viemzeneviem
22.05.17,14:35
Som živnostníčka s trvalým pobytom a sídlom živnosti na Slovensku. poskytujem reklamné služby a organizujem podujatia. Nie som platiteľ DPH. Dostala som ponuku na poskytovanie týchto služieb v Maďarsku. Vybavila som na Slovensku registráciu na DPH podľa §7a. Následne v Maďarsku som bola upozornená na to, že ak chcem poskytovať reklamné služby v Maďarsku, resp.na webe, ktorý je prevažne v maďarskom jazyku, podľa tamojších zákonov sa musím registrovať na Finančnej správe do špeciálneho zoznamu "Zverejňovateľov reklamy". Do tohoto zoznamu však registrujú iba firmy, ktoré majú vydané maďarské DIČ. Podala som žiadosť a mám teda pridelené maďarské DIČ a som zaradená do zoznamu zverejňovateľov reklamy. To, čo je pre mňa záhada, že ako správne fakturovať. Nasledovala som odporúčanie finančnej správy na Slovensku, avšak teraz sa ku mne dostali protichodné informácie o fakturácii, a už som z toho jeleň. Ako vlastne mám vystavovať faktúry, keď sídlo živnosti je na Slovensku, mám slovenské IČO aj DIČ, okrem toho aj registráciu na DPH podľa §7a. Mám aj DIČ vydané finančnou správou v Maďarsku, s tým, že v Maďarsku nie som platiteľ DPH a nemám tam ani prevádzku, ani zamestnancov, proste nič, na papieri, ktoré mám z tamojšej finančnej správy je uvedený štatút "zahraničné podnikanie s prideleným DIČ, neplatiteľ DPH" Ako mám vystavovať faktúry pre firmy, ktoré majú sídlo v Maďarsku a sú/nie sú platiteľmi DPH? Pod maďarským DIČ? Naozaj som v tom stratená. Ďakujem za odpoveď.
profesional
23.05.17,06:00
Fakturovať budeš pod slovenským DIČ a budeš fakturovať v režime prenesenej dańovej povinnosti, čo na faktúre riadne uveieš.
viemzeneviem
23.05.17,06:46
Ďakujem pekne za odpoveď. Takto mi bolo vysvetlené z Finančnej správy na Slovensku. Že ak služby poskytujem platiteľovi DPH v Maďarsku, tak vtedy mám uviesť IČ DPH podľa §7a a uviesť , že sa jedná o prenesenie daňovej povinnosti. Ak služby poskytujem pre firmy, ktoré nie sú platiteľmi DPH v Maďarsku, tak sa za zdaniteľné osoby nepovažujú a mám fakturovať pod slovenským DIČ a príjem sa započítava do príjmov na povinnú registráciu na Slovensku. K čomu mi je ale potom to DIČ v Maďarsku? Lebo odtiaľ som dostala info, že tým, že mi bolo pridelené DIČ, kvôli reklamným službám, tieto služby, ktoré poskytujem pre firmy v Maďarsku mám evidovať a následne hlásiť Finančnej správe v Maďarsku, nakoľko tam existuje zákon, že ak je príjem z poskytovania reklamných služieb nad 500 miliónov forintov, tak sa platí daň 5,2% navyše z týchto príjmov. Na Slovensku z Finančnej správy som dostala vysvetlenie, že môžem v účtovníctve evidovať tieto príjmy zvlášť, že ich budem špeciálne označovať pre vlastnú potrebu, ale z toho aj tak nevyplýva, ako teda s tou fakturáciou.. Preto mám v tom mišung, že ako to teda vyriešiť, keď chcú odomňa iné veci na Slovensku a v Maďarsku.
profesional
23.05.17,19:26
Bez ohľadu na to, ći je príjemca služby platiteľom DPH, alebo nie, tebe sa to do príjmov pre účely povinnej registrácie. Ráta sa to do prïjmu pre účel registrácie k DPH v domovských štátoch príjemcom. To je podstatou prenesenia daňovej povinnosti.
DP k príjmom PO podávaš v SR.
Tá dodatková daň v Maďarsku sa vzťahuje len na ich daňových rezidentov.
viemzeneviem
24.05.17,05:08
Ďakujem. To znamená, že to maďarské DIČ nemusím dávať na faktúry?
profesional
24.05.17,07:21
Nie. Osobne si myslím, že môžeš poskytovať cezhranične marketingové služby maďarským subjektom aj bez tej registrácie, na ktorú máš vybavené maďarské DIČ. Nakoľko treba chápať, že právo nemôže mať exteritoriálny účinok.
viemzeneviem
24.05.17,10:44
Vďaka! Takže to maďarské DIČ mi je v podstate na nič.. Aspoň už som kľudnejšia, že som to robila správne. Pekný deň prajem :-)