memorex31
21.05.17,21:01
Ahojte,
jedná sa o bytový dom - prízemné podlažie (komerčné využitie) a 3 poschodia nad byty. Dole sú prevádzky, všetko ok, ale je tam jeden "bar", ktorý robí bordel... tak sa chceme na to ako susedia pozrieť bližšie, aké máme možnosti.
Chcem poprosiť, ako by sme mali postupovať? Miestny úrad má na háku... mestskú políciu sme volali snáď už 50x... ide hlavne o rušenie nočného kľudu a hluk celkovo, aj odhlučnenie. Byt na prevádzkou je prázdny.. majiteľ sa odsťahoval, nedá sa tam bývať. Má aj nejaký posudok, že hlukovo to nevyhovuje.
Otázky: nevieme o tom, že by tam bola povolená prevádzka baru - ako zistíme, aký je účel využitia nebytového priestoru? Predtým tam bol obchod.. je na zmenu potrebný súhlas vlastníkov bytov? Ako zistíme majiteľa nebyt. priestoru? Aké máme možnosti z hľadiska SOI, hygieny, úradu ver. zdravotníctva a pod..?
Nechceme v úvodnej fáze platiť hneď právnika... vďaka.
__________________________________________________ ______
AKTUALIZÁCIA: Odpovedí je tu viacero, ďakujem, ale neposunul som sa nikam... chcem poprosiť, ak niekto vie pomôcť s týmito konkrétnymi otázkami:
1. Mám list vlastníctva. Je tam viacero nebytových priestorov. Ako zistím, ktorý je ktorý? Kto má vlastne pôdorys k budove? Správca? Aby som vedel jednoznačne identifikovať nebytový priestor.
2. Kde zistím, na aké určenie je nebytový priestor "skolaudovaný"? Môže tam byť hocičo? Nemajú obyvatelia bytovky právo do toho hovoriť?
3. Aké máme ďalšie zákonné možnosti? Hluk? Hygiena? Niečo ďalšie..?

Ďakujem :-(
vicktor
22.05.17,07:02
Vlastnik je predsa napisany na LV - katasterportal, zadaj tam seba a potom zvol kompletny LV alebo take cosi. Vypluje to vsetkych vlastnikov.
misoft
22.05.17,08:19
Pokiaľ sú tam vlastníci bytov, znamená to, že sú aj spoluvlastníkmi bytového domu + aj pozemku pod nim. Takže ak sa tam zriaďovala nejaká prevádzka, musela byť (asi máte správcu) spísaná nejaká zmluva o nájme týchto priestorov a v tom prípade tam máte ROZHODUJÚCE slovo (správca podľa zákona nesmie vykonávať činnosti, ktoré by poškodzovali vlastnícke práva majiteľov - inak sa dopúšťa tr.činu nehospodárneho nakladania so zvereným majetkom). Takže správca je povinný v takom prípade každú takúto zmluvu predložiť na posúdenie a schválenie vlastníkom. Správca musí viesť všetky zmluvy.
memorex31
22.05.17,08:29
Ale nájsť vlastníka na LV je nad moje sily... strávil som nad tým hodinu :-( Dostal som sa iba k zoznamu všetkých vlastníkov v budove - bytovom dome, teda neviem, čo je koho..
memorex31
22.05.17,08:30
Ďakujem, ak je priestor odkúpený? Správca mi tvrdí, že ak je priestor odkúpený, oni s tým nič nemajú..
misoft
22.05.17,08:33
Ak je odkúpený - je rovnaký vlastník, ako vy. Takže môže prenajímať, môže uzatvárať zmluvy, ale správca tiež musí o tom vedieť (ak má s nim uzatvorenú zmluvu o správe). A tiež aj vy....
Môžete zvolať schôdzu vlastníkov bytov a nebytových priestorov - vlastník tohto priestoru má len jeden hlas - môžete ho prehlasovať....
memorex31
22.05.17,08:36
Ďakujem. Čo to znamená v praxi..? Ak je v bytovom dome prevádzka, s ktorou podľa mojich informácií cez 90% vlastníkov bytov nesúhlasí... aké máme možnosti?
+ otázka, je možné sa dostať k nájomnej zmluve? ďakujem.
vicktor
22.05.17,08:56
Akoze "nad moje sily"...?
V nasom dome je podzemny kryt v majetku mestskej casti a na LV uplne jasne "co je koho". Potom nasleduju byty ocislovane od 1 az po posledny vzdy s menom majitela.
Nedari sa mi vlozit obrazok... :(
Obrazok je v hlavnej odpovedi, ale vlozit ho bola celkom maturita odborara. :)
Chobot
22.05.17,10:56
Tak si to ujasni. Ten, čo prevádzkuje bar je vlastník priestoru alebo to má od vlastníka v prenájme?

Ak je to vlastník a má od miestneho úradu povolenie na podnikanie, tak sa môžete iba sťažovať. Nemôžete mu zakázať podnikať. Na prízemí sú nebytové priestory - podľa všetkého prevádzkarne. Na hluk sa môžete sťažovať na mestskej alebo štátnej polícii.

Ak to má v prenájme, môžete sa sťažovať u vlastníka priestorov. A nevrav, že vlastníka nevieš nájsť na liste vlastníctva.
memorex31
22.05.17,13:08
Ja sa to snažím ujasniť, preto píšem na poradu, či sa nájde niekto, kto nám PORADÍ :-)
Majiteľa priestoru zisťujem... neviem aktuálne.
Aj keď je to majiteľ, nebytový priestor je stále súčasťou bytového domu a teda máme do toho čo vravieť, nie? Tak chápem odpoveď od "misoft". Každý tvrdíte niečo iné podľa mňa..
Chobot
22.05.17,14:57
Nie, netvrdíme iné. Len misoft vychádza z toho, že ide o prenajatý spoločný priestor. Takže si myslí, že niekto si ten priestor od vás prenajal.

Ja si zase myslím, že to nebude spoločný priestor, ale nebytový priestor a ten niekomu patrí. Ale nie vám. To je právne rovnako postavený príestor, ako bytový priestor.

Keďže si toto neobjasnil ani neuviedol, tak sa každý len domnievame niečo iné. Jednoznačne sa to dá zistiť len z listu vlastníctva.

Ak je to nebytový priestor, tak ten má určený spôsob využitia. Ak je schválená prevádzka baru, tak vy, ako vlastníci bytových priestorov prevádzku baru neschvaľujete. Na to má živnostenský list a od miestneho úradu určené otváracie hodiny.

Ak sa nevyznáš v liste vlastníctva, tak mi pošli do SS kataster a číslo LV, pozriem, aký to je vlastne priestor - či spoločný alebo nebytový (lebo to je zásadný rozdiel) a ak je to nebytový, kto je vlastníkom.
Mária27
22.05.17,15:12
V našom dome boli tiež obchody - predajne ako občianska vybavenosť predtým, ako nastavali supermarkety. Dnes je veľa priestorov v bytových domoch. nevyužitých, preto sa prerábajú. Jeden nájomca tam chcel bar, ľudia spísali petíciu - a nie je to obsadené ...

Ak sa má zmeniť účel využitia, zmena musí byť povolená stavebným úradom - zisťujte tam. Pozri § 85 stavebného zákona https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1976/50/20160101

Vlastníka zistíš na http://www.katasterportal.sk/kapor/
V ľavom stĺpci Vyhľadávanie rozklikni List vlastníctva. V strede v tabuľke otvor a označ váš kraj, potom vyber okres, obec, katastrálne územie a napíš číslo vášho listu vlastníctva. Zobrazený overovací kod napíš do obdlžnika pri Overenie kódu. Dolu stlač Vytvoriť zostavu a chvíľu počkaj, až sa vytvorí. Ak sa vytvorí, rozklikni dátum - a máš list vlastníctva so všetkými menami.
sosak
22.05.17,15:44
Toto sú bežné problémy domov, kde na prízemí sú zriadené rôzne prevádzky. Výhody sú, keď nemusíte ísť do obchodu ďaleko od bytu, predsa stačí zísť na prízemie a nakúpiť si napr. potraviny. Niekedy však namiesto prospešných prevádzok pre obyvateľov polyfunkčného domu vznikne putika, bar, reštaurácia a o potešenie o hluk do neskorých nočných hodín nie je núdza. Býval som v takomto dome kde bola reštaurácia a viem pochopiť pýtajúceho sa o radu. Hluk a výpary z varenia, kde mali vzduchotechnickú rúru vyvedenú z kuchyne na úrovni prízemia boli obťažujúce, kde vetranie hlavne v letných dňoch bolo nemysliteľné.
Ak sú uvedené priestory vo vlastníctve podnikateľa, tak nie je žiadna šanca ho dostať odtiaľ preč, pretože je všetko legálne a jedine sa môžete sťažovať na hluk v nočných hodinách, čo ste opakovane robili a nepomohli vám.... Nakoniec som sa odsťahoval a neurobil som chybu v tom, aby som si našiel byt v polyfunkčnom dome aj v prípade, že tam nie je reštaurácia, čo keby nejaká prevádzka nevynášala zisk a majiteľ priestorov sa rozhodne zriadiť napr. bar. Súhlas obyvateľov domu vôbec nepotrebuje na zmenu užívania z predajne na bar, disponuje zo svojimi priestormi, vy nemáte právo určovať čo tam bude.
sosak
22.05.17,16:01
Lenže v dome je prevádzkovaný legálne bar, ktorý má všetky povolenia a nedostanú ho von a priestory má vo vlastníctve a nie v nájme.....
Mária27
22.05.17,16:47
to práve nik nevie - a odhlučniť musia
sosak
22.05.17,17:00
Akože odhlučniť hulákajúcich štagmastov na ulici?
Mária27
22.05.17,17:31
prečítaj si poriadne zadanie
memorex31
22.05.17,18:15
Tak sa mi podarilo zobrazit kompletny list vlastnictva - a zase neviem, ako dalej, kedze v bytovom dome je asi 15 nebytovych priestorov a su ocislovane cislom 1 az 15... takze netusim, ktory je ktory :-(
memorex31
22.05.17,18:18
Ak to chapem spravne - kazda stavba ma ucel vyuzitia. Byt - byvanie. Nebytovy priestor - hocico??? Aj ked je to oskupeny priestor, je stale sucastou bytoveho domu, nie?
Nemozem si ja predsa zmenit byt nebytovy priestor a nasledne na diskoteku a tralala... ci?
Mária27
22.05.17,20:18
V stavebnom povolení bol z dokumentácie uvedený názov predajní: mäsiar, zelenina. Kým dali dom zapísať, už sú tam le nebytové priestory 12, čo podľa legendy dolu je Iný nebytový priestor.
vicktor
23.05.17,08:02
Spravca by mal / musi vediet kto je v ktorom priestore.
Ako sa dostat k povodnemu ucelu vyuzitia neviem - projekt, kolaudacia, ale kde ich najst...