vvlasto.ke
19.05.17,19:58
Sú nejaké špeciílne podmienky, ktoré musím splniť, aby som dostal stavebné povolenie na pozemku, kde je Chránené vtáčie územie?
pavol54
19.05.17,18:32
Presný zoznam vyjadrení inštitúcií k stavebnému povoleniu ti dodá stavebný úrad.
Rozdiel je ak ho žiadaš ako súkromná osoba a rozdiel je ak ho žiadaš ako podnikateľ.
misoft
20.05.17,07:05
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1976-50#cast2-oddiel3
§47 ods.a
V tvojom prípade - ak sa Životné prostredie vyjadrí, že stavba by narušila princípy a význam chráneného územia - stavebné povolenie nedostaneš. Chránené územie je zriadené štátom, takže je nad územným rozhodnutím obce - v tomto prípade obec nemôže povolenie vydať.
vvlasto.ke
20.05.17,07:17
takže rozhoduje úradník, či už štátny alebo samospráva (aj so všetkými svojimi malosťami) ...pochopil som to správne?
misoft
20.05.17,07:29
Samospráva rozhodne, že áno.... lenže keďže je potrebné aj vyjadrenie štátneho orgánu, ktorý chránené územie zriadil - zákon 543/2002 O ochrane prírody a krajiny - §9 - a keď tento štátny orgán - v tomto prípade Ministerstvo životného prostredia - povie NIE - tak ani obec (a jej stavebný úrad) nemôže vydať súhlasné stanovisko k stavebnému povoleniu.
Tu nerozhoduje úradník z vlastnej vôle - raz je tam chránené územie, je na to zákon a basta!
vvlasto.ke
20.05.17,07:36
ďakujem, rozumiem. čiže pred kúpou nehnuteľnosti na stavbu je vhodné mať súhlasné stanovisko úradu život.prostredia...
misoft
20.05.17,07:38
Pred kúpou takéhoto pozemku sa najskôr INFORMUJ, či tam bude možné vykonať stavbu. A keďže sa jedná o štátom chránené územie - relevantnú odpoveď by ti mal dať zriaďovateľ tohto územia....
Inak je to vyhadzovanie peňazí do ľuftu - chránené biotopy, územia s ochranou zveri a vtáctva sú územiami I. stupňa ochrany - teda VEĽMI, VEĽMI veľké obmedzenia sú tam.
Tak isto ti nik nepovolí postaviť stavbu v ochrannom pásme vodného zdroja I.stupňa a to tiež zriaďuje štát, prostredníctvom vodohospodárov....
vvlasto.ke
20.05.17,07:50
Jasné, ďakujem značne.
pavol54
20.05.17,09:32
Ak si nedal žiadosť o vyňatie pôdy s poľnohospodárskeho pôdneho fondu a nedostal si kladné vyjadrenie, potom je debata o nejakom vtáčom či inak chránenom území zbytočná. Na stavebnom pozemku URČITE NIE JE žiadne chránené územie.
pavol54
20.05.17,09:33
Čo je to za pojem "zriaďovateľ územia" ?
vvlasto.ke
20.05.17,09:56
predmetný pozemok je vedený ako záhrady a 1 parcela je zastavanom území a druhá v extravilane
misoft
20.05.17,10:27
Sorry - zle som sa vyjadril - niekto určí, ktoré územie bude ako chránené, zriadi toto územie (vyznačí, určí pravidlá, vydá v zákone označenie, stupeň ochrany) - skôr by malo byť správca... pretože pozemky na tomto území môžu byť v súkromnom, ale aj v štátnom vlastníctve....
Podstata je však v tom, že ak niekto zriadi na nejakom území niečo (chránené územie zo zákona) - stará sa o neho v štátnom záujme a potom podriadené zložky (samospráva, vlastník) majú obmedzené vlastnícke práva....
pavol54
20.05.17,13:01
Teda ministerstvo pôdohospodárstva určuje významné územia na poľnohospodárskej pôde. štát žiadnu pôdu nespravuje, ani samospráva
karelhrdlicka
09.02.21,21:00
pochopil som, ze na chranenom vtacom uzemi si asi dom nepostavim ..ale vie mi niekto poradit .. co ak si na svojom pozemku, ktory sa nachadza na spominanom chranenom vtacom uzemi , postavim len kontajner ( resp. maly kontajnerovy dom) ?? (popr. drevenicu bez zakladov ci karavan .. a mozno so zelenou strechou, bez komina, aby som tie chudata vtaciky nerusil ;) .) .. je nejaky zakon, ktory mi to zakazuje ? .. alebo sa to chape rovnako ako stavba ??
misoft
09.02.21,21:40
Zákon na ochranu prírody! Aj keby si tam chcel postaviť kadibudku (záleží na stupni ochrany) - tak do toho má čo povedať vééééééľa inštitúcií.
Najskôr si zisti stupeň ochrany a potom sa pozri sem: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2002/543/20140101.html#paragraf-11 + §26
marjankaj
10.02.21,11:09
Našich vtákov si treba chrániť. Nikto to za nás neurobí.