Žabinka
20.05.17,18:08
Vyzerá trochu ako jarná cibuľka.. A je toho plná záhrada.. Kvitne guľatým kvetom ako cesnak..
bettylou
20.05.17,17:00
cesnak?
arizona
20.05.17,17:42
Vyzera to ako cesnak. Nenechali ste min.rok nejaky vysemenit?Mne ak sa vysemeni, tak na jar popresadzam do riadku a na jesen pozberam urodu.
Žabinka
20.05.17,17:50
my sme tam nikdy nič nesadili, ani svokra, a to mali chalupu cca 40 rokov.. je to časť kde sa ani nechodí.. preto ma to prekvapilo.. ale rastie to tam už roky..
kopretinka
20.05.17,17:52
cesnak zadarmo a toľké roky :D
Antea
20.05.17,18:08
Že vraj je to cesnak cibuľkonosný, po stonke má malé cibuľky, ktorými sa rozmnožuje. Je aj jedlý, v prípade potreby:), ale stonku má tuhú, nie ako obyčajný. My sme ho skúšali jesť, v pohode.
Terezia13
20.05.17,18:17
je to cesnak, ale nie kuchynský ale ozdobný, raz som si ho zasadila a potom to nešlo vyplieniť, veľmi rýchlo sa to rozšíri, mohlo to prísť aj od niekoho iného - vietor dovial semiačko
Žabinka
20.05.17,18:24
keď bude kvitnúť, odfotím.. rastie nielen u mňa na lúke, ale všade naokolo..
Terezia13
20.05.17,18:25
niečo takéto?
Žabinka
20.05.17,18:29
kvet je guľa, to si pamätám z minulého roka, ale neviem či náhodou farba kvetu nebola biela..
Kabaka123
20.05.17,18:43
Antea
20.05.17,19:02
je to cesnak, ale nie kuchynský ale ozdobný, raz som si ho zasadila a potom to nešlo vyplieniť, veľmi rýchlo sa to rozšíri, mohlo to prísť aj od niekoho iného - vietor dovial semiačko
jasné, že to nie je cesnak kuchynský, ale ani ozdobný a rozmnožuje sa malými cibuľkami, čo tvorí asi v 1/3 rastliny od hlavnej cibuľky, je to skrátka nejaký druh divého cesnaku, však z čoho by potom šľachtili.
Antea
20.05.17,19:14
" Cibuľa zimná, poschodová - cesnak cibuľkonosný

Allium fistulosum var. bulbiferum

Jej rastliny sú pozoruhodné tým, že nevytvárajú kvety, ale len pacibuľky rovnakého zloženia ako podzemné cibule na kvetnej stonke. Pacibuľky sa môžu vytvárať až v štyroch poschodiach tak, že vždy jedna, ojedinele aj dve pacibuľky z nižšieho poschodia prerastú kvetnú stonku a vytvoria tak ďalšie poschodie. Dĺžka stonky môže byť aj 2 m.
Cibuľa poschodová je dvojročná rastlina. Keď sa vyššie poschodia zalomia a pacibuľky, ktoré padnú do pôdy zakorenia získava rastlina trváci charakter. Nie je náročná na stanovište. Výsadba pacibuliek sa uskutočňuje v auguste, hneď po ich zbere. Volí sa spon 15 až 20 x 1 cm. Pacibuľky sa vysádzajú do hĺbky 8 až 10 cm. Do príchodu zimy sa vytvoria konzumné lahôdkové cibuľky, ktoré sa môžu zbierať počas zimy, keď pôda nie je zamrznutá. Takáto cibuľa je veľmi jemná a konzumná je celá aj s listami. Z drobnejších pacibuliek však rastliny do príchodu zimy nedorastú do konzumnej veľkosti. Ponechávajú sa na stanovišti až do jari. Používa sa ako jarná cibuľka na chlieb alebo do polievok.
V zemi odnožené cibule starých trsov sú hrubšej štruktúry a pálivej chuti."

našla som k tomu toto, bude to asi ono len zplanené
arizona
20.05.17,20:29
my sme tam nikdy nič nesadili, ani svokra, a to mali chalupu cca 40 rokov.. je to časť kde sa ani nechodí.. preto ma to prekvapilo.. ale rastie to tam už roky..
Asi sa to prenieslo vzduchom z okolia. Nam sa pred 2r. zacal velmi po zahrade rozmahat lopuch,nemozme sa ho zbavit,prv som lopuch nevidela roky. Tento rok zas mame plne zahrady skorocelu sirokolisteho. Vypichavala som ho tyzden z travnika a este stale ho je dost...vetrisko priniesol bohvie odkial
kopretinka
20.05.17,20:52
Asi sa to prenieslo vzduchom z okolia. Nam sa pred 2r. zacal velmi po zahrade rozmahat lopuch,nemozme sa ho zbavit,prv som lopuch nevidela roky. Tento rok zas mame plne zahrady skorocelu sirokolisteho. Vypichavala som ho tyzden z travnika a este stale ho je dost...vetrisko priniesol bohvie odkial
:eek:božeee,čo by som dala za koreň lopúcha a listy skoroceľu....ani nevieš,aký tam máš poklad...
Kabaka123
21.05.17,06:12
Antea
21.05.17,06:58
my sme tam nikdy nič nesadili, ani svokra, a to mali chalupu cca 40 rokov.. je to časť kde sa ani nechodí.. preto ma to prekvapilo.. ale rastie to tam už roky..
Asi sa to prenieslo vzduchom z okolia. Nam sa pred 2r. zacal velmi po zahrade rozmahat lopuch,nemozme sa ho zbavit,prv som lopuch nevidela roky. Tento rok zas mame plne zahrady skorocelu sirokolisteho. Vypichavala som ho tyzden z travnika a este stale ho je dost...vetrisko priniesol bohvie odkial
Trošku si ho nechaj, je dobrý na hnisavé rany, vytiahne hnis, a tiež keď si odrežeš , skoro, kus prsta, ako ja tak ti pomôže zaceliť ranu. Trochu ho zmäkčiť, uviazať a hotovo.
arizona
21.05.17,07:01
Asi sa to prenieslo vzduchom z okolia. Nam sa pred 2r. zacal velmi po zahrade rozmahat lopuch,nemozme sa ho zbavit,prv som lopuch nevidela roky. Tento rok zas mame plne zahrady skorocelu sirokolisteho. Vypichavala som ho tyzden z travnika a este stale ho je dost...vetrisko priniesol bohvie odkial
:eek:božeee,čo by som dala za koreň lopúcha a listy skoroceľu....ani nevieš,aký tam máš poklad...
Ale vieeeem kopretinka! Mozes si prist nazbierat,mam toho dost.
Ja moju zahradu veru povazujem za malu bylinkovu lekaren :) Milovnici uhladenych,golfovych travnickov by asi dostali infarkt,keby ju videli :D

Co nepriniesol vietor a nezasial do travy,tomu som dopomohla. Mam urobenu velku bylinkovu spiralu,tam mam druhy,co sa nevysievaju bezne "vetrom".

Kazdorocne si robim zasoby cajov a korenin do kuchyne,ale aj rozne liecive masti,olejceky,sirupy. Na sitach nestacim susit,tak som si dokupila aj 9 poschodovu susicku. Uz si aj siroka rodina,ci priatelia zvykli, ked maju nejaky zdr.problem,ze pridu,lebo vedia, ze vzdy mam nieco v zasobe.

Inak,dievcence... korene lopucha sa uz susia a skorocelovy sirupcek sa luhuje na parapete...uz mam nasusene aj praslicky, lipkavec,salviu,korene pupavy.Pupavovy "med" je uz v zasobe tiez


Zabinka, prepac, ze sme ti zvrhli temu :)
Žabinka
21.05.17,07:12
Asi sa to prenieslo vzduchom z okolia. Nam sa pred 2r. zacal velmi po zahrade rozmahat lopuch,nemozme sa ho zbavit,prv som lopuch nevidela roky. Tento rok zas mame plne zahrady skorocelu sirokolisteho. Vypichavala som ho tyzden z travnika a este stale ho je dost...vetrisko priniesol bohvie odkial
:eek:božeee,čo by som dala za koreň lopúcha a listy skoroceľu....ani nevieš,aký tam máš poklad...
Ale vieeeem kopretinka! Mozes si prist nazbierat,mam toho dost.
Ja moju zahradu veru povazujem za malu bylinkovu lekaren :) Milovnici uhladenych,golfovych travnickov by asi dostali infarkt,keby ju videli :D

Co nepriniesol vietor a nezasial do travy,tomu som dopomohla. Mam urobenu velku bylinkovu spiralu,tam mam druhy,co sa nevysievaju bezne "vetrom".

Kazdorocne si robim zasoby cajov a korenin do kuchyne,ale aj rozne liecive masti,olejceky,sirupy. Na sitach nestacim susit,tak som si dokupila aj 9 poschodovu susicku. Uz si aj siroka rodina,ci priatelia zvykli, ked maju nejaky zdr.problem,ze pridu,lebo vedia, ze vzdy mam nieco v zasobe.

Inak,dievcence... korene lopucha sa uz susia a skorocelovy sirupcek sa luhuje na parapete...uz mam nasusene aj praslicky, lipkavec,salviu,korene pupavy.Pupavovy "med" je uz v zasobe tiez


Zabinka, prepac, ze sme ti zvrhli temu :)
ale v pohode..;)
kopretinka
21.05.17,07:30
arizona,normálne ti závidím :rolleyes::D
keby sa dalo,hneď som tam :o
arizona
23.05.17,04:46
Zabinka,v nedelu sme boli v lese na prechadzke.Spomenula som si na teba,lebo som tam toho cesnaku videla rast dost. Aj som si ho odfotila a porovnala s tvojim obrazkom, je to rovnaka bylinka.
Takze usudzujem, ze sa jedna asi o nejaky divy,ci lesny cesnak.
janci758
16.10.17,23:13
niečo takéto?
tak toto mi je zname,babka ju ju susila a pouzivala ako dekoraciu,