Diamant
18.07.06,18:16
Dobrý podvečer,
chystáme vo firme od 1.augusta zaviesť "dežanérky". Bude to horor, každý je naštartovaný. Lenže ja mám hlavu v smútku, ako to čo najefektívnejšie zorganizovať. 1. augusta chcem každému zamestnancovi dať 22 stravných lístkov, podľa počtu augustových pracovných dní a začiatkom septembra pri nároku na september mu chcem odratávať z tohto nároku dni PN, dovolenky a vôbec neprítomnosti na pracovisku (nemáme kol. zmluvu a zamestnávateľ nechce poskytovať SL za dni dovolenky) , ktoré mal počas augusta. Je to v poriadku?
Druhá vec je čo s lístkami odchádzajúcich zamestnancov, ktorí si neodpracujú príslušný počet dní a napr. v polovici augusta odídu a za neodpracované dni lístky nevrátia? Môžem od nich žiadať plnú náhradu SL ? Teda aj podiel zamestnávateľa?
Ďakujem za rady, viem že sa najdete viacerý, ktorí s tým máte skúsenosti.
Cila
18.07.06,16:49
Stravné lístky za 08/2006 by si mala dať pri výplate v septembri, keď už presne vieš ako kto pracoval a koľko mal dovolenky. Lístky sa nedávajú dopredu, ale tak ako výplata.
Cila
Milan Benka
18.07.06,16:51
Dobrý podvečer,
chystáme vo firme od 1.augusta zaviesť "dežanérky". Bude to horor, každý je naštartovaný. Lenže ja mám hlavu v smútku, ako to čo najefektívnejšie zorganizovať. 1. augusta chcem každému zamestnancovi dať 22 stravných lístkov, podľa počtu augustových pracovných dní a začiatkom septembra pri nároku na september mu chcem odratávať z tohto nároku dni PN, dovolenky a vôbec neprítomnosti na pracovisku (nemáme kol. zmluvu a zamestnávateľ nechce poskytovať SL za dni dovolenky) , ktoré mal počas augusta. Je to v poriadku? ANO
Druhá vec je čo s lístkami odchádzajúcich zamestnancov, ktorí si neodpracujú príslušný počet dní a napr. v polovici augusta odídu a za neodpracované dni lístky nevrátia? Môžem od nich žiadať plnú náhradu SL ? Teda aj podiel zamestnávateľa? Požadovať vrátenie, ak nie, tak potom plná náhrada lístka.
Ďakujem za rady, viem že sa najdete viacerý, ktorí s tým máte skúsenosti.

Odpoveď zvýraznená.
Milan Benka
18.07.06,16:52
Stravné lístky za 08/2006 by si mala dať pri výplate v septembri, keď už presne vieš ako kto pracoval a koľko mal dovolenky. Lístky sa nedávajú dopredu, ale tak ako výplata.
Cila

Nesúhlasím, potom by si zamestnávateľ za 8 mesiac nesplnil povinnosť zabezpečiť stravovanie.
Diamant
18.07.06,17:04
Ďakujem benka, cila.
Zamestnancom chcem stahnuť za stravné lístky normálne v augustovej výplate, ktorú odvádzam začiatkom septembra.
Čiže prvého augusta dostanú nárok na mesiac august a vo výplate za august im ich uplatním, no a 1.septembra dostanú nárok na pracovné dni v septembri mínus neprítomnosť v auguste.
monika-s
18.07.06,18:09
ja fungujem už 2 roky tak, ako si to naplánoval/a Diamant.

Napr. lístky na august dám dopredu, t.j. okolo 5. augusta /lebo vtedy mám už spracovanú aj dochádzku za júl/ nasledovne:

predpokladaný počet odprac. dní v auguste:
22 /ak viem o nejakej celozávodnej dovolenke dám lístkov menej/

počet dní neprítomnosti v práci v júl /napr. 5/,

zamestnancovi odovzdám 17 lískov. Zamestnanec mi podpíše, že prevzal lístky na august a tieto potom budú predmetom zrážky zo mzdy vo výplate za august.

Pokiaľ ideš dávať lístky 1x, ja by som teraz na dochádzku predchádzajúceho mesiaca nepozerala, až v nasledujúcom.

Čo sa týka odchádzajúceho zamestnanca, jednoducho mi tie neoprávnené lístky vráti, alebo uskutočním zrážku zo mzdy v plnej hodnote lískov.
Cila
18.07.06,18:28
Prepáč, nechcela som Ťa pomýliť, vo firme, ktorú som prebrala to majú zaužívané takto. Má to logiku čo píšeš ale je to viac komplikované.
Cila
Diamant
19.07.06,06:03
Ďakujem za názory aj odobrenie.
anmary
20.07.06,11:08
U nás to funguje už 8 rokov nasledovne. Od 1. augusta si zamestnanci chodia kupovať stravné lístky. U nás si ich kupujú za hotové, čiže nepraktizujeme strhavánie sumy stravných lístkov vo výplate. Keď v septembri urobím mzdy zrátam dni, v ktorých má zamestnanec nárok na stravný lístok. K zoznamu koľko som predala lístkov si do ďalšej kolónky pripíšem na koľko mal skutočne nárok a vypočítam rozdiel, koľko stravných lístkov mu má zostať, resp. na koľko má ešte nárok. Môže sa stať, že zamestnanec mal 5 dní PN /dovolenku/ , v tom prípade mu tých 5 lístkov odrátam z nároku na ďalší mesiac. Môže však nastať aj prípad, kedy zamestnanec odpracuje viac ako 11 hodín /par. 152 ods.2 ZP/ vtedy mu vznikne nárok na ďalší lístok, ktorý mu prirátam.
Ak zamestnanec končí PP a má "naviac" lístky, vyžiadam ich od neho. Ak nemá, kúpi si od kolegov, ak nie zaplatí plnú cenu lístka.
ZuzanaP
20.07.06,11:43
Tiež dávam lístky na mesiac popredu, potom v ďalšom odčítam. Ak v priebehu mesiaca zamestnanec odíde, z výplaty mu strhnem plnú sumu za lístky, ktoré nemal dostať. Funguje to a nikto zatiaľ nemal námietky.
Ninna
20.07.06,13:53
Čo sa týka odchádzajúceho zamestnanca, jednoducho mi tie neoprávnené lístky vráti, alebo uskutočním zrážku zo mzdy v plnej hodnote lískov.[/quote]

a pokiaľ viem na začiatku mesiaca, že ide preč tak mu dám na koľko má nárok
ewap
21.07.06,03:41
Ako sa nakupujú stravné lístky?/ dežanérky/ Čo nám prišli ponuky od firiem, tak sa mi to zdá dosť drahé. Veľa poplatkov a pod. Ďakujem
STRELEC
21.07.06,04:02
Ako sa nakupujú stravné lístky?/ dežanérky/ Čo nám prišli ponuky od firiem, tak sa mi to zdá dosť drahé. Veľa poplatkov a pod. ĎakujemNa internete si vyhľadáš dodávateľa a ohlásiš sa ako záujemca. Osloví Ťa dealer, príde za Tebou, podpíšeš zmluvu, kúpiš lístky (hodnota v akej by mali byť bola na Porade rozoberaná), používaš.
Odmena stravovacej spoločnosti "dežanér" je tuším 4%.
STRELEC
21.07.06,04:11
U nás to funguje už 8 rokov nasledovne. Od 1. augusta si zamestnanci chodia kupovať stravné lístky. U nás si ich kupujú za hotové, čiže nepraktizujeme strhavánie sumy stravných lístkov vo výplate. Keď v septembri urobím mzdy zrátam dni, v ktorých má zamestnanec nárok na stravný lístok. K zoznamu koľko som predala lístkov si do ďalšej kolónky pripíšem na koľko mal skutočne nárok a vypočítam rozdiel, koľko stravných lístkov mu má zostať, resp. na koľko má ešte nárok. Môže sa stať, že zamestnanec mal 5 dní PN /dovolenku/ , v tom prípade mu tých 5 lístkov odrátam z nároku na ďalší mesiac. Môže však nastať aj prípad, kedy zamestnanec odpracuje viac ako 11 hodín /par. 152 ods.2 ZP/ vtedy mu vznikne nárok na ďalší lístok, ktorý mu prirátam.
Ak zamestnanec končí PP a má "naviac" lístky, vyžiadam ich od neho. Ak nemá, kúpi si od kolegov, ak nie zaplatí plnú cenu lístka.Vlastný spôsob máme totožný ako v citáte.
Mzdy robíme aj dodávateľsky (čiastočne aj výlučne internetom) a tak súčasťou výstupu býva je aj priebežné vyúčtovanie stravných lístkov, resp. zrážka pri odchode zamestnanca. Tieto mzdy často bývajú tzv. formálne a tak to má svoje špecifiká.
Danabard
22.08.06,10:15
Dobré popoludnie. Chcela by som sa opýtať, ako zaúčtovať vrátenie plnej hodnoty stravného lístka, ak zamestnanec odchádza k 31.08. a v auguste mal 6 dní dovolenky. Nechcem to robiť ako zrážku zo mzdy, ale príjem hotovosti do pokladne. Môže to byť aj takto?
predpis vrátky 335/648
úhrada 211/335
Vďaka za radu. Dana
Tweety
22.08.06,10:21
Dobré popoludnie. Chcela by som sa opýtať, ako zaúčtovať vrátenie plnej hodnoty stravného lístka, ak zamestnanec odchádza k 31.08. a v auguste mal 6 dní dovolenky. Nechcem to robiť ako zrážku zo mzdy, ale príjem hotovosti do pokladne. Môže to byť aj takto?
predpis vrátky 335/648
úhrada 211/335
Vďaka za radu. Dana
Ja by som naúčtovala na ten istý účet, ako náklady na stravenku, aby mi sedeli celkové skutočné náklady na stravovanie, teda 335/527AE.
nicolek
29.06.09,05:32
chcem sa spytat ohladne tej predkonatcie vratky stravnych listkov

takze suma strahnuta zo mzdy 331/335

a a potom to rozuctujem takto:?????
335/ 27 euro
/52720 18,10 eur (prispevok zamestnavbatela)
/648001 8,9 eur( kedze mal prispevok zo soc.fondu a jeho predch.mzdy)

Zuzana
nicolek
29.06.09,07:33
prosim o odpoved ma niekto skusenost
Tweety
29.06.09,07:43
chcem sa spytat ohladne tej predkonatcie vratky stravnych listkov

takze suma strahnuta zo mzdy 331/335

a a potom to rozuctujem takto:?????
335/ 27 euro
/52720 18,10 eur (prispevok zamestnavbatela)
/648001 8,9 eur( kedze mal prispevok zo soc.fondu a jeho predch.mzdy)

Zuzana
Ak zamestnanec vrátil stravenky, o nákladoch na nich a príspevku zo SF neúčtuješ.
dodo777
29.06.09,07:47
SL 55% 527/213
SL zam. 335/213
SL SOc.fond. 472/213

to učtujem cez ID
nicolek
29.06.09,07:56
nejde o vratenie straveniek na 213 ide o financne strhnutie zo mzdy

please
nicolek
29.06.09,07:57
potrebujem vycistit ucet 33530

kedze som mu strhla 331/33530
nicolek
29.06.09,09:22
prosim vas poradte
Eva59
29.06.09,09:52
nicolek 33530 vyčistiš takto 33530/213 vydané stravné lístky.
V príspevku 20 to máš správne napísané len 472/213 a nie 231
Maxinka
02.10.09,10:57
[QUOTE=Diamant;274643Zamestnancom chcem stahnuť za stravné lístky normálne v augustovej výplate, ktorú odvádzam začiatkom septembra.
Čiže prvého augusta dostanú nárok na mesiac august a vo výplate za august im ich uplatním, no a 1.septembra dostanú nárok na pracovné dni v septembri mínus neprítomnosť v auguste.[/QUOTE]
To je OK. Ale ak mi zamest. odíde k 01.10. tak mu samoszrejme nedám na 10/09 SP.
Ale čo s tými čo som mu dala na 09/09 a on v sept. čerpal ešte 6 dní dovolenku?Môžem mu 6 SP strhnúť z výplaty, ktorú mu budem tobiť za 09/09?
Andyke
02.10.09,17:11
Tých 6 stravných lístkov strhni z výplaty v plnej výške (nomin.hodnotu str.lístka)
nadika
02.12.09,10:19
Celkom dobre tomu nerozumiem.
Napríklad, v januári príjmem zamestnanca a dám mu za január lístky, to je január má 20 pracovných dní, tak ma dám 20 lístkov. A čo ak sa po týždni zdvihne a odíde?
Nemôžem mu vo februári vyplatiť stravné lístky za odrobené dni? Niečo ako s výplatou?
Pýtam sa preto,lebo ked som nastúpila do zamestnania, mesiac som nedostala lístky s týmto odôvodnením. Ďakujem za Vaše odpovede
Marta V
02.12.09,11:26
Tých 6 stravných lístkov strhni z výplaty v plnej výške (nomin.hodnotu str.lístka)

Dobre tomu rozumiem? V plnej výške? A ak si zamestnanec za lístky zaplatil určitú hodnotu, to by sa mu malo vrátiť.
Marta V
02.12.09,11:51
Neporadí nikto? Ak zamestnancovi zrazím pri odchode zo zamestnania za prečerpané a nevrátené stravné lístky v plnej hodnote, pričom on si určitú sumu zaplatil, je to správne?
Andyke
02.12.09,11:57
Príklad: dostal 20 lístkov, nárok mal iba na 14 (lebo čerpal dovolenku za to, že mu končí PP k 30.11) Za 14 lístkov zrazíš koľko bežne platia zamestnanci a tých 6 prečerpaných lístkov v plnej sume (lebo nevznikol mu nárok)
Marta V
02.12.09,12:30
Jasné, ďakujem, ja som si to zle vysvetlila.
Leila2006
07.10.10,12:37
Mám teraz dilemu ohľadom straveniek a preto prosím o radu. Zamestnanec končí PP a prečerpal SL, pričom za ne zaplatil v hotovosti /sumu po odrátaní príspevku ZĽ a SF/ . Zamestnávateľ ale netrvá na vrátení SL a ani vrátení sumy zaplatenej za ZC-a. Ako to daňovo vysporiadať? Príspevok zamestnávateľa za prečerpané lístky dám ako nedaňový náklad, ale nemal by to byť zároveň aj nepeňažný príjem zamestnanca? A čo s príspevkom zo SF?
Tweety
07.10.10,12:40
Mám teraz dilemu ohľadom straveniek a preto prosím o radu. Zamestnanec končí PP a prečerpal SL, pričom za ne zaplatil v hotovosti /sumu po odrátaní príspevku ZĽ a SF/ . Zamestnávateľ ale netrvá na vrátení SL a ani vrátení sumy zaplatenej za ZC-a. Ako to daňovo vysporiadať? Príspevok zamestnávateľa za prečerpané lístky dám ako nedaňový náklad, tak ale nemal by to byť zároveň aj nepeňažný príjem zamestnanca? nie A čo s príspevkom zo SF? ten môžeš preúčtovať tiež na nedaň. náklad.
Odpovede v texte.
Leila2006
07.10.10,12:42
Ďakujem za rýchlu odpoveď.