ziffo
21.05.17,18:17
Dobry den,

v novembri 2011 som spolu s priatelkou kupil byt za 87000 eur, kazdy v podiele 1/2.
V maji 2013 som od priatelky odkupil jej podiel za 13000 eur.
Teraz (jul 2017) by som chcel nehnutelnost predat. Mam povinnost platit dan z nehnutelnosti (ak ano, kolko?) alebo som od dane oslobodeny?

Dakujem
S pozdravom
Jozef
avalik
21.05.17,18:03
Otázka č. 4 - Zmena vlastníckych podielov

Dvaja súrodenci vlastnia nehnuteľnosť v rovnakom pomere od roku 2009. V roku 2016 sa rozhodli, že si zmenia svoje vlastnícke podiely v pomere, že brat bude vlastníkom 1/3 nehnuteľnosti a sestra bude vlastníčkou 2/3 nehnuteľnosti. Po tejto zmene plánujú nehnuteľnosť predať. Bude podliehať dosiahnutý príjem z predaja nehnuteľnosti v roku 2016 zdaneniu?
Odpoveď
Daňovníci si môžu zmeniť svoje vlastnícke podiely na základe prevodu podielov medzi spoluvlastníkmi (k zmene vlastníctva podielov napr. predajom alebo darovaním). Dohoda podielových spoluvlastníkov nehnuteľnosti o zmene výšky ich spoluvlastníckych podielov k spoločnej nehnuteľnosti musí byť v súlade s ustanoveniami Občianskeho zákonníka. Po podpise predmetnej zmluvy sa musí podať návrh na vklad do katastra nehnuteľností, nakoľko k prevodu vlastníckeho práva dochádza až vkladom do katastra.
Keďže došlo k novému titulu nadobudnutia v roku 2016 zmenou vlastníckych práv k predmetnej nehnuteľnosti, moment nadobudnutia sa bude počítať odo dňa vkladu do katastra. Tzn., ak by daňovníci predávali nehnuteľnosť do piatich rokov od nadobudnutia, dosiahnutý príjem by podliehal zdaneniu.


A dalej citaj https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn/predaj-nehnutelnosti
ivka70
22.05.17,05:21
Zavisi od toho, za kolko byt predas, ak to bude do maja 2018, budes platit dan z tej kup[enej polovice, ako zaklad bude rozdiel medzi polovicou predajnej ceny a 13000 eur.
Katy a R
22.05.17,06:19
prečo 13 tis? ... veď nevieme, aké bude mať ostatné výdavky ?
ivka70
22.05.17,07:59
ak nepreukaze ine výdavky k bytu :)