aktivka123
21.05.17,13:41
Dobrý deň, poprosila by som o radu. Stavame na záhrade záhradný domček, obyčajna drevostavba, ma betonové základy. Do 25m2. Len na naradie. Jedne dvere, jedno okienko do nasej zahrady.
Základy mame urobené už skoro rok, teraz ked sme vytiahli tramy prisiel sused, ktorý podotýkam pozemok vyuziva len ako zahradu, nema tam dom, ani tam neplanuje stavat, chodi len pestovat bylinky a kazdy tyzden ju poctivo aj tri hodiny kosi. No budis ma ju rad.

Problem ale je ze buda je len asi 0,5m od jeho pozemku. Majitelia od ktorych sme kupili tento dom, nam vraveli ze s nim boli dohodnutí ze tam chceli stavat takuto sopu, preto tam vykopali základy. No situacia sa zmeni atd atd. My sme ich len zaliali s vervou, ze je vsetko ok. Teraz nam rodi problemy.
Nasla som ale v zakone len neviem ci si hovysvetlujem spravne. Nie som pravnik.
§6 Odstupy stavieb ods.2 Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.

Môžeme s touto jednou vetičkou pochodiť?

Viem že medzi domami je 2m, ale toto nie je dom... A on stale toci len o tych dvoch metroch. Nam sa to fakt teraz nechce cele burat...
Urobili sme to aj z toho dôvodu tak blizko na jeho plot, lebo nas pozemok zas neje nieco obrovske, tak nech sa maju deti kde hrat.

Dakujem za kazdu radu :)
misoft
21.05.17,12:11
Ako je napísané, take ja dané - pol metra od hranice nijako suseda neobmedzí.... a pokiaľ by vyskakoval ako tajtrlík... tak mu odkážte, nech sa stará o SVOJU záhradu.
Malá chatka môže byť i na hranici pozemku, pretože nebude obmedzovať suseda....
aktivka123
21.05.17,16:13
Veľmi pekne ďakujem
buchač
21.05.17,16:56
A on stale toci len o tych dvoch metroch. Nam sa to fakt teraz nechce cele burat...
Ale veď nech si sadne aj na kolotoč a nech sa točí, koľko len chce. ;) Hlavne nech sa realizuje ON, nech dokáže porušenie, lebo reči niekde spoza plota sú o ničom.
Ty vyhľadaj len to, s čím budeš argumentovať, keď on bude zasa až príliš točiť.
Je síce pravda, že neznalosť zákona neospravedlňuje, takže v prípade prehry na súde (ak by to dotyčný až tam hnal) by ste zaplatili len poplatky a odstránili na vlastné náklady. Keďže mu nevznikla žiadna ujma, nič iné...a poplatky sú malé.


Taká poznámka.
Najhoršie na tom je to, že pri prkotinách sa končia medziľudské vzťahy a susedia sú nie raz na nože...
Mária27
21.05.17,18:32
Cituješ § 6 ods. 2 vyhlášky č.532/2002 , ktorou sa upravujú podrobnosti stavebného zákona - umiestnenie stavieb.

Ty ale riešiš drobnú stavbu. Podľa stavebného zákona sa o umiestnení drobnej stavby, vrátane odstupov od hraníc pozemku (§ 39a ods. 2 písm. b), ani nerozhoduje - pozri § 39a ods. 3. Drobné stavby sú definované v § 139b ods. 6.
Takže žiadne 2 m.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1976/50/20160101