jojcob
18.05.17,16:53
Má zamestnávateľ právo požadovať moje súkromné telefónne číslo? Nariadili nám v práci v nočnej zmene 3h pohotovosti s možnosťou odísť z pracoviska, ale odchod podmieňujú ponechaním k dispozícii súkromného telefónneho čísla, aby nás mohli v prípade potreby povolať naspäť do práce pred uplynutím času pohotovosti. Musím ho poskytnúť? Nemal by práve zamestnávateľ v takomto prípade poskytnúť pracovníkom služobný telefón?
sosak
18.05.17,15:15
Máš dve možnosti. V čase pohotovosti ostať 3 hodiny na pracovisku, alebo využiť možnosť v čase pohotovosti 3 hodiny byť k zastihnutiu na telefóne, ale to zamestnávateľ podmieňuje poskytnutím tvojho súkromného telefónneho čísla. Ak nechceš využiť druhú možnosť a poskytnúť tvoje telefónno číslo je podľa teba neprijateľné, tak ostaň 3 hodiny na pracovisku. Zamestnávateľ vyšiel v ústrety zamestnancom.
Tweety
18.05.17,15:25
Ak nechceš dať svoje t.č, potom nemôžeš odísť z pracoviska. Takže môžeš poskytnúť a máš výhodu alebo neposkytneš a máš nevýhodu.
misoft
18.05.17,15:53
Nuž - pokiaľ nemáš služobný telefón a pritom máš nejakú pohotovosť doma s tým, že v prípade nutnosti ťa musia kontaktovať - tak má! Ako by ťa vyrozumel, že si potrebný, že sa máš dostaviť na pracovisko? Poštovým holubom? Dymovými signálmi? Telepatiou?
buchač
18.05.17,17:19
1.
- Je bežnou praxou zamestnávateľa, že požaduje súkromné číslo, mail a iné kontakty.
- Pokiaľ sa nič nezmenilo, tak aj v žiadosti o prijatie do zamestnania sa tieto údaje píšu...a pokiaľ viem, tak sa to vôbec nezmenilo a funguje od od čias socíku.
- ak niekto číslo nedá k dispo s dôvodom, že nemá telefón, tak mu to žiaden personalista proste neuverí. Ale číslo proste dať nemusí.

2.
- Právo má a či nemá...veď je to v podstate jedno
- Keď pracovník číslo neposkytne, nemusí sa dozvedieť určité informácie, ktoré sú len k jeho osohu.

3.
- Služobný mobil zamestnávateľ poskytuje len určitým zamestnancom.
- Tiež je otázkou, ako by sa ten služobný mobil vrátol na pôvodné miesto (trebárs majstrovi), kde by si ho ďalší pracovník v pohotovosti vyzdvihol
- Tiež je otázkou, kto by zodpovedal za prípadné poškodenie, poruchy...atď.
- Ďalšou otázkou je aj zneužívanie služovného mobilu na súkromné účely
- Takže v tomto prípade je jednoduchšie pre zamestnávateľa vyrozumieť zamestnanca na jeho súkromné číslo

4.
- Výhody a nevýhody už spomenuli iní, nebudem opakovať

P.S.:
Mal som služobný mobil, no šéfovia vedeli aj moje súkromné číslo.
Poskytol by som Ti kľudne aj iné (o tých výhodách) informácie, lenže tie nie sú veľmi pre net. ;)
jojcob
18.05.17,17:47
Problem je, ze zamestnavatel zneuziva zamestnancov. Robim ako vypravca na zeleznicnej stanici a v nocnej zmene od 0:00 do 3:00 nam nariadil prerusenie zmeny s pohotovostou v ramci pracovnej zmeny, z coho vyplýva, ze mozem odist a netrvaju na tom, aby som bol na pracovisku. Doteraz sme ostavali, platia nam 20% z min hodinovej mzdy, ale hocikedy pustia vlak a potom dodatocne rano daju vediet, ako sa pohotovost zmenila a ako ju mame zapisat. Napr. vlak pustia 0:40 a rano nam dispecer zavola, ze pohotovost bola az od 1:00 do 3:00. Alebo prejde vlak o 2:15 a rano dispecer zavola, ze pohotovost bola od 0:00 do 2:05. Proste neplatia skoro nic, ale vlaky si bez upozornenia pustaju podla potreby. A samozrejme cas tejto pohotovosti sa nezapocitava do pracovneho casu. Ak by sme mali pohotovost na pracovisku, tak by to sice tiez nebolo ktovieako platene, ale aspon by sa cas pohotovosti pocital do pracovneho casu. V ziadnom nasom internom predpise nie je napisane, ze mam dat niekomu akekolvek t.c., ale je tam napisane, ze mam byt k dispozicii zamestnavatelovi. Ja som ochotny byt k dispozicii, ale nie som ochotny im nechavat svoje t.c. a byt zadarmo ako na spagatiku. Dost uz, ze s vlastnym telefonom musim obvolavat roznych nasich majstrov pri opravach a poruchach, kde vsetci sluzobny mobil maju, len vypravca nie.
misoft
18.05.17,20:13
mimotemy
Hádam nechceš naznačiť týmto "ale hocikedy pustia vlak a potom dodatocne rano daju vediet", že tie vlaky sa vypravujú len tak, hala-bala - bez grafikónu? To môžeš rozprávať lastovičkám na drôtoch!
Každý vlak (vlaková súprava, manipulačný vlak, lokomotívny vlak) sa riadi grafikónom dopravy!

Ja nie som železničiar, ale čo to o železničnej doprave viem....naučil som sa to vďaka simulátoru - Trainz Railroad Simulator - tam sa tiež stanovujú návestné predpisy, dajú sa nastaviť grafikóny....
jojcob
18.05.17,20:20
Grafikonom sa v reale riadia len osobne vlaky. Nakladne vlaky chodia kedy sa hodi a vypocita sa len ich naskok alebo meskanie oproti grafikonu. Nie kazdy nakladny vlak ide kazdy den. Nakladne vlaky idu, ak je zataz, tie co nejdu sa odrieknu. Nezabudni si nabuduce zahrat FIFU a prihlasit sa do repre, lebo si viackrat obral Ronalda :-)
buchač
18.05.17,20:29
jojcob (Dnes 20:47) Dost uz, ze s vlastnym telefonom musim obvolavat roznych nasich majstrov pri opravach a poruchach, kde vsetci sluzobny mobil maju, len vypravca nie.
===================
Akých "našich majstrov" teraz máš na mysli ?
Nejakých z TSS, TD, EU, MO, prípadne iných ? Tých predsa neriadi výpravca, ale niekto úplne iný. Výpravca je o niečom inom.

Ten zvyšok príspevku, čo si napísal ?
Hm...to akože fakt myslíš vážne ?

Vcelku by ma aj zaujímalo, že o ktorú žel.stanicu sa jedná.
-------------------------------
Ak by som sa vrátil k pôvodnej otázke ? Nejak mi uniká jej zmysel.
Lebo pohotovosť je predsa to, že je zamestnanec doma, má síce voľno, no v prípade nutnosti musí isť do roboty.
Lenže tu vravíš niečo úplne iné...úplný opak.
Dokonca vyplakávaš, že nemáš zaplatenú dobu, počas ktorej nie si na pracovisku.
jojcob
18.05.17,20:39
myslel som Navestnych majstrov, pripadne tratovakov. Oni maju sluzobne telefony, ja nie. Stastie je, ze mam neobmedzeny pausal, tak im volal z mojho telefonu, ked ich potrebujem. Ja ich sice priamo neriadim, ale k vykonu prace ich potrebujem. A cely moj prispevok myslim vazne. Takto funguju vsetkystanice v OR Trnava, ktore maju v noci prerusenu zmenu.
vicktor
19.05.17,05:45
Co sa da robit na pracovisku v noci pocas pohotovosti? Spis? Potom cesta domov a naspat je len ostara a strata casu.
Ak nespis, doma mozes za ten cas spravit nieco uzitocne, ja by som volil toto druhe.
Ale nerozumiem ze ak o polnoci odides domov a o 40 minut pustia vlak - to sa nevedelo ze vlak je na ceste do stanice?
Som zvedavy kedy sefovia vymyslia ze mas pohotovost 24 hodin denne a robis x-krat 5 minut len ked vlak prefrci stanicou.