Sk práve tým, že včas dostali potrebné info, ktoré sa žiaľ k Tebe v pravý čas nedostalo.
Melnick
26.07.06,23:10
naozaj neviem co s tym, rozmyslam oslovit s touto vecou pravnika. uprimne povedane p. mihal ma svojou odpovedou zaskocil...
Tie korunky ,čo dáš právnikovi Ti možno pokryjú 1ročný dlh voči ZP,tiež si myslím,že v radoch,v ktorých chceš hľadať vinníka sa vinníci spravidla nenájdu.:cool: