janulienka janička
19.05.17,11:29
aký je medzi nimi rozdiel?
misoft
19.05.17,09:40
Podľa toho, ako sa to vezme.
Po konštrukčnej stránke bytovka i činžiak sú skoro rovnaké - je to obytná budova - teda stavebný objekt, v ktorom sú jednotlivé bunky (byty) určené na ubytovanie, na bývanie a vybavené základným technickým zariadením (voda, elektrina, plyn, odpad, nebytové priestory), potom sa rozdeľujú len podľa toho, akým spôsobom sú postavené (tehla, tvárnice, panely).
Avšak pomenovanie pochádza z minulosti: bytovkou sa označovali budovy, v ktorej často boli byty vo vlastníctve obyvateľov (neplatili nájom, len platili za dodávané služby). Činžiak je odvodený od starého slova ČINŽA - teda nájomné, t.z. obyvatelia jednotlivých bytov ich mali len pridelené a za to, že tam bývali, platili nájom tomu, komu celý tento obytný blok (dom) patril spolu s dodanými službami.

Dnes - keď skoro všetci sú vlastníkmi (časť je len nájomníkmi) - toto rozdelenie sa uplatňuje len na konštrukčnú stránku - bytovka postavená klasicky tehla/tvárnica a do výšky max. 5-tich nadzemných podlaží a činžiak postavený z prefabrikovaných panelov od výšky 4-och do 13-tich nadzemných podlaží. Vyššie sa už (zastaralo) používa pomenovanie vežiak (niekedy aj výšková budova).

Stačí takto laické vysvetlenie?
avalik
19.05.17,09:44
Otázka:Aký význam majú slová činžiak a panelák a ktoré z nich je spisovné?
Heslá: činžiak, panelák vežiak, bytovka, bytový dom, obytný dom
Odpoveď:
Významy slov činžiak a panelák nájdete v lexikografických príručkách slovenského jazyka, ktoré sú sprístupnené na stránke Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV http://slovniky.korpus.sk. Obe slová sú spisovné, ale majú hovorový charakter. Význam slova činžiak bol pôvodne „nájomný dom“. Majiteľovi bytového domu platili nájomníci bytov nájomné, takzvanú činžu, podľa čoho sa takýto dom nazval činžiak. Štylisticky neutrálne synonymá hovorového výrazu činžiak sú obytný dom, bytový dom, bytovka. Slovom panelák sa pomenúva dom postavený z panelov a jeho štylisticky neutrálne synonymum je panelový dom. Vysoký dom sa nazýva výšková budova alebo hovorovo vežiak.



Čítajte viac: http://jazykovaporadna.sme.sk/q/7750/#ixzz4hW4u50GF
Mária27
19.05.17,10:42
ja teda stále neviem, v čom bývam :) , ale mi je to jedno
Valcake
19.05.17,11:37
Podľa toho bývame v panelákovej bytovke..??!!!
avalik
19.05.17,11:45
Ja byvam v bytovom dome - panelaku :)
Oliwa
19.05.17,12:06
V mojom ponímaní: činžiak je z panelov, bytovka z tehál... bývala som v oboch... 12 posch. činžiak/panelák so 60 bytmi a 1 posch. tehlová bytovka so 4 bytmi... Rozdiel obrovský...
vicktor
19.05.17,12:14
Mala fakticka poznamka: obytny dom moze byt aj taka stavba ktora je neobyvatelna - ako napriklad ta co nedavno zhorela v ZA na Bratislavskej alebo panelakove bytovky na Luniku.

Maria, platis cinzu/najomne alebo neplatis? V tom byvas.
kopretinka
19.05.17,13:56
a u nás je 13-poschodový a volá sa vežiak :---
vicktor
19.05.17,14:04
To muselo dát práce a přitom ta otázka taková blbost... :)
sito
19.05.17,14:32
Definícia?

1. Nehnuteľnosť.
2. Stavba.
3. Bytový domu.
avalik
19.05.17,19:32
v nasom dome byvaju vlastnici aj najomnici - tak ako nazvat nas dom? :)
vicktor
20.05.17,06:51
Vlastnici byvaju v bytovom dome a najomnici byvaju tiez v bytovom dome. :)
sito
20.05.17,13:29
:D:D:D

Mária27 (Včera 12:42) ja teda stále neviem, v čom bývam , ale mi je to jedno

Valcake (Včera 13:37) Podľa toho bývame v panelákovej bytovke..??!!!

Oliwa (Včera 14:06) V mojom ponímaní: činžiak je z panelov, bytovka z tehál... bývala som v oboch... 12 posch. činžiak/panelák so 60 bytmi a 1 posch. tehlová bytovka so 4 bytmi... Rozdiel obrovský...

kopretinka (Včera 15:56) a u nás je 13-poschodový a volá sa vežiak

avalik (Včera 21:32) v nasom dome byvaju vlastnici aj najomnici - tak ako nazvat nas dom?

OZ, § 119, ods.1 a2

"(1) Veci sú hnuteľné alebo nehnuteľné.

(2) Nehnuteľnosťami sú pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom.

§ 152, ods. 1

(1) Osobitný zákon upravuje vlastníctvo k bytom a nebytovým priestorom."

182/1993, § 2, ods. 2

"(2) Bytovým domom (ďalej len „dom”) sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov."

--- Ostatné sú synonymá: barak, búda, chajda, budova, panelák, vežiak, činžiak, dom hrôzy, atď.. ---

"aký je medzi nimi rozdiel?"

Bytovka.

Mužský rod, Bytový dom. Žensky rod, bytovka, že? Alebo, bytová domina?

Činžiak, kedysi dom s obchodmi nad ktorými boli byty na bývanie, súkromný. Nájomca platil činžu.

Dnes. Viacúčelový dom, multifunkčný.

Stavebne, materiál, z tehál, z kvádrov, z betónových panelov, liateho betónu. oceľové konštrukcie, atď..

:D:D:D
sito
20.05.17,16:09
No hovado!
janulienka janička
20.05.17,16:30
v stavebnom zákone je:
§ 43b
Bytové budovy
(1) Bytové budovy sú stavby, ktorých najmenej polovica podlahovej plochy je určená na bývanie. Medzi bytové budovy patria
a) bytové domy,
b) rodinné domy,
c) ostatné budovy na bývanie, napríklad detské domovy, študentské domovy, domovy dôchodcov a útulky pre bezdomovcov.

Ale, čo v takom prípade, keď VZN o komunálnom odpade rozlišuje obyvateľa bytovky a činžiaku? V čom bývame?
misoft
20.05.17,17:08
Nuž potom samospráva nevie, čo píše.... Mali by rozlišovať obyvateľ bytového domu a rodinného domu....
U nás vo VZN je len definícia bytový dom.....obyvateľ bytového domu (čo je správna definícia).
sito
20.05.17,18:09
Nuž, čo? Úrad, úradník, úradníčka!
janulienka janička
20.05.17,19:04
Musím navštíviť mestský úrad, aby som sa zaradila a po presťahovaní vedela aké práva a povinnosti vlastne v novom bydlisku mám.
Oliwa
20.05.17,20:44
Sorry, ale nerozumiem, o čo Ti ide, keďže spomínaš VZN a komunálny odpad. Má snáď definícia Tvojho príbytku vplyv na jeho/Tvoje produkovanie, odvoz či nebodaj cenu? Veď sa platí podľa počtu osôb v nehnuteľnosti...
kopretinka
20.05.17,20:48
???
misoft
21.05.17,07:16
Ach jaj...Janulienka..... stačí si prečítať VZN o správnych poplatkoch z tvojho mesta... tam bude na 100% poplatok za OLO na osobu a deň, bude tam výmera dane za nehnuteľnosť za m2.... a mnoho ďalších vecí.
VZN musí byť voľne dostupné na nástenke samosprávy a pokiaľ majú svoj web (čo už musia mať, nakoľko sú povinní zverejňovať zmluvy v rámci mesta) - tak aj tam bude voľne dostupné....
sito
21.05.17,07:43
No, mínuskár! :D
sito
21.05.17,07:48
Biely - čierny, nemôže. Bytovka - činžiak?
vicktor
21.05.17,07:52
Oliwa, misoft, nebudte si taki isti. U nas sa plati za vysypanie kybla a odvoz. Rokmi kolisal pocet byvajucich v nasom RD medzi 2 az 8 a stale platim za nadobu.
vicktor
21.05.17,07:54
janulienka, zarad sa podla toho kto za smeti plati menej. :)
sito
21.05.17,09:07
Ak sa netrafila na prvý krát? Bude sa sťahovať z bytovky do činžiaku, či z činžiaku do bytovky? :);)
korela
21.05.17,09:07
Nie je v príspevku smail, tak zareagujem.
Viacposchodové domy sa nestavali iba z panelov, viď "Na výstavbu vežových domov použili tradičný materiál, tehly. - http://www.ruzinovskeecho.sk/clanok/vezove-domy-v-ruzovej-doline" Ani Manderla a iné stavby na Slovensku neboli iba z panelov.
buchač
21.05.17,09:45
korela (Dnes 11:07) Nie je v príspevku smail, tak zareagujem.
===================
DETTO...

Najprv dám teraz smajlíkov :confused: :eek:

Teraz dám odpoveď formou otázky.
Čítala si aj príspevky od iných ?

...a pridám aj iný názor.
Mrakodrapy sa nestavajú ani z tehál a ani panelov.
Takže do akej kategórie by si to TY dala ?
vicktor
21.05.17,10:08
V USA som videl tehlove domy aj 25 poschodove, na tie casy by ich Slovaci bez vahania nazvali mrakodrapmi.
misoft
21.05.17,10:10
Počul som však aj iný výraz pre paneláky na sídliskách - králikárne....:D:D:D
sito
21.05.17,10:15
Výšku si si všimol, že? A šírku, hrúbku múrov, nie?
misoft
21.05.17,10:15
vicktor..... ako sa platí, kde sa platí, koľko sa platí za smetie - to si predsa URČUJE samospráva! A musí to byť vo VZN....
Katy a R
21.05.17,10:25
Jáj ... nakoniec vysvitlo - že potrebuješ ujasniť kvôli plateniu KO (smetí) ... pretože máte divnú definíciu vo VZN ??? - si mohla hneď napísať!
myslím, že si nemusíš robiť starosti - lebo za smeti sa platí buď za osobu a deň, alebo druhý spôsob je za množstvo (nádoby a ich vývoz).
Aj keď v tom tvojom prípade to nemusí byť na 100% - ktovie čo ešte máte v tých VZN;)
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582
sito
21.05.17,10:27
Dušan, a čo si myslíš, že pre bežných občanov tohto štátu pri cene bytu na m2 1 000 - 1 500 € stavajú developeri dnes?
misoft
21.05.17,10:29
Ešte sa môže použiť pre definíciu jeden názov - králikáreň.....:D:D:D
sito
21.05.17,10:31
Smeti vyplávali na povrch. Podstata otázky je definícia bytovky a činžiaku. A rozdiel medzi nimi.
sito
21.05.17,11:04
No, niekde sa inšpirovali holienčíkom. Platba za nádobu, smetiak, popelnicu. A za odvoz, žetóny. Komu viac krát odvezú odpad, viac žetónov odovzdá smetiarom. Viac odovzdaných žetónov, viac penazí, vyššia úhrada za odvoz smetí.
Kabaka123
21.05.17,11:22
V mojom ponímaní je bytovka, kde býva len niekoľko rodín. Činžiak, vežiak aj panelák bol už spomínaný a vysvetlený.

My bývame v 10. poschodovom činžiaku - paneláku - vežiaku :)
Sme nájomníci a činžu platíme majiteľovi.:)

Bytovka

http://www.vavinvest.com/sk/projekty/byvanie/byty_v_banskej_bystrici_lokalita_suchy_vrch.php
sito
21.05.17,11:51
A to vedľajšie? Podľa čoho platíte za odvoz smetí, komunálneho odpadu? Podľa vežiaku, paneláku, či činžiaku?
Kabaka123
21.05.17,16:45
netuším, lebo komunálny odpad sa platí podľa trvalého pobytu, takže za smeti platím mame, ktorá mi vyrátal čiastku na hlavu
vicktor
22.05.17,07:38
misoft: "ako sa platí, kde sa platí, koľko sa platí za smetie - to si predsa URČUJE samospráva! A musí to byť vo VZN...." - s tymto suhlasim

misoft: "stačí si prečítať VZN ... tam bude na 100% poplatok za OLO na osobu a deň" - s tymto som nesuhlasil (a nadalej nesuhlasim)
korela
22.05.17,13:06
bytovka -ky -viek ž. 1. ▶ obytný dom s viacerými bytovými jednotkami: tehlová, panelová b.; trojposchodová, rozostavaná b; obecné, družstevné bytovky; vchody, pivničné priestory bytoviek; bývať v bytovke; zabočiť k protiľahlej bytovke
http://slovniky.juls.savba.sk/?w=bytovka&s=exact&c=f97d&d=kssj4&d=psp&d=sssj&d=scs&d=sss&d=peciar&d=hssjV&d=bernolak&d=obce&d=priezviska&d=un&ie=utf-8&oe=utf-8#
korela
22.05.17,13:25
Včera bolo asi málo príspevkov, nebolo na čo reagovať. :-)))
Mne je to jedno, kto zareagoval ako prvý na doplnenie otázky, ale na taký nezmysel sa nedá nereagovať "V mojom ponímaní: činžiak je z panelov, bytovka z tehál."

Riešte zadanie, a nie, kam by som to zaradila ja, ak si chce niekto rozšíriť svoj obzor, môže si sám naštudovať konštrukčné systémy. Aj s mrakodrapmi.
Alebo, čo som kde videl ..., resp. králikárne. Čo by niektorí zato dali, aby sa k nim dnes dostali.
Áno, svoj príspevok som napísala po prečítaní od avalik. A?
vicktor
22.05.17,14:02
...ibaze kraliky neplatia za likvidaciu odpadu, ktory produkuju.
Leda ak vlastnym zivotom.
misoft
22.05.17,15:00
Konštatovanie: nepochopil si to. Mesto, obec, samospráva si vo svojich VZN určuje miestne poplatky - takže určí aj poplatok za tuhá komunálny odpad. (Ak s tým nesúhlasíš - potom si preštuduj patričné zákony. Mesto, obec, samospráva si vo VZN môže akoukoľvek zreteľnou formou napísať a určiť, kto, koľko, za čo má platiť pri produkcii TKO - takže či určí množstevný zber (čo sú tie tvoje vrecia a kýble), alebo paušálny za osobu a deň - stále je to určenie výšky poplatku. Ak s tým opäť nesúhlasíš - tiež si prečítaj zákony.
Množstevný zber sa určuje u rodinných domov, paušálny (osobodeň) sa určuje v prípade bytových domov (lebo tam nie je možn presne na kýbel určiť, kto koľko kýblov vyniesol). Ak s týmto nesúhlasíš - si diletant....
Mimochodom - hore v názve otázky je pojem "bytovka, činžiak" - takže ak by sme sa už bavili o odpadoch - tak by pripadal jedine paušálny poplatok (osobodeň).
vicktor
22.05.17,15:18
Naco sa tu ohanas kadejakymi zakonmi? iba co vypustas dymove clony, nechces priznat ze to prve si napisal zle - diletantsky "na 100% je tam ...". Moze to tam byt, ale na 100% sotva. Je to tam tak ako to urad naformuloval. Neviem ako, priznavam ze nie som jasnovidec, ani ty nie si, ale myslis si to.
misoft
22.05.17,15:38
Pokiaľ nie si jasnovidec - tak čítaj: http://www.epi.sk/zz/2004-582#p2 §2, ods.2, §79 a hlavne §83, ods1!!!!
Je to tam jasne napísané.... A vyššie som napísal rozdiely rozpočtu medzi RD a BD..... Mesto si predsa nemôže (ala Jánošík) vyrúbiť poplatky, ako sa jej zapáči.
avalik
22.05.17,16:45
misoft, poplatok za odpad nie je "spravny poplatok", je to "miestny poplatok"
avalik
22.05.17,16:57
Dopln o ktore mesto ide
Ing. Ľubomír Janoška
22.05.17,19:01
VZN čoby všeobecne záväzný právny predpis sa má riadiť legislatívnymi pravidlami tvorby zákonov. Ak VZN nepoužíva právny jazyk, je to dôvod napadnúť ho protestom prokurátora.
janulienka janička
23.05.17,06:51
Prepáčte, som v časovom strese. Sťahujem sa a predtým prerábam byt. Preto mám i iný odpad. Niekam ho musím vyviesť. Preto som si čítala VZN o komunálnych odpadoch v mojom novom bydlisku a narazila na rozlíšenie tohto odpadu z bytovky a činžiaku. Áno, inak po prihlásení budem platiť poplatok za osobu na rok. Ale špecifické prípady sa tiež musia riešiť. Ďakujem.
vicktor
23.05.17,07:33
...tak to si si dovolila...
Oliwa
23.05.17,09:33
Dievča moje, mohla si to uviesť už v zadaní, že potrebuješ riešiť stavebný odpad, či? Len prečo študuješ VZN o komunálnom odpade, keď sutinu nemôžeš dať predsa do kuka nádoby, resp. bežného kontajnera na kom. odpad, či...? Ak nevieš nájsť čo potrebuješ vo VZN, zavolaj si rovno na odbor Vašich komunálnych služieb, resp. obecný úrad, či...?
sito
23.05.17,10:13
p. Inžinier " Ak nejde mohamed k hore, príde hora k mohamedovi. " Základný zákon je Ústava SR. Tá zabezpečuje občanom ich práva. No zároveň článkom 13, ods.1, písm. a. je možné občanom uložiť povinnosti.

"Čl. 13

(1) Povinnosti možno ukladať

a) zákonom alebo na základe zákona, v jeho medziach a pri zachovaní základných práv a slobôd, "

Takže, Ústava je ako hlava chobotnice. Zákony sú ako jej chápadla, postupne sa zužujú až k zakončniu chápadiel, chápadla. Má to svoj účel. Taktiež každý zákon má svoj účel, podstatné je, aby sa vždy na nižšej, užšej úrovni konalo v jsúlade s vyšším zákonom. VZN je vlastne koniec chápadla, chobotnice. A ten by mal byť slúžiť v prospech občanov. Teoreticky! Reálne??? Ak nejaký článok, chápadla chápe koná v rozpore so zákonom je jeho konanie protiprávne. Ako keď chobotnica príde o polovicu chápadla, tá chýbajúca jej už neslúži, nemôže. No na úradoch, u ľudí je to inak, slúži, slúžia ďalej bez pochopenia veci.

I takú odpoveď môže občan dostať " skutok sa nestal " A súdne rozhodnutia, nie vždy sú v súlade s chápadlami. Ale treba ich pochopiť v mene republiky.

"Preto som si čítala VZN o komunálnych odpadoch v mojom novom bydlisku a narazila na rozlíšenie tohto odpadu z bytovky a činžiaku."

Snáď nám janíčka napíše ako jej to VZN na tom úrade vysvetlia. Teda rozdiel medzi bytovkou a činžiakom, a rozdiel medzi povinnosťou občana uhradiť poplatkot za odvoz komunálneho odpadu, smetí v jej novom bydlisku.

Nech sa jej darí, nech si to užíva!
misoft
23.05.17,13:24
avalik - vďaka za opravu.... moja chyba - zle som formuloval.....
sito
24.05.17,08:33
Taliani majú taký seriál, o ...
Oliwa
24.05.17,08:37
Viktor, u nás sa prideľujú nádoby podľa počtu osôb - takže napr. RD 4 osoby - 1 nádoba na komunálny odpad, 1 hnedá na bioodpad, 5 osôb - 2 nádoby na KO, 2 na bio... Počet obyvateľov si prihlasuje/reguluje predsa každý sám...
sito
24.05.17,09:08
"miestny poplatok" Noo, peniaze nakoniec skončia u správy miesta, obce, mesta, že? Správa ho vyrubí. Aj utratí.
sito
24.05.17,09:14
Ako sa nám to rozvetvilo.
vicktor
24.05.17,09:16
Oliwa, tak to je este horsie ako u nas.
Ked sme boli 7 s 2 tyzdnovym intervalom sme 120 l nadobu zriedka zaplnili do 3/4. Teraz sme 2, naplnime 1/4. Mesacny interval nechceme, uz teraz to po 10 dnoch riadne smrdi.
Nasi susedia iba dvaja kazdy tyzden nedokazu zatvorit vrchnak.
korela
24.05.17,11:58
Možno mimo témy, v BA OLO ponúka takúto službu od minulého roku https://www.olo.sk/olo-prichadza-s-novou-sluzbou-olo-taxi-mobilny-zberny-dvor/, práve pre tých, ktorí svoj objemnejší odpad nemajú ako odviezť do zberného dvora a pod.
JAJA11
24.05.17,12:06
Tak ja som bývala v tehlovom činžiaku :D. Jednalo sa o 2-poschodový tehlový dom, ktorý bol poriadne dlhý, mal 6 vchodov a v každom vchode 9 bytov....
neskôr sa tam začali stavať paneláky a tie vytiahli na 8 až 10 poschodí.
Bytovkou som nazývala vždy 4-6 bytové jednotky, čiže niečo blízke rodinnému domu :o
Ale či existuje nejaká definícia, tak to netuším :cool:;)
vicktor
24.05.17,12:32
Tak to si byvala v tehlovej bytovej cinzovej slizovke. :)
JAJA11
24.05.17,12:59
:-D
Robert59
24.05.17,16:04
myslím, že v tom nie je žiadny rozdiel, možno len materiál z ktorého ty byty boli postavené.
sito
25.05.17,03:33
"V mojom ponímaní: činžiak je z panelov, bytovka z tehál."

V podstate to nie je podstatné z čoho sú obvodové časti bytu, spoločné časti bytového domu. Janka potrebuje zistiť podstatnú vec. Koľko zaplatí za odvoz vyprodukovaného odpadu v byte a prečo? Či kvôli panelom a či tehlám?

"Čo by niektorí zato dali, aby sa k nim dnes dostali."

100 %, 100 %, 100, % ...
Miloš Mičega - CIMOM TN
02.06.17,21:06
Činžiak je sleng.

Paragraf 43b stavebného zákona

§ 43b
Bytové budovy
(1) Bytové budovy sú stavby, ktorých najmenej polovica podlahovej plochy je určená na bývanie. Medzi bytové budovy patria
a) bytové domy,
b) rodinné domy,
c) ostatné budovy na bývanie, napríklad detské domovy, študentské domovy, domovy dôchodcov a útulky pre bezdomovcov.
(2) Bytový dom je budova určená na bývanie pozostávajúca zo štyroch a z viacerých bytov so spoločným hlavným vstupom z verejnej komunikácie.
(3) Rodinný dom je budova určená predovšetkým na rodinné bývanie so samostatným vstupom z verejnej komunikácie, ktorá má najviac tri byty, dve nadzemné podlažia a podkrovie.
(4) Byt je obytná miestnosť alebo súbor obytných miestností s príslušenstvom usporiadaný do funkčného celku s vlastným uzavretím, určený na trvalé bývanie.
(5) Obytná miestnosť je miestnosť, ktorá svojím stavebnotechnickým riešením a vybavením spĺňa podmienky na trvalé bývanie.
(6) Príslušenstvo bytu na účely tohto zákona sú miestnosti, ktoré plnia komunikačné, hospodárske alebo hygienické funkcie bytu.
Miloš Mičega - CIMOM TN
02.06.17,21:08
Cinziak je sleng

Výňatok zo stavebného zákona

§ 43b
Bytové budovy
(1) Bytové budovy sú stavby, ktorých najmenej polovica podlahovej plochy je určená na bývanie. Medzi bytové budovy patria
a) bytové domy,
b) rodinné domy,
c) ostatné budovy na bývanie, napríklad detské domovy, študentské domovy, domovy dôchodcov a útulky pre bezdomovcov.
(2) Bytový dom je budova určená na bývanie pozostávajúca zo štyroch a z viacerých bytov so spoločným hlavným vstupom z verejnej komunikácie.
(3) Rodinný dom je budova určená predovšetkým na rodinné bývanie so samostatným vstupom z verejnej komunikácie, ktorá má najviac tri byty, dve nadzemné podlažia a podkrovie.
(4) Byt je obytná miestnosť alebo súbor obytných miestností s príslušenstvom usporiadaný do funkčného celku s vlastným uzavretím, určený na trvalé bývanie.
(5) Obytná miestnosť je miestnosť, ktorá svojím stavebnotechnickým riešením a vybavením spĺňa podmienky na trvalé bývanie.
(6) Príslušenstvo bytu na účely tohto zákona sú miestnosti, ktoré plnia komunikačné, hospodárske alebo hygienické funkcie bytu.
sito
03.06.17,06:04
Bytovka, tiež sleng.
vicktor
03.06.17,06:58
"najviac dve nadzemne podlazia" - za nadzemne podlazie sa povazuje aj prizemie?
Poznam RD kde sa z ulice vchadza na "prizemie", ktore je na najvyssom podlazi. :)
Je to na strmom svahu a po schodoch sa da zist na dalsie dve sice nizsie, ale z druhej strany tiez nadzemne podlazia. Takze su spolu tri.
sito
03.06.17,07:51
A podľa teba, čo je to, čo si uviedol? Bytovka, či činžiak?
vicktor
03.06.17,08:17
Ani jedno, ani druhe - pisem RD. Radsej odpovedz na otazku.
sito
03.06.17,08:24
To aj ja som videl poschodový rodinný dom, ktorý nie je bytovka, ani činžiak. Ba dokonca aj trojposchodový. Na rovinu, na rovine!